1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Fotoreportaż, czyli historie pisane zdjęciami

Fotoreportaż, czyli historie pisane zdjęciami

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Każde ważne wydarzenie zazwyczaj zostawia po sobie trwały ślad w postaci fotografii utrwalonej w galerii telefonu. Nic dziwnego – ludzie uwielbiają dzielić się czymś dobrym, publikując zdjęcia w mediach społecznościowych. Niestety, większość z nich to pojedyncze kadry, którym brakuje kontekstu i pewnej głębi. Tymczasem istnieje forma, która pozwala opisać historię we wnikliwy sposób. Jak stworzyć spójny i wciągający fotoreportaż?

Zdjęcia, które wywołują emocje

Odkąd tworzenie tematycznych fotorelacji zyskało popularność, można zauważyć błędne stosowanie tytułowego terminu. Co to jest fotoreportaż? Z pewnością nie jest nim zbiór ulubionych albo najciekawszych kadrów z ostatnich kilku miesięcy lub lat. Fotoreportażem nazywa się zdjęcia, które łączy jedno wydarzenie. Są spójne, angażujące odbiorcę i tworzą zamkniętą całość. Opowiadają pewną historię, wywołują emocje.

Fotoreportażem może być relacja ze ślubu, podróży czy spotkania. W zasadzie historia nie musi się nawet mieścić w definicji wydarzenia – byleby zawierała akcję, którą można wyrazić obrazami. To dzięki dobrze skrojonym kadrom słowa są zbędne.

Jak zrobić fotoreportaż?

Żelazną zasadą udanej historii jest schemat zaczerpnięty ze szkolnych wypracowań. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie – utrzymanie tej kolejności pozwoli zaangażować odbiorcę, wprowadzić napięcie i zaskoczyć go oryginalnymi kadrami. Fotoreportaże to historie pisane zdjęciami, zatem chcąc podtrzymać uwagę, „pisarz” powinien wprowadzić kilka elementów.

Przede wszystkim – mocny kadr na otwarcie, który niczym w dobrym thrillerze sprawi, że odbiorca nabierze ochoty na więcej. To powinno być zdjęcie, które zaintryguje, ale nie odsłoni na wstępie wszystkich kart. Dobry pisarz serwuje najlepsze kąski w ostatnim rozdziale swojej powieści.

Rozwinięciu przewodniej myśli posłuży środkowa część fotorelacji. Tu jest miejsce na zdjęcia, które jak kawałki puzzli niemal złożą się w całość. Warto zostawić odrobinę miejsca na niedopowiedzenia – fotograficzny suspens zadziała niczym dopamina, której poziom niebezpiecznie wzrasta po aktywowaniu ośrodka przyjemności.

Ostatni kadr – kończący opowieść – będzie puentą, która stonuje nagromadzone napięcie. W tej części historii może również znaleźć się zdjęcie, które będzie punktem kulminacyjnym. To skuteczny trick na to, by pozostawić odbiorcę w lekkim oszołomieniu, ale i w zachwycie.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Przemyślana treść w odpowiedniej oprawie

Fotoreportaż to specyficzny rodzaj fotografii, który zasługuje na wyjątkową oprawę. Kompozycja może być rozbudowana, ale równie dobrze można ją ująć w minimalistycznej formie:

  • odbitki – ich ciąg utworzy niebanalną historię, którą warto wyeksponować w domowym zaciszu. Zdjęcia oprawione w ramki, umieszczone na ścianie w zaplanowanej kolejności stworzą efektowną galerię, która przykuje uwagę każdego, kto skieruje wzrok w ich stronę,

  • fotoksiążka – doskonale sprawdza się przy obszernej relacji, pozwalając odbiorcy osadzić się w centrum fotograficznych wydarzeń. Poznawanie osobistej historii ułatwi tekst, który można umieścić w dowolnym miejscu fotoksiążki,

  • fotoobraz – to propozycja dla miłośników minimalistycznych rozwiązań. Historia wcale nie musi być rozwlekła – wystarczy kolaż z kilku zdjęć, by opowiedzieć to, co najważniejsze.

Gdzie można zrealizować swój pomysł? Uwolnij Kolory to marka, która od lat spełnia najbardziej kreatywne pomysły na utrwalanie najlepszych momentów życia. W ofercie znajdują się unikalne produkty, które pozwolą stworzyć personalizowane fotopamiątki z ważnych chwil. To nie tylko wywoływanie zdjęć, ale i kreatywna twórczość, która pozwoli trzymać najpiękniejsze wspomnienia zawsze blisko siebie.

Elementy dobrej opowieści

Wciągający fotoreportaż to taki, który jest zróżnicowany pod względem formy. Szerokie kadry przedstawiające miejsce „akcji” są jednym z elementów intrygującej historii. Można je zastosować na początku fotorelacji, zapoznając odbiorcę z tłem, jakie będzie towarzyszyć mu przez cały czas.

Kolejnym elementem są portrety. Pozwalają one zapoznać się z bohaterami opowieści i uchylić rąbka tajemnicy co do dialogów, które bezgłośnie wywiązują się między nimi na fotograficznym planie. W ujmującej historii nie może też zabraknąć detali. To one spajają historię w całość i wyjaśniają to, czego odbiorca jedynie się domyśla. W opowieści koniecznie należy zawrzeć dynamiczne ujęcia, które stanowią trzon całej akcji. Bez takich kadrów historia traci smak niczym spaghetti pozbawione parmezanu.

Jak wzmocnić swój fotoreportaż?

Brak zwrotów akcji czy przekombinowana fabuła potrafią znużyć każdego czytelnika. Podobnie jest ze zdjęciami. Aby fotoreportaż był ciekawy, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

Spójność wizualna jest niesłychanie ważna – wszak chodzi tu o jednolitą historię. Nie należy zatem mieszać proporcji i orientacji zdjęć. Warto postawić na powtarzalny akcent, który połączy wszystkie fotografie – może to być symbol lub jeden z bohaterów. Zdjęcia powinny być też doskonałe technicznie. Zgrana kompozycja, idealne światło i kolory stworzą perfekcyjny fotoreportaż, który przedstawi opowieść w niekonwencjonalny sposób.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze