1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Oko w oko z „Dziewczyną z perłą” – wystawa obrazów Vermeera w Amsterdamie

„Dziewczyna z perłą” – jeden z najsłynniejszych obrazów Johannesa Vermeera (Fot. Rijksmuseum)
„Dziewczyna z perłą” – jeden z najsłynniejszych obrazów Johannesa Vermeera (Fot. Rijksmuseum)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
To będzie wyjątkowa okazja zobaczenia na własne oczy słynnych obrazów holenderskiego mistrza. Na otwieranej dziś w Rijksmuseum wystawie będzie można oglądać niemal cały jego dorobek artystyczny.

Jan Vermeer van Delft, XVII-wieczny mistrz gry świateł i iluzji, jak większość ówczesnych malarzy był niedoceniony za życia. Zmarł w 1675 roku, w wieku zaledwie 46 lat, pozostawiając po sobie niewiele ponad 30 obrazów. Wielkość jego malarstwa zauważono dopiero w drugiej połowie XIX wieku. W dorobku malarza dominują przedstawienia kobiet we wnętrzach, zajętych m.in. muzyką, lekturą listu lub rozmową. W wielu obrazach Vermeera badacze doszukują się ukrytych symboli i alegorii.

Montaż wystawy obrazów Jana Vermeera w Rijskmuseum w Amsterdamie (Fot. Rijksmuseum/Kelly Schenk)

Jednym z najsłynniejszych obrazów Vermeera jest „Dziewczyna z perłą” nazywana Moną Lisą Północy. Ten niewielki obraz zawsze przyciąga tłumy. Tak też z pewnością będzie i podczas tej wystawy w Rijksmuseum w Amsterdamie. Okoliczności powstania obrazu nie są dokładnie znane, stały się za to kanwą filmu brytyjskiego reżysera Petera Webbera z 2003 roku „Dziewczyna z perłą”. W roli modelki Vermeera wystąpiła Scarlett Johansson. Zwiedzający z pewnością długo pozostaną przed tym obrazem, nie tylko wspominając wspaniałą kreację aktorki, lecz także podziwiając kunszt malarza, który w niebywały sposób uchwycił emocje portretowanej kobiety.

(Fot. Rijksmuseum/Henk Wildschut)

Oprócz słynnej „Dziewczyny z perłą” na wystawie znajduje się jeszcze 27 innych obrazów Vermeera zebranych z całego świata, między innymi trzy prace z Frick Collection w Nowym Jorku, a także niedawno odrestaurowana „Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie” z Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie i „Kieliszek wina” z Gemäldegalerie w Berlinie, jak również „Koronkarka” z Luwru w Paryżu i „Kobieta trzymająca równowagę” z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie.

Zapowiadana od miesięcy wystawa w Rijksmuseum w Amsteradamie z pewnością przyciągnie tłumy miłośników sztuki. Już na miesiąc przed jej otwarciem sprzedano 200 000 biletów.

Wystawę malarstwa Jana Vermeera można oglądać w Amsterdamie w Rijksmuseum do 4 czerwca. (Fot. Rijksmuseum)

Wystawę na żywo można oglądać do 4 czerwca, a od dziś można ją wirtualnie, i co więcej – bezpłatnie i z przewodnikiem! Przewodnik po angielsku opowiada o twórczości i życiu osobistym artysty. Dzięki temu bez kolejek, choć zza ekranu, będzie można przyjrzeć się najdrobniejszym cząstkom pigmentu na zdjęciach niektórych obrazów Vermeera w ultrawysokiej rozdzielczości. Ot, prawdziwe zalety nowoczesnej technologii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze