1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Dlaczego wiedza psychologiczna jest ważna dla każdego z nas?

Dlaczego wiedza psychologiczna jest ważna dla każdego z nas?

(Fot. marchmeena29/Getty Images)
(Fot. marchmeena29/Getty Images)
Czy zastanawiałaś się kiedyś, skąd biorą się twoje reakcje? Dlaczego nie możesz się doczekać niektórych zajęć, a innych unikasz jak ognia? Dlaczego odkładasz na później wykonanie niektórych zadań, chociaż wiesz, że nie jest to dla ciebie dobre? I dlaczego czasami coś, co sprawiało ci przyjemność, przestaje takie być?

Psychologia nie jest tylko kierunkiem studiów. To wiedza, która jest istotna dla każdego z nas. Klucz do poznania siebie i innych. Wszystkie relacje międzyludzkie (rodzinne, romantyczne, między przyjaciółmi czy grupami społecznymi), wychowywanie dzieci, funkcjonowanie w pracy, definiowanie inteligencji… To wszystko zagadnienia psychologiczne.

W dzisiejszych czasach ta dziedzina jest coraz bardziej popularyzowana. Dzięki temu więcej ludzi jest w stanie przypisać odpowiednią nazwę pewnym zjawiskom albo dostrzec jakąś cechę u innych i zrozumieć co się z nią wiąże.

Idealną książką, w której omawiane są takie treści jest „Psychologia” autorstwa Saundry Ciccarelli i Nolanda White’a (w Polsce wydawana przez Dom Wydawniczy REBIS). Jest to bardzo wszechstronny podręcznik, dobry zarówno dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki, jak i dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę. Poruszane są tam takie zagadnienia jak procesy poznawcze, pamięć czy emocje, a także bardziej skomplikowane i równocześnie bliższe naszej codzienności wątki, np.: psychologia społeczna, stres, seksualność, osobowość, zaburzenia psychiczne czy terapie.

Osobowość

Jak dobrze znasz samego siebie? Jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? Podstawowa różnica między tymi cechami tkwi w tym skąd ich posiadacze czerpią energię. Po spędzeniu kilku godzin na głośnej imprezie, rozmawiając z ludźmi, których nie znasz zbyt dobrze, czujesz się zadowolony, czy raczej wyczerpany? Ekstrawersja jest jednym z wymiarów osobowości składających się na model Wielkiej Piątki, czyli jednej z najbardziej popularnych teorii osobowości. Pozostałymi czynnikami są: neurotyczność, otwartość na doświadczenia, ugodowość oraz sumienność. Konfiguracja tych wymiarów pozwala lepiej zrozumieć różnorodność ludzkich zachowań i może pomóc w polepszeniu komunikacji.

Wiedza o samym sobie może być traktowana jako aspekt inteligencji. Jest tak w teorii inteligencji wielorakiej Howarda Gardnera, gdzie wyróżniony jest typ inteligencji intrapersonalnej. Dotyczy ona poznania i zrozumienia własnych uczuć, emocji, słabości i pragnień.

Kariera

Takie informacje o sobie można traktować jako zwykłe ciekawostki, ale życie może się stać znacznie łatwiejsze, kiedy w miarę możliwości dostosujemy je do tego, co o sobie wiemy. Jeśli masz wysoki wynik na skali otwartości na nowe doświadczenia, monotonna praca biurowa może być dla ciebie istnym koszmarem. Z kolei jeśli nowości i zmiany są dla ciebie stresujące, a w życiu zawodowym doświadczasz ich mnóstwo, twoje ogólne zadowolenie z kariery także ucierpi. A kiedy nie odczuwasz satysfakcji z czegoś, co zajmuje większość twojego czasu, bądź po prostu jesteś tym wszystkim zestresowany, jesteś bardziej narażony na wypalenie zawodowe (burnout).

Starzenie się

Znajomość psychologii jest ważna na każdym etapie życia. Często mierzymy się z trudnymi sytuacjami, w których szczególnie ważne jest rozumienie własnych reakcji oraz tego, co czują inni. Wiadomo, że żyjemy w starzejącym się społeczeństwie i wiele osób musi na pewnym etapie życia przyjąć rolę opiekunów dla własnych rodziców. Starsi ludzie są bardziej narażeni na niektóre z zaburzeń psychicznych, jak na przykład depresja. Innym problemem, który często zdaje się ograbiać ich z ostatnich lat życia jest demencja. Zrozumienie jak wygląda świat z perspektywy tych osób może pomóc w byciu wsparciem dla nich. Równocześnie może to pomóc samemu opiekunowi w zrozumieniu trudnych reakcji, które wydają się bezsensowne.

Życie bywa zaskakujące, czasami w najcudowniejszy, czasami w najgorszy możliwy sposób. Nie jesteśmy w stanie przygotować się na wszystko co nas spotka, ale możemy postarać się lepiej zrozumieć otaczający nas świat – świat ludzi z inną perspektywą niż nasza, świat relacji, z których niektóre mogą być gratyfikujące, inne toksyczne i nasz własny świat, pełen uczuć, myśli i doznań, nad którymi czasami warto się zastanowić, by podejmować ważne decyzje życiowe.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze