1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Skin coaching w pigułce

fot. 123rf
Skórę mamy albo tłustą, albo suchą; do tego może być naczyniowa lub nie.

Jak zdiagnozować swoją skórę?

Te dwa kryteria są nam genetycznie dane. Do nich mogą dochodzić jeszcze pewne warianty związane z dolegliwościami skóry: może być trądzikowa, z przebarwieniami, mocno poirytowana czy przedwcześnie się starzejąca. W granicach tych kryteriów trzeba umieścić naszą skórę. Najlepiej jest skorzystać z pomocy kosmetologa, który sprawdzi, jaka jest grubość skóry, jak wygląda płaszcz hydrolipidowy; na własną rękę lepiej skóry nie diagnozować.

 Co powinno być podstawą zdrowej pielęgnacji?

Aby ułatwić pielęgnację, opracowałam autorską piramidę młodości – to odpowiednik piramidy żywienia, tylko w kontekście skóry. Na jej spodzie znajduje się to, co najważniejsze, a więc dobre mycie i kosmetyk bazowy. To absolutna podstawa. Dopiero na kolejnych „piętrach” umieściłam np. zdrowe kosmetyki kolorowe. Ale w piramidzie znajdują się też antyoksydanty, które ratują skórę ze stresu oksydacyjnego – a to już kwestia diety oraz antyoksydacyjnych serum.

Czy trzeba unikać kosmetyków, które zawierają SLS lub PEG?

Tu nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. SLS to substancje, które mogą podrażniać skórę i lepiej nie stosować ich na twarz czy ciało – ale do zmycia włosów mogą już być potrzebne, często więc zawarte są w różnych szamponach. Te substancje to tzw. promotory przenikania, czyli potrafią rozmiękczać wierzchnie warstwy skóry, co pozwala innym substancjom przenikać do cementu międzykomórkowego. Jeśli SLS występuje w kosmetyku w „dobrym towarzystwie”, będzie promotorem przejścia dla pozytywnie działających substancji, ale jeśli występuje w „gorszym towarzystwie”, może przemycić w głębsze warstwy skóry coś, co skórę podrażni.

Czytaj więcej w artykule Skin coaching: sposób na zdrową skórę

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze