Oprocentowanie każdego kredytu hipotecznego jest bezpośrednio związane ze stawką WIBOR. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na takie zobowiązanie, koniecznie dowiedzmy się, z czym się to wiąże. Jak stawka WIBOR wpływa na koszt kredytu?
Kredyty hipoteczne to jedne z najpopularniejszych usług bankowych. Obecnie korzysta z nich większość osób planujących zakup nieruchomości lub budowę domu od podstaw. Takie kredyty udzielane są także na remonty, czy też kupno działki. Nie da się ukryć, że jest to w takich przypadkach bardzo duże wsparcie. Gdyby nie kredyty hipoteczne, większość osób musiałoby czekać z zakupem nieruchomości przez wiele lat, aż do uzbierania odpowiedniej ilości oszczędności. Jednocześnie, kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Jego spłata jest przewidziana nawet na kilkadziesiąt lat. Wysokość rat może w tym czasie się zmienić, szczególnie że w Polsce dostępne są głównie kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu.
Za wszelkie wahania powodujące wzrost lub spadek wysokości rat zobowiązania największy wpływ ma wskaźnik WIBOR. Co to właściwie jest i jakie ma znaczenie dla kredytobiorców? Jak stawka WIBOR wpływa na koszt kredytu hipotecznego?
Stawka WIBOR — co to jest?
Na wysokość rat kredytu hipotecznego wpływ ma wiele parametrów pożyczki. Wśród tych najważniejszych jest właśnie stawka WIBOR. Mimo że jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o koszcie zobowiązania, to kredytobiorcy często zupełnie o nim zapominają. Samo to pojęcie jest przeważnie pomijane. Mówimy o RRSO, oprocentowaniu, cenie dodatkowych usług, ale o stawce WIBOR wiele osób nawet nie słyszało. Czas to mienić, dlatego też nim skorzystamy z pożyczki, koniecznie dowiedzmy się, czym jest WIBOR.
Określenie WIBOR to tak naprawdę skrót od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate. Oznacza ona wysokość oprocentowaniu na polskim rynku międzybankowym. Mówiąc w dużym skrócie, jest to stopa procentowa, po jakiej banki oferują pożyczki innym bankom. Warto wspomnieć, że wartość ta jest zmienna. Wskaźnik ustalany jest codziennie, a właściwie w każdym dniu roboczym na nowo. Wartość ta ustalana jest na podstawie średniej stóp procentowych, podanych przez największe banki w kraju w danym dniu. Cała ta procedura ma ogromne znaczenie dla całego rynku finansowego. Więcej na temat stawek WIBOR dowiemy się na stronie https://www.czerwona-
Stawka WIBOR — jaki ma wpływ na koszt kredytu hipotecznego?
Z pewnością wiele osób zastanawia się teraz, jak stawka WIBOR wpływa na koszt kredytu hipotecznego? Okazuje się, że wartość ta ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu wysokości rat. To jeden z podstawowych elementów, na podstawie którego bank ustala oprocentowanie. Co najważniejsze, w związku z tym, że WIBOR to wartość ruchoma, raty kredytu hipotecznego mogą wzrastać lub maleć w czasie jego spłaty. Dlatego też podczas podpisywania umowy, nie wiemy dokładnie, jaką wartość wyniesie suma wszystkich rat. Rozważając więc zależność WIBOR, a koszt kredytu, widzimy, że stawka ta warunkuje całkowity koszt kredytów hipotecznych.
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
Obecnie niemal każdy bank ma w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Jednak nie każdy z nich zapewnia przyjazne warunki udzielania i spłaty. Oferty często bardzo różnią się wieloma parametrami. Dlatego też wybierając pożyczkę dla siebie najlepiej skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych. Na stronie https://www.czerwona-
- Polecane
- Popularne
- Najnowsze