1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Ród smoka” – wszystko, co musisz wiedzieć

Viserys Targaryen (Fot. materiały prasowe)
Viserys Targaryen (Fot. materiały prasowe)
24 października 2022 roku to data ważna dla wszystkich fanów „Rodu smoka”. To właśnie dzisiaj debiutuje finałowy – dziesiąty – odcinek pierwszego sezonu. Serial będący prequelem „Gry o tron” prędko stał się hitem, bijąc rekordy popularności. A ponieważ w fabule i bohaterach łatwo się pogubić, zebraliśmy dla was wszystkie najważniejsze wiadomości.

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o nowym hicie, jakim jest „Ród smoka”. Serial zadebiutował online w sierpniu tego roku i od tego czasu bije rekordy popularności. Jest to amerykański prequel innego światowego bestsellera, czyli „Gry o tron”, który został nakręcony na podstawie książki George’a R.R. Martina – „Ogień i krew” (składającej się z dwóch części).

„Ogień i krew”, George R.R. Martin (Fot. materiały prasowe) „Ogień i krew”, George R.R. Martin (Fot. materiały prasowe)

A wszystko zaczęło się…

Zanim powiemy więcej o „Rodzie smoka”, warto przypomnieć, że wszystko zaczęło się od „Gry o tron”, a właściwie jeszcze wcześniej – od książek. Gdyby nie saga „Pieśń Lodu i Ognia” Georga R.R. Martina, najpewniej nigdy nie podziwialibyśmy na ekranie wydarzeń rozgrywających się w Westeros.

Seria fantasy, zaplanowana na siedem tomów, na razie obfituje w pięć: „Gra o tron”, „Starcie królów, „Nawałnica mieczy”, „Uczta dla wron” oraz „Taniec ze smokami”. Pozostałe tomy mają nosić tytuły: „The Winds of Winter” i „A Dream of Spring”. Główny wątek powieści – jak i serialu – koncentruje się na wydarzeniach związanych z walką o władzę między wielkimi rodami Arrynów, Baratheonów, Greyjoyów, Lannisterów, Martellów, Starków, Tullych i Tyrellów oraz chęci odzyskania tronu przez Viserysa i Daenerys – ostatnich potomków rodu Targaryenów. Prawda, że dużo trudnych nazwisk?

A chociaż saga nie została ukończona – Martin dzielnie pracuje nad tym, żeby tego dokonać – nie przeszkadzało to zekranizowaniu powieści. „Gra od tron” była bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Został on stworzony przez Davida Benioffa i D.B. Weissa dla HBO, a premiera pierwszego sezonu odbyła się w 2011 roku. Ponad 11 lat temu, a fenomen serialu nadal trwa!

Nic dziwnego – serial obfituje w wartką fabułę, niesamowite zwroty akcji i niebanalnych bohaterów, którzy na długo zapadają w pamięć. Mamy tu walkę o władzę, dużo perypetii rodzinnych i smoki. Ale tego nie da się krótko opisać – to trzeba obejrzeć. A czeka was długi seans, bo serial podzielony został na 8 serii – ostatni odcinek wyemitowano w 2019 roku.

„Ród smoka” – o tym jest głośno

8 serii to jednak za mało, żeby zmęczyć się losami Targareynów. Stąd pomysł na prequel, który przedstawia wydarzenia dziejące się 200 lat przed czasami „Gry o tron”. Za jego reżyserię odpowiadają Clare Kilner, Ryan J. Condal i Miguel Sapochnik, a jednym z jego współtwórców jest sam George R.R. Martin.

W „Rodzie smoka” poznajemy historię rodu Targaryenów – rodu smoka – który jest właśnie u szczytu swej potęgi. I chociaż serial przeniesie nas do krain znanych z „Gry o tron”, to będzie rozgrywał się znacznie wcześniej. Serial pokaże nam, jak Targaryenowie opanowali kontynent oraz jak radzili sobie z narastającymi wewnątrz rodu sporami i rywalizacją o władzę. 300 lat przed wydarzeniami z „Pieśni lodu i ognia” Aegon I Targaryen podbił kontynent z pomocą smoków. Niestety jego praprawnuk Viserys jest kiepskim królem. Podczas jego panowania dochodzi do podziału dworu na dwa wrogie stronnictwa. Nie zabraknie też przedstawienia Tańca Smoków, czyli bratobójczej wojny wewnątrz rodu, która rozegra się w Westeros.

Drzewo genealogiczne bohaterów

Serial skupia się przede wszystkim na rodach Targaryenów, Velaryonów i Hightowerów – najstarszych, najbogatszych i najpotężniejszych rodach w Westeros. Inne imiona, które warto zapamiętać oprócz Viserysa (którego na ekranie gra Paddy Considine), to: Daemon Targaryen (Matt Smith), Alicent Hightower (Olivia Cooke), Rhaenyra Targaryen (Emma D’Arcy), Otto Hightower (Rhys Ifans), Corlys Velaryon (Steve Toussaint) czy Rhaenys Velaryon (Eve Best).

Rhaenys Velaryon (Fot. materiały prasowe) Rhaenys Velaryon (Fot. materiały prasowe)

Viserys, jak już wspomnieliśmy, nie jest najlepszym władcą. Wszystko za sprawą tego, że chce wszystkich zadowolić – jest dobrym człowiekiem i nie chce robić sobie wrogów. Jego bratem jest książę Daemon, wspaniały wojownik i potencjalny następca Żelaznego Tronu. Księżniczka Rhaenyra, córka króla Viserysa I, to najważniejsza bohaterka rodu. Od dziecka służyła ojcu, a ten w końcu wyznaczył ją na swoją następczynię. Jednak sprawy się skomplikują, gdy narodzi się męski potomek…

Drugi ważny ród to Velaryonowie, którzy wspierali Targaryenów w podboju Westeros. Są bardzo bogaci i rządzą morzami. Ważne nazwiska to wspominani już lord Colys oraz jego żona Rhaenys, niedoszła królowa Westeros.

Ostatni, ale nie mniej ważni, są Hightowerowie: Otto, namiestnik króla, i jego córka Alicent.

Daemon i Rhaenyra Targaryen (Fot. materiały prasowe) Daemon i Rhaenyra Targaryen (Fot. materiały prasowe)

Na początku łatwo pogubić się nie tylko w wymowie imion i nazwisk, ale też w samych bohaterach. W jaki sposób są oni ze sobą spokrewnieni i ile pokoleń mija, zanim dojdziemy do wydarzeń z „Gry o tron”? Niemałym ułatwieniem może być drzewo genealogiczne. I spokojnie, nie musicie rysować go sami. W Internecie istnieje wiele gotowych materiałów tego typu. Jedno z takich . Pokazuje ono, jak wyglądała dynastia Targaryenów aż do momentu, gdy została obalona i zastąpiona przez ród Baratheonów, a Daenerys próbowała odzyskać tron.

Alicent Hightower i Rhaenyra Targaryen (Fot. materiały prasowe) Alicent Hightower i Rhaenyra Targaryen (Fot. materiały prasowe)

może być świetną ściągawką, która na pewno przyda wam się przed premierą drugiego sezonu. Media informują, że został on zapowiedziany na lato 2023 roku. Macie zatem rok na uporządkowanie wiedzy, nadrobienie zaległości czy pierwsze zetknięcie się z produkcją. Życzymy miłego seansu!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze