1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Właściwości i funkcje butów zdrowotnych

Właściwości i funkcje butów zdrowotnych

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Jak rozpoznać buty zdrowotne? Wielu osobom kojarzą się one z obuwiem niezwykle wygodnym, ale… brzydkim. Czy słusznie? Czy komfort i zdrowie stóp musi oznaczać staromodny wygląd? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o właściwościach i funkcjach butów zdrowotnych.

Obuwie zdrowotne, czyli medyczne albo profilaktyczne

Obuwie zdrowotne jest tak zaprojektowane, żeby utrzymywać stopy w prawidłowej pozycji i ułatwiać utrzymanie właściwej postawy w czasie stania i chodzenia. Bardzo korzystnie wpływa to nie tylko na zdrowie wszystkich struktur anatomicznych w dolnych kończynach, ale również całego kręgosłupa! Nad projektem i powstaniem każdej pary butów profilaktycznych czuwają lekarze ortopedzi, dlatego to wyjątkowe obuwie – wygodne i zdrowe.

Wkładki i podeszwy w obuwiu zdrowotnym

„Serce” butów profilaktycznych to wkładka, która zapewnia niezwykłą stabilność i wygodę. Dzięki anatomicznemu wyprofilowaniu, które zapewnia podparcie łuku wzdłużnego, wszelkie wstrząsy zostają zamortyzowane. Wałek podpalcowy zapobiega przesuwaniu się stopy do przodu, a zagłębienie z tyłu uniemożliwia przemieszczanie się wkładki. Wkładki w obuwiu medycznym najczęściej są pokryte naturalną skórą, co dodatkowo zwiększa przyjemność ich użytkowania.

Sztywna podeszwa, która jest częstym błędem konstrukcyjnym w zwykłych butach, nieraz połączona ze zwężającymi się noskami i znacznie podniesioną piętą, zamienia chodzenie w prawdziwą torturę… Z kolei podeszwa w butach profilaktycznych ma odpowiednią elastyczność i miękkość, co sprawia, że mięśnie, stawy i więzadła w stopie mogą pracować w sposób naturalny. Wiele modeli dodatkowo charakteryzuje się właściwościami antypoślizgowymi. Nie tylko zmniejsza to ryzyko upadku, ale także zapobiega bólom stóp i kolan, ponieważ pochłania energię wstrząsów powstających w czasie ruchu.

Poza tym warto wspomnieć, że na rynku można dostać obuwie profilaktyczne przeznaczone dla stóp z problemami, np. deformacjami placów (halluksami). Dzięki zróżnicowanej tęgości bez trudu dobierzesz także modele dla stóp cukrzycowych, wyjątkowo szerokich czy wrażliwych.

Czy buty zdrowotne są niemodne?

Coraz więcej producentów obuwia zdrowotnego zdaje sobie sprawę, że ważne jest nie tylko zdrowie stóp, ale również dbałość o wizerunek. Współczesne modele obuwia profilaktycznego swoim designem, jakością wykonania i dopracowaniem najdrobniejszych detali nie ustępują największym modowym markom. Prawdziwą różnicę między butami z sektora fashion a medycznymi możesz jedynie poczuć – na pewno jej nie zobaczysz!

Ile kosztują buty zdrowotne?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z niewątpliwych korzyści noszenia obuwia profilaktycznego (), ale odstrasza ich wysoka cena takich butów. Jednak biorąc pod uwagę jakość, trwałość i pozytywny wpływ na zdrowie butów medycznych, cena większości modeli nie wydaje się zbyt wygórowana. Tak naprawdę za parę profilaktycznych sandałów, klapek, półbutów czy kozaków zapłacisz tyle samo, co za „standardowe” obuwie porównywalnej jakości. Zastanów się, co jest lepsze dla Twoich stóp – kilka par niewygodnych butów czy jedna para obuwa, którego nie będziesz miał ochoty zdejmować?

Pamiętaj przy tym, że obuwie ortopedyczne nie zastąpi wsparcia lekarzy i fizjoterapeutów. Część z zajęć możesz wykonać w domu — np. przy pomocy profesjonalnego sprzętu, który dostępny jest na

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze