Jakie myśli i uczucia towarzyszą nam, gdy myślimy o psychoterapii? Czy nie kryje się za tym cały szereg błędnych przekonań i archetypów? Tymczasem rola takiej terapii może być w naszym życiu nieoceniona. – Celem kampanii Terapia to NIE WSTYD jest pokazanie pozytywnych stron psychoterapii. Odejście od stereotypów, uświadomienie wartości psychoterapii – podkreśla Anna Węgrzyn, inicjatorka Kampanii.
Zdrowie jest nam niezbędne do realizacji życiowych celów. Żyjemy coraz intensywniej, pod presją coraz większych oczekiwań. Towarzyszy nam więc nieustannie stres, z którym coraz trudniej się uporać, i który odbija się na naszym zdrowiu fizycznym.
Od lat mówi się wiele o profilaktyce zdrowia, o konieczności dbania o swój organizm poprzez zrównoważoną dietę, ćwiczenia fizyczne, zredukowanie stresu i pozytywne myślenie. Jednak pozytywne myślenie nie jest czymś, do czego można się zmusić. Zanim w ogóle zdefiniujemy, co dla nas oznacza „myśleć pozytywnie” najpierw powinniśmy poznać siebie od strony mentalnej i emocjonalnej, tak jak poznajemy swój organizm – jaką mamy wytrzymałość, po jakim jedzeniu czujemy się dobrze, które zioła czy suplementy działają na nas najlepiej, ile snu potrzebujemy, aby dobrze funkcjonować.
Jak czytamy na stronie poświęconej Kampanii: Każdy z nas ma swój sztab wsparcia zdrowia: internistę, ginekologa, dentystę i innych specjalistów – w zależności od potrzeb. Rzadko w tym gronie jest psychoterapeuta. Mimo wykształcenia i uważania się za osoby mądre, światłe i zdolne, rzadko kto traktuje kontakt z psychoterapeutą jako coś tak naturalnego jak kontakt z internistą. Tymczasem zaopiekowanie się emocjami to klucz do pełnej satysfakcji z życia.
Decydujemy się na prywatną opiekę medyczną, tymczasem na psychoterapię szkoda nam czasu i pieniędzy. Zapominamy, że zdrowie psychiczne i jego profilaktyka przekłada się na nasze samopoczucie. Niestety, często za podejściem do tematu psychoterapii kryje się wstyd i przekonanie, że musimy radzić sobie sami z naszymi problemami. Zamiast szczęśliwego i świadomego życia, wybieramy życie w lęku, stresie, pod ciężarem problemów i negatywnych myśli.
Dlatego podstawowym celem Kampanii jest zmiana skojarzeń, które wiążą się z psychoterapią.
Zamiast myśleć:
- muszę wziąć się w garść, dać radę, muszę poradzić sobie sam/a
- terapia to wstyd, jak korzystam z terapii to jestem słabszy/a, gorszy/a, chory/a, nie radzę sobie
- co inni powiedzą,
- szkoda kasy na gadanie, pewnie i tak nie pomoże
Warto zmienić myślenie na:
- nie muszę zawsze dawać rady,
- mam prawo do słabszego okresu,
- mam prawo i obowiązek zadbać o siebie i swoje zdrowie, także psychiczne,
- mam prawo do skorzystania z pomocy w tym zakresie – i jest to tak naturalne jak przy złamaniu nogi czy bólu zęba,
- psychoterapia to jedna z najlepszych inwestycji w siebie
Kampania Terapia to NIE WSTYD wystartowała 10 września w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jeśli popatrzymy na dane – Polska jest w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o liczbę skutecznych prób samobójczych u dzieci i młodzieży; 15 osób dziennie popełnia w Polsce samobójstwo, 12 z nich to mężczyźni – warto, żeby z przesłania Kampanii skorzystało u nas jak najwięcej osób.
Kampania odbywa się również na Facebook’u zachęcając ludzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami po przebytej psychoterapii.