1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. „Terapia to NIE WSTYD” – nowa kampania społeczna

„Terapia to NIE WSTYD” – nowa kampania społeczna

Lęk przed odrzuceniem, lęk przed oceną, nieumiejętność budowania relacji - większość ludzi boryka się z jakimś emocjonalnym problemem. Decyzja o terapii może wiele zmienić. Psychoterapia pomoże zmierzyć się z własnymi lękami, zmienić nastawienie do świata i sposób patrzenia na wiele spraw, wybaczyć sobie i innym... (fot. iStock)
Lęk przed odrzuceniem, lęk przed oceną, nieumiejętność budowania relacji - większość ludzi boryka się z jakimś emocjonalnym problemem. Decyzja o terapii może wiele zmienić. Psychoterapia pomoże zmierzyć się z własnymi lękami, zmienić nastawienie do świata i sposób patrzenia na wiele spraw, wybaczyć sobie i innym... (fot. iStock)
Jakie myśli i uczucia towarzyszą nam, gdy myślimy o psychoterapii? Czy nie kryje się za tym cały szereg błędnych przekonań i archetypów? Tymczasem rola takiej terapii może być w naszym życiu nieoceniona. – Celem kampanii Terapia to NIE WSTYD jest pokazanie pozytywnych stron psychoterapii. Odejście od stereotypów, uświadomienie wartości psychoterapii – podkreśla Anna Węgrzyn, inicjatorka Kampanii.

Zdrowie jest nam niezbędne do realizacji życiowych celów. Żyjemy coraz intensywniej, pod presją coraz większych oczekiwań. Towarzyszy nam więc nieustannie stres, z którym coraz trudniej się uporać, i który odbija się na naszym zdrowiu fizycznym.

Od lat mówi się wiele o profilaktyce zdrowia, o konieczności dbania o swój organizm poprzez zrównoważoną dietę, ćwiczenia fizyczne, zredukowanie stresu i pozytywne myślenie. Jednak pozytywne myślenie nie jest czymś, do czego można się zmusić. Zanim w ogóle zdefiniujemy, co dla nas oznacza „myśleć pozytywnie” najpierw powinniśmy poznać siebie od strony mentalnej i emocjonalnej, tak jak poznajemy swój organizm – jaką mamy wytrzymałość, po jakim jedzeniu czujemy się dobrze, które zioła czy suplementy działają na nas najlepiej, ile snu potrzebujemy, aby dobrze funkcjonować.

Jak czytamy na stronie poświęconej Kampanii: Każdy z nas ma swój sztab wsparcia zdrowia: internistę, ginekologa, dentystę i innych specjalistów – w zależności od potrzeb. Rzadko w tym gronie jest psychoterapeuta. Mimo wykształcenia i uważania się za osoby mądre, światłe i zdolne, rzadko kto traktuje kontakt z psychoterapeutą jako coś tak naturalnego jak kontakt z internistą. Tymczasem zaopiekowanie się emocjami to klucz do pełnej satysfakcji z życia.

Decydujemy się na prywatną opiekę medyczną, tymczasem na psychoterapię szkoda nam czasu i pieniędzy. Zapominamy, że zdrowie psychiczne i jego profilaktyka przekłada się na nasze samopoczucie. Niestety, często za podejściem do tematu psychoterapii kryje się wstyd i przekonanie, że musimy radzić sobie sami z naszymi problemami. Zamiast szczęśliwego i świadomego życia, wybieramy życie w lęku, stresie, pod ciężarem problemów i negatywnych myśli.

Dlatego podstawowym celem Kampanii jest zmiana skojarzeń, które wiążą się z psychoterapią.

Zamiast myśleć:

  • muszę wziąć się w garść, dać radę, muszę poradzić sobie sam/a
  • terapia to wstyd, jak korzystam z terapii to jestem słabszy/a, gorszy/a, chory/a, nie radzę sobie
  • co inni powiedzą,
  • szkoda kasy na gadanie, pewnie i tak nie pomoże
Warto zmienić myślenie na:
  • nie muszę zawsze dawać rady,
  • mam prawo do słabszego okresu,
  • mam prawo i obowiązek zadbać o siebie i swoje zdrowie, także psychiczne,
  • mam prawo do skorzystania z pomocy w tym zakresie – i jest to tak naturalne jak przy złamaniu nogi czy bólu zęba,
  • psychoterapia to jedna z najlepszych inwestycji w siebie

Kampania Terapia to NIE WSTYD wystartowała 10 września w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jeśli popatrzymy na dane – Polska jest w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o liczbę skutecznych prób samobójczych u dzieci i młodzieży; 15 osób dziennie popełnia w Polsce samobójstwo, 12 z nich to mężczyźni – warto, żeby z przesłania Kampanii skorzystało u nas jak najwięcej osób.

Kampania odbywa się również na Facebook’u zachęcając ludzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami po przebytej psychoterapii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze