Gdy budujemy własny dom, często zapominamy zapominamy o tym jak będzie się on sprawować na przestrzeni lat, czy będzie skonstruowany mądrze i ekonomicznie w kontekście eksploatacyjnym oraz ekologicznym. Co to właściwie znaczy i co powinien zawierać dom ekologiczny?
Dom ekologiczny zwany jest również domem pasywnym. Jego głównym celem jest bycie bezpiecznym dla środowiska naturalnego oraz dla lokatorów. Im bliżej takiemu domostwu do pełnej niezależności, tym bardziej definiuje się ono jako „pasywne”, czyli bez konieczności aktywnej ingerencji z zewnątrz. Podstawą jest taka konstrukcja ścian, fundamentów, okien i dachu, by zapotrzebowanie energetyczne było możliwie jak najmniejsze.
W tym celu jednak stawia się nie tylko na odpowiednią izolację, ale również na rekuperację, czyli zabieg konstrukcyjny na poziomie wentylacji, prowadzący do naturalnego, grawitacyjnego odzyskiwania ciepła. Oczywiście częściowego, bo w 100% nie jest to technicznie możliwe. W rzeczywistości jednak, tak mądry patent może przynieść bardzo wiele korzyści. Choć rzecz jasna, na etapie budowy trzeba ponieść odpowiednie koszty.
Pod względem bryły powinien cechować się dość prostym kształtem. Najlepiej jeśli jest to kwadrat lub prostokąt. Bez wątpienia ma to wpływ na oszczędność energii, mniejsze straty. Często rezygnuje się z takich elementów jak balkon czy wykusze. Dobrze jeśli dach skonstruowany jest bez dodatkowych elementów, a do tego prosty - jednospadowy lub dwuspadowy. Z całą pewnością pozytywnym aspektem jest takie ustawienie dom, wedle kierunków świata, by jak najwięcej mógł on czerpać z naturalnego słonecznego światła, ale również odpowiednio izolować się od nieprzyjemnych wiatrów.
W kontekście ekologicznego domu warto również pomyśleć o jakimś odnawialnym źródle energii. W naszej szerokości geograficznej najlepiej sprawdzają się panele fotowoltaiczne. Mimo iż wydawać by się mogło, że nie mamy tu takiego słońca jak we Włoszech czy Hiszpanii, to rozwiązanie naprawdę działa. Posiadania prywatnej, małej elektrowni, opartej na fotowoltaice czyni nasz dom jeszcze bardziej niezależnym energetycznie. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że instalacja taka funkcjonuje nawet w pochmurne dni. Zresztą, gdybyśmy mieli jakiekolwiek wątpliwości istnieją profesjonalni dostawcy, którzy są w stanie zaopiekować się nami w sposób kompleksowy. Do czołowych przedstawicieli tego segmentu należy firma Stilo Energy. To sprawdzony i kompetentny partner w kontekście pełnego wsparcia dla osób zainteresowanych własną instalacją fotowoltaiczną. Sprawdźcie ich dotychczasowe realizacje - .
Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze by było wykorzystać naturalne materiały. Mało kto decyduje się dziś jeszcze na budowę domu z surowej gliny, choć nawet w bardziej rozwiniętych krajach ten sposób jest uważany za bardzo ekologiczny i jest chętnie praktykowany. Możemy jednak pilnować, by dobranego komponenty były jak najbardziej szlachetne i jak najmniej syntetyczne. Należy jednak zaznaczyć, że nie muszą być one wcale drogie.
A jeśli do wykończenia dobierzemy drewno z certyfikowanych lasów, kamień, metal z recyklingu, nietoksyczne materiały pochodzące z procesów recyklingowych, słomę (niektórzy decydują się na konstrukcje, w których wypełnienie ścian stanowi specjalnie przygotowana do tego celu słoma), wówczas konsekwentnie dopełnimy koncepcję. W środku rośliny, którym zapewnimy odpowiednie warunki wzrostu. Ważna jest izolacja budynku , by była obojętna chemicznie, Przyjazna dla człowieka, miała właściwości chroniące przed grzybami i pleśnią.
Dom w całości, od początku do końca, powinien spełniać wymogi ekologiczne. Unikajmy hipokryzji i wszystko zaplanujmy tak, by było jak najbardziej zgodne z duchem zgodnym ze środowiskiem naturalnym. Już na etapie projektu powinno się w nim znaleźć przestrzeń na kosze do segregowania śmieci. Wszak dziś, w większości miejsc, jest to już obowiązek nie tylko obywatelski, ale wręcz systemowy. Na etapie urządzania pomyślmy o szklanych opakowania wielorazowego użytku, sprzęcie RTV i AGD o najwyższej możliwej klasie energetycznej, listwy z wyłącznikiem prądu, meble i dodatki z ekologicznych materiałów lub takie, które szlachetnie odnowione przeżywają swój drugi żywot: drewno, palety, kamień, tekstylia.