1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Helena Rubinstein – pierwsza dama piękna. Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja

Helena Rubinstein w Melbourne, pocz. XX w.; Atelier Sebalda, lata 90. XIX wieku (pierwsze znane zdjęcie Heleny Rubinstein)
Helena Rubinstein w Melbourne, pocz. XX w.; Atelier Sebalda, lata 90. XIX wieku (pierwsze znane zdjęcie Heleny Rubinstein)
„Zakochałam się w pięknie dawno, dawno temu, ale chciałam tworzyć piękno, a nie być przez nie zaślepiona” – powiedziała Helena Rubinstein, której życiu zostanie poświęcona wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja.

Otwarta od 25 października 2022 roku do 16 kwietnia 2023 wystawa będzie poświęcona Helenie Rubinstein, pochodzącej z Krakowa wybitnej przedsiębiorczyni, jednej z najbardziej intrygujących postaci XX wieku, która w ciągu kilkudziesięciu lat swojej kariery zbudowała światowe imperium kosmetyczne.

Zarówno miejsce prezentacji wystawy, jak i czas jej organizacji nie są przypadkowe. Helena Rubinstein urodziła się w 1872 roku w Podgórzu, wychowała na krakowskim Kazimierzu. Jej rodzinny dom znajduje się niespełna 300 m od siedziby Żydowskiego Muzeum Galicja, a w 2022 roku przypada 150 rocznica urodzin tej wybitnej krakowianki, którą Jean Cocteau zwykł był nazywać „cesarzową piękna”.

Helena Rubinstein z siostrami i matką, 1905, Kraków, archiwum L'Oreal Helena Rubinstein z siostrami i matką, 1905, Kraków, archiwum L'Oreal

Wystawa, przygotowywana we współpracy z Muzeum Żydowskim w Wiedniu, ukaże biografię Heleny Rubinstein od jej młodości w Krakowie, poprzez kolejne etapy jej życia związane z Wiedniem, Melbourne, Londynem, Paryżem, aż po Nowy Jork.

W przeciwieństwie do wiedeńskiej wystawy ta przygotowywana przez Żydowskie Muzeum Galicja położy szczególny nacisk na krakowski okres życia Heleny Rubinstein, a także na jej późniejsze związki z Polską.

Portret Heleny Rubinstein autorstwa Paula Helleu Portret Heleny Rubinstein autorstwa Paula Helleu

Wystawa zaprezentuje wielowymiarową osobowość Heleny Rubinstein w kontekście kulturowym, ekonomicznym i politycznym. Pozwoli prześledzić drogę Rubinstein – emigrantki, która podbijała kontynenty, stając się jedną z najbardziej utytułowanych przedsiębiorczyń XX wieku. W szczytowym okresie istnienia firma Helena Rubinstein posiadała 100 oddziałów w 14 krajach i zatrudniała około 30 000 pracowników. A wszystko zaczęło się w sercu krakowskiego Kazimierza…

Reklama „Valaze”, „Gazette Du Bon Ton”, 1914, Paryż Reklama „Valaze”, „Gazette Du Bon Ton”, 1914, Paryż

Prezentacja wystawy przyczyni się do wzbogacenia oferty kulturalnej miasta i regionu o interesującą wystawę pokazującą życie ikony popkultury, której biografia jest lepiej znana w Paryżu i w Nowym Jorku niż w Polsce. Mimo zbudowania przez nią światowego imperium i powszechnie rozpoznawalnej marki notka o Helenie Rubinstein na polskich stronach Wikipedii składa się z dwóch krótkich akapitów, liczących w sumie zaledwie 80 słów.

Wystawie towarzyszyć będą: program edukacyjny, a także wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze