1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Biznes online to zarabianie na wiedzy, a praca zdalna to przyszłość. Wywiad z Olą Gościniak

Biznes online to zarabianie na wiedzy, a praca zdalna to przyszłość. Wywiad z Olą Gościniak

Ola Gościniak – Jestem Interaktywna
Ola Gościniak – Jestem Interaktywna
Współcześnie, internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki niemu możemy budować relacje, podtrzymywać kontakty, rozmawiać z każdego miejsca na świecie i budować biznes. Biznes online ma szerokie perspektywy. Dostarcza nam maksymalne możliwości przy odpowiednim zaplanowaniu danej strategii. Jak zacząć tworzyć biznes online? Jak zarabiać na swojej wiedzy? Na te i inne pytania odpowie ekspertka biznesu online Ola Gościniak.

Co jest dla Ciebie ważne w życiu?
Ola Gościniak: Spełnianie się! I to w każdej mojej roli jako ja sama, jako mama, żona, córka i biznesowo jako przedsiębiorczyni, która pokazuje kobietom, że mogą śmiało realizować swoje marzenia i rozwijać biznesy online dostosowane do swoich potrzeb, a przy okazji być niezależnymi finansowo. Moim wzorem jest moja Mama, która pokazała mi, że kobieta może być cudowną i aktywną mamą, a jednocześnie z pasją rozwijać się zawodowo. To samo chciałam pokazać na swoim przykładzie mojej córeczce Agusi.

Dlatego tworzę biznes online Jestem Interaktywna, uczę kobiety jak wyklikać własne miejsca w sieci i rozkręcać biznesy online, a moją misją jest, by odważyły się działać i uwierzyły w siebie. Wiem, że praca online może być ich sposobem na szczęście, wolność i niezależność finansową, także w czasie początków macierzyństwa, a nawet na emeryturze (moja najstarsza kursantka stworzyła swoją stronę WWW mając ponad 70 lat!). Pragnę by jak najwięcej kobiet nie było wykluczonych cyfrowo, miało niezbędne kompetencje i rozwijało się w sieci. Dlatego staram się wychodzić ze swoją działalnością coraz dalej i coraz szerzej. Na ten moment z mojego wsparcia skorzystało ponad 50 000 kobiet. Moją misją jest, aby każdego dnia pomóc chociaż jednej kobiecie. Ważne jest dla mnie, jak otrzymuję słowa „Ola, założyłam biznes online i wreszcie zarabiam na siebie”, „Dzięki Ola, wyklikałam swoją stronę WWW na WordPressie, a myślałam, że jestem nietechniczna! (bo tak mi zawsze mówili) Teraz czuję, że mogę wszystko!”. To mi daje ogromną MOC!

W którym momencie życia poczułaś, że praca online to coś dla Ciebie?
Pracowałam zdalnie zaraz po studiach, robiąc strony WWW dla swoich klientów. Wtedy jednak praca online wyglądała dla mnie inaczej, niż teraz, gdy prowadzę własny biznes online. Po pierwsze było jej zdecydowanie za dużo (8–10h dziennie + weekendy to była norma) i zamiast poczucia wolności miałam wrażenie, że kurze się w domu i nie mam czasu na nic, prócz pracy. Wszystko zmieniło się, gdy po godzinach zaczęłam tworzyć swojego bloga Jestem Interaktywna i napisałam pierwsze e-booki o WordPressie i SEO. Szybko okazało się, że własne produkty cyfrowe są dla mnie najbardziej opłacalne. Przy mniejszym nakładzie czasu (bo pracuję od tamtej pory maksymalnie 4–6h dziennie), zarabiałam więcej i miałam czas dla siebie i swojej rodziny. A przede wszystkim realna pomoc kobietom w wyklikaniu swojego miejsca w sieci i jego promocji dawała mi największego wiatru w żagle.

Jednak momentem, w którym szczególnie poczułam, że praca online jest dla mnie, była ciąża. I to taka trudna, zagrożona, której część niej spędziłam przykuta do łóżka lub szpitalu. Na tamtym etapie miałam już kilkuletni w miarę rozbudowany biznes online, że dalej bardzo dobrze zarabiałam, praktycznie nie pracując i zlecając podstawowe rzeczy mojej wirtualnej asystentce. Moja strona była dobrze wypozycjonowana i z samego Google’a odwiedzało ją miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy osób, część z nich kupowała moje produkty. Nawet nie opłacało mi się przejść na L4. To pokazało mi, że praca zdalna i biznes online to najlepsza ścieżka rozwoju nie tylko dla mnie, ale i dla wielu kobiet. Że to sposób, by uzyskać samodzielność finansową, spokój i mieć czas na to, co dla nas najważniejsze – w różnych momentach życiowych.

Ola Gościniak – Jestem Interaktywna Ola Gościniak – Jestem Interaktywna

Dziś praca zdalna już nikogo nie dziwi, czy nie masz wrażenia, że ten sposób pracy zostanie z nami na zawsze?
Pójdę krok dalej. Praca zdalna to przyszłość i coraz więcej osób będzie się do niej przekonywać. Także w trybie hybrydowym łączącym pracę zdalną ze stacjonarną w biurze.

Bardzo dobrze pokazał to czas pandemii, gdy do tego rodzaju pracy musiało przekonać się więcej osób. I nagle okazało się, że wiele pracowników z powodzeniem może pracować z domu. Dla znacznej części z nich okazało się to rozwiązaniem uwalniającym sporą część czasu, którą wcześniej tracili na dojazdy. To także sposób na zmniejszenie wydatków oraz większą elastyczność czasową.

To przede wszystkim dobry sposób dla kobiet, które łączą pracę z wychowywaniem dzieci. Dzięki temu mogą stworzyć model pracy, jaki potrzebują. Kiedy urodziła się moja córeczka Agusia wróciłam po 4 miesiącach do pracy w wymiarze 1–2 h dziennie (1 h rano przed pracą męża i druga w czasie jej drzemki). Pracowałam tak przez 1,5 roku. Praca zdalna i praca we własnym biznesie daje elastyczność, to my wybieramy, kiedy i gdzie pracujemy oraz na jakich warunkach. Dla mnie najważniejsze jest to, że mogłam spełniać się zawodowo, tworzyć coś swojego, a jednocześnie nie przegapić pierwszych słów córeczki, jej pierwszych kroków czy innych wielkich dla niej wydarzeń czy odkryć. To jest ważne!

Biznes online jeszcze nigdy nie był tak dostępny, jak w obecnym czasie. Zachęcasz innych, aby w niego inwestowali. Jakie najważniejsze korzyści on przynosi, których możemy nie dostrzec?
Odniosę się najpierw do tej inwestycji w biznes online. Jak ja to mówię, zawsze trzeba czymś zapłacić albo czasem albo pieniędzmi. W przypadku startu biznesu, który ma dopiero na nas zarabiać, a my nie mamy dużego budżetu, skłaniałabym się do tej pierwszej opcji i dopiero, jak biznes zacznie zarabiać na nas i na siebie to nadwyżki finansowe inwestować w jego rozwój. Dzięki temu tworzymy bezpieczeństwo finansowe i nie ryzykujemy. To też na pewno dla wielu osób korzyść, że nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy w start biznesu.

Z uwagi na to, że moja działalność w sieci Jestem Interaktywna skupia w większości kobiety to… Widzę, że to właśnie nam biznes online może przynieść wyjątkowe korzyści. I to takie, które dla wielu mężczyzn mogą być trudne do dostrzeżenia. Zaczynając od elastycznych godzin pracy, które umożliwiają opiekę nad dzieckiem, poprzez budowanie dodatkowego dochodu w trakcie urlopu macierzyńskiego, a skończywszy na tym, że własną działalność online można dostosować do swojego stylu życia, co pozwala na realizowanie się w wielu innych dziedzinach.

Biznes online dla kobiety może być początkiem jej niezależności finansowej. A to w wielu przypadkach jest niezbędne, gdy chcemy czuć się bezpiecznie, albo odejść z trudnej relacji. Moim wzorem od zawsze była moja Mama i dla mnie oczywiste było, że kobieta pracuje, ma swoje pieniądze, którymi dysponuje. Dopiero jak założyłam biznes okazało się, że to nie jest takie oczywiste. A statystyki ile kobiet nie ma swoich pieniędzy, czy swojego konta są zatrważające! Według raportu „Niezależna finansowo Polka” przeprowadzonego przez Walutomat (2023), co piąta kobieta nie ma stałego źródła dochodu i jest tym samym zależna od czyichś pieniędzy. Powodem jest, chociażby chwilowa rezygnacja z pracy zawodowej na rzecz macierzyństwa, by stać się uzależnioną finansowo od partnera. (Źródło: Badania Walutomat „Niezależna finansowo polka raport”).

Nie raz, nie dwa otrzymywałam prośby o wydłużenie płatności na książkę Bądź online (koszt około 50 zł) czy organizowaną przeze mnie Interaktywną Konferencję Online (koszt około 100 zł), bo „muszę poprosić męża, aby przelał pieniądze”, czasem zdarzały się też wiadomości „niestety muszę zrezygnować z zakupu, mąż uznał, że mi nie da pieniędzy, bo to mi niepotrzebne/nie dam rady”. W takich momentach chce mi się płakać, ale szybko podnoszę się, bo to tylko pokazuje mi, jak to, co robię jest ważne i potrzebne. Zakasam rękawy i działam!

Biznes online jest rozwiązaniem, nawet wtedy, gdy możemy pracować raptem 2 godziny dziennie i to tylko na drzemce dziecka czy innym wolnym czasie. Dla mnie i wielu kobiet ze społeczności Interaktywnych biznes online był strzałem w dziesiątkę oraz tym idealnym sposobem, by połączyć własne marzenia z budowaniem bezpieczeństwa finansowego i byciem spełnioną mamą.

Co kryje się pod pojęciem „biznes online”? Co takiego możemy robić? Jakie są teraz najlepsze pomysły na biznes online?
Pojęcie biznes online jest naprawdę pojemne! Możemy prowadzić sklep internetowy z różnymi produktami (tymi, które kupujemy gdzieś indziej albo tymi własnoręcznie wykonywanymi), zarabiać na swoich usługach online, a także na wiedzy. Ten ostatni sposób jest mi szczególnie bliski, zwłaszcza że jest świetnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która jest specjalistką lub po prostu ma wiedzę lub doświadczenie w konkretnej dziedzinie i chce się nią dzielić. Próg wejścia w taki biznes jest naprawdę osiągalny dla większości z nas, a produkty cyfrowe takie jak e-booki i kursy online ułatwiają szybkie skalowanie zarobków, czyli uniezależnia się wynagrodzenie od przepracowanego czasu. Najlepsze pomysły na biznes online to takie, które pozwolą niskosztowo sprawdzić swój pomysł. Dlatego tak zachęcam do tworzenia własnych e-booków i kursów online, najlepiej na początek najmniejszym kosztem. To nam da właśnie to zabezpieczenie finansowe, o którym wspominałam wcześniej.

Moje kursantki zarabiają na własnych usługach, szydełkują, tworzą strony WWW, uczą korekty tekstów, fotografii, a nawet szyją koniki na patykach – możliwości jest ogrom!

Ola Gościniak – Jestem Interaktywna Ola Gościniak – Jestem Interaktywna

Dla mnie biznes online to jest coś niesamowitego! To jest coś w co możemy włożyć cząstkę siebie i dzielić się nią z innymi. Dla mnie kluczowe jest tworzenie biznesu zgodnie ze sobą i swoimi wartościami. Może brzmi to jak oklepane zdanie, ale podam przykład, aby to lepiej wytłumaczyć. Moimi biznesowymi wartościami jest wiedza, wsparcie i wiarygodność. (Magia, że te wartości układają się właśnie w skrót: WWW!) Dlatego w każdym moim projekcie, czy to książce, e-booku czy kursie online w Interaktywnej Akademii WordPressa przekazuję sprawdzoną wiedzę, daje wsparcie swoje, ale też bezpieczne miejsce w Interaktywnej Paczce, gdzie inne kobiety w takiej samej sytuacji czy o tych samych celach mogą się wzajemnie wspierać. A jednocześnie dookoła czuć to bezpieczeństwo, obustronne zaufanie, bo dbam o swoją wiarygodność, to jest jedna z ważniejszych rzeczy, jaką mam. Każda osoba, która przychodzi do mnie, może być pewna, że można mi zaufać a treści, które przekazuje są sprawdzone i wiarygodne.

Z kolei moimi osobistymi wartościami są rodzina, rozwój osobisty i radość. Biznes online pozwala mi się spełniać zarówno te pierwsze wartości biznesowe, ale też daje czas i przestrzeń na zaopiekowanie się wartościami osobistymi. To jest właśnie biznes zgodny z wartościami.

Biznes online najczęściej kojarzy się nam z pracą zdalną. Jak najlepiej zorganizować taką pracę?
To zależy, czy jest to praca z góry ustalonymi godzinami, czy taka, gdzie możesz pracować wtedy, kiedy chcesz. Jeśli ta pierwsza, to tak naprawdę organizacja takiej pracy nie różni się dużo od tej na etacie stacjonarnie. Zyskujesz z pewnością więcej czasu, bo nie musisz nigdzie dojeżdżać. Warto sobie przygotować na sam początek listę priorytetowych rzeczy do zrobienia, zjeść śniadanie i ogarnąć się tak, jakbyś faktycznie szła do pracy. To ułatwi start dnia w pracy zdalnej.

Gdy to Ty decydujesz, kiedy i jak pracujesz, to dobrze by było, jakbyś stworzyła sobie rutynę, dzięki której łatwiej ułożysz sobie dzień w pracy. Pomogła mi w tym świadomość o swoim chronotypie, czyli wewnętrznym biologicznym zegarze, pod którym układam sobie pracę tak, by była najefektywniejsza. Polecam książkę „Potęga kiedy”, która ułatwiła mi zrozumienie siebie pod tym kątem. Teraz wiem, że jestem osobą, która może wstawać wraz ze wschodem słońca i od razu jestem gotowa do działania, nie potrzebuję długiego rozbiegu, kawy rano, wstaję i działam. Ale jednocześnie po godzinie 18:00 to myślę już tylko o łóżku, odpoczynku i czasem wręcz słaniam się na nogach. Kiedyś myślałam, że cierpię na bezsenność i jak wstawałam skoro świt wyspana (zwłaszcza latem, kiedy potrafiła być to godzina 4:00) to próbowałam na siłę leżeć w łóżku dopóki rodzina nie wstanie. Teraz wiem, że to było bez sensu. Po co miałabym pracować w tych godzinach, gdzie wszystko idzie mi jak po grudzie, gdy mogę wybrać te, w których wyrabiam się z najważniejszymi rzeczami błyskawicznie? Teraz lato najczęściej wykorzystuję na pisanie nowych publikacji, wstaję o świcie, piszę w spokoju, gdy wszyscy śpią. A jak rodzina wstanie ja jestem po 3h efektywnej pracy i spędzamy całe wakacje nad jeziorem dobrze się bawiąc. Jeśli praca zdalna daje takie możliwości, to warto je wykorzystać.

Są osoby, które planują zacząć pracować i tworzyć biznes online. Jak to odpowiednio uporządkować, szczególnie jeśli pracuje się na etacie? Ryzykować i rzucać się na głęboką wodę? Czy jednak działać metodą małych kroczków?
Jeśli nie mamy zabezpieczenia finansowego oraz pewności, że biznes wypali to nie polecam rzucania się na głęboką wodę, to może rodzić niepotrzebne frustracje, gdy nie widzimy po pierwszym miesiącu czy kwartale efektów. Polecam działać metodą małych kroczków. Ja sama tak zaczynałam i to pozwoliło mi powoli rozwinąć biznes online, bez konieczności jednoczesnego rzucania się na głęboką wodę. Uniknęłam przy tym stresu i w swoim tempie – około 1h dziennie w tygodniu po pracy freelancerki – stworzyłam stronę WWW na WordPressie (którego zresztą uczę w kursach), zaczęłam pisać bloga, a potem wypuściłam pierwszy produkt cyfrowy – e-booka. Takie podejście to doskonały sposób, by powoli przetestować swój pomysł i porównać czy bardziej opłaca się nam etat, czy biznes online. Nie jest ono obciążone ogromnym ryzykiem, a dzięki temu łatwiej będzie zebrać się do działania, zamiast odwlekać to w nieskończoność. Można do tego podejść na zasadzie „spróbuję”, „przetestuję” i uniknąć tym samym nakładania na siebie od razu nie wiadomo jakiej presji.

Na start wystarczy kilka godzin tygodniowo poza etatem, by zacząć rozwijać swoją działalność online. Oczywiście, są osoby, które rzucają się na głęboką wodę, jednak ja się do nich nie zaliczam. I myślę, że wiele kobiet także na początku chętniej wybada grunt pod biznes i zacznie budować jego fundamenty, by później podjąć jak najlepszą dla siebie decyzję.

Wielu kobietom wydaje się, że nie ma sensu zaczynać biznesu online, bo miałabym maksymalnie 2 h w tygodniu na to. A to błąd! 2 h w tygodniu to bardzo dużo czasu i znacznie więcej niż 0. Zero plus zero plus zero plus zero to nadal zero, a dwa plus dwa plus dwa plus dwa to osiem. Nie piszę tego, aby uczyć Was matematyki, ale aby pokazać, że jak nie robimy nic to nie możemy oczekiwać, że nagle coś się samo zmieni, ale jak poświęcimy nawet mało czasu, ale systematycznie to dążymy właśnie ku tej zmianie, dwa zawsze będzie większe od zera. Kojarzycie historię o ślimaku, który ścigał się z zającem? Dlaczego ślimak wygrał wyścig? Bo szedł, a raczej wolno pełzł i się nie poddawał. Działajmy, nawet wolno, ale w swoim i komfortowym dla nas tempie.

Biznes online to zarabianie na wiedzy. W jaki sposób uczysz zarabiania na wiedzy?
Pokazuję, jak stworzyć w WordPressie własne miejsce w sieci, na którym można się tą wiedzą dzielić. Uczę także, jak wyklikać własną platformę sprzedażową, a także wypromować swoje produkty online. Tym samym pokazuję całą ścieżkę od startu do skutecznej sprzedaży w biznesie online.

Robię to za pośrednictwem bezpłatnych materiałów dostępnych na blogu oraz książek oraz e-booków i kursów online w Interaktywnej Akademii WordPressa z lekcjami video i dodatkowym wsparciem na specjalnym forum dyskusyjnym dla kursantek. Stworzyłam także specjalne miejsce społecznościowe Interaktywną Paczkę, której założeniem jest wspólne wsparcie kobiet budujących działalności online. Do tego organizuje Interaktywną Konferencję Online, na których inne przedsiębiorczynie dzielą się wiedzą dotyczącą biznesu online. Kolejną taką konferencję planuję w czerwcu 2023 i będzie ona o promocji produktów cyfrowych.

Dużą zaletą moich produktów cyfrowych jest to, że możesz się z nich uczyć, kiedy masz wolną chwilę, niezależnie od pory dnia lub nocy. Wiem, jakie to ważne dla wielu z nas.

Uczę zarabiania na wiedzy krok po kroku, tak by każda osoba, nawet ta uznająca się za zupełnie nietechniczną bez problemu sobie poradziła.

Jak wg Ciebie wygląda kultura organizacji pracy zdalnej. Po czym ją poznać? Jak ją zaplanować, tak by nie pracować cały dzień i mieć czas na życie osobiste.
Sporo w ostatnich latach mówi się o work&life balance i myślę, że większość osób, które pracują zdalnie, dobrze wie, że osiągnięcie takiej równowagi to nie jest, jak mawiał Forrest Gump „bułka z masłem”. A wręcz wygląda to, jak próby nauczenia się żonglerki różnymi sferami życia. Praca, rodzina, dom, hobby, przyjaciele, zdrowie, rozwój osobisty itd. Warto wyznaczyć różne sfery życia, na którym nam zależy, nadać im priorytety wg ważności dla nas i na tej podstawie wyznaczyć czas, na każdą z nich.

Na początku biznesu online łatwo jest wpaść w wir pracy i tak naprawdę pracować od rana do wieczora. A temu często towarzyszy pasja, ekscytacja i taka niecierpliwość rozwoju, że trudno jest przestać, jednak… W końcu trzeba to zrobić, bo gdy pracujemy ciągle, mało odpoczywamy, nasze życie składa się głównie z pracy, to jesteśmy niepokojąco blisko wypalenia zawodowego. Dlatego im szybciej ustalimy sobie: ile godzin pracujemy, w jakich godzinach siadamy do pracy i kiedy zdecydowanie nie chcemy zajmować się pracą… Tym lepiej!

Pomoże to też nam w momencie, gdy na pracę mamy mało czasu, nie odwlekać tego, tylko jest czas na pracę to siadam i pracuję i nie planuję na ten czas nic innego, traktuję ten czas jak ważne wydarzenie, które bez ważnego powodu nie przekłada się np. ślub, ważna wizyta u lekarza czy urodziny kogoś bliskiego. Jak to wygląda u mnie teraz? Poranki to mój moment, kiedy jestem najbardziej skupiona, kreatywna i mam dużo energii. Staram się ten czas wykorzystać na 100%. Na przykład, kiedy udzielam tego wywiadu jest godzina 6:00 rano, a wszyscy w domu jeszcze śpią. Niedługo wstaną i zaczniemy szykować się do przedszkola i pracy – po wyprawieniu wszystkich znów usiądę do pracy na kilka godzin. Dbam o to, by kończyć pracę około godziny 12:00 i mieć czas dla siebie do około godziny 14:30. W tym czasie odpoczywam na 100%, umawiam się z koleżanką na obiad na mieście lub maluje obrazy po numerkach, układam puzzle, oglądam film, idę na masaż czy paznokcie. Spędzam ten czas dowolnie według nastroju i ochoty. Po czasie dla mnie idę odebrać córkę z przedszkola, wspólnie gotujemy obiad i spędzamy resztę dnia aktywnie razem.W pracy zdalnej można sobie pozwolić na dużą elastyczność, jednak uważam, że takie ramy, kiedy i ile pracujemy pozwolą nam utrzymać odpowiedni balans, między pracą a życiem osobistym czy rodzinnym.

Ustawienie rozwoju biznesu online i pracy zdalnej zgodnie ze sobą, swoimi nawykami, rodzinnym planem dnia może się okazać na początku trudne, ale ten moment, w którym wszystko zacznie działać jak w zegarku, a żonglerka (o której wspominałam wcześniej) zacznie być przyjemnością to może być właśnie ten przełomowy moment, którego potrzebujesz. U mnie dokładnie tak było.

Moja praca przynosi mi satysfakcję, spełnienie, poczucie sprawczości i szczęście, a do tego tą niezależnością finansową, która pozwala mi samostanowić o sobie i swoich wydatkach. I takiej pracy życzę i Tobie!

Dziękuję za rozmowę.

Już w czerwcu kolejna edycja INTERAKTYWNEJ KONFERENCJI – zapraszamy:

Ola Gościniak – Jestem Interaktywna Ola Gościniak – Jestem Interaktywna

Ola Gościniak

Jestem Interaktywna

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka książki „Bądź Online” oraz książkoplaneru „Rok w biznesie online”, mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka.

Od 2015 r. pomaga kobietom z całej Polski w realizacji ich interaktywnych marzeń i osiągnięciu niezależności finansowej na własnych zasadach. Przeszkoliła już ponad 50 tys. Polek. Pokazuje im, jak stworzyć stronę WWW od podstaw, jak założyć sklep internetowy czy rozpocząć biznes online. Z sukcesem tworzy zaangażowaną społeczność Jesteśmy Interaktywne.

Laureatka w XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu oraz Lady Business Awards w kategorii Przedsiębiorcza Kobieta to TY. Znalazła się w TOP 20 wpływowych blogerów 2018, 2019, 2020 i TOP 30 2017 w rankingu JasonHunt. Prelegentka i mówczyni na wielu branżowych wydarzeniach.

Absolwentka informatyki na Politechnice Poznańskiej, grafiki projektowej w Collegium Da Vinci oraz coachingu biznesowego w WSKZ. Swoją pierwszą stronę internetową stworzyła jeszcze w podstawówce, 20 lat temu. Od tamtej pory ma ich na swoim koncie ponad 500.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze