Co należy wiedzieć o aromaterapii

Jesień i zima to czas, w którym szczegolnie chętnie sięgamy po kojacą moc olejków. Zanim jednak zaczniesz ich używać musisz poznać zasady tak by rzeczywiście pomagały a nie szkodziły.
Olejki eteryczne to lotne substancje o złożonym charakterze chemicznym o bardzo silnym zapachu. Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach rośliny a niektóre z roślin wytwarzają kilka rodzajów olejków eterycznych. Z roślin wyodrębniane są za pomocą ekstrakcji lub destylacji z parą wodną.

Dekalog przyszłego aromaterapeuty

1.Przed pierwszym zastosowaniem olejków eterycznych wykonaj test uczuleniowy ( krople olejku rozpuść w łyżce oleju roślinnego i posmaruj skórę za uchem, jeśli po 12 godzinach nie pojawi się podrażnienie możesz stosować dany olejek.
2.Nigdy nie stosuj olejków doustnie.
3.Wybieraj tylko te zapachy, które naprawdę Ci odpowiadają.
4.Nigdy nie mieszaj ze sobą więcej niż pięciu olejków eterycznych.
5.Używaj tylko olejków ze sprawdzonych źródeł i wysokiej jakości
6.Nie łącz ze sobą kilku form aromaterapii np. kąpieli z olejkami i inhalacji.
7.Pamiętaj,że olejki eteryczne mają bardzo silne właściwości i istnieją przeciwwskazania do ich stosowania, do każdego inne.
8.Nigdy nie stosuj większej dawki olejków niż to jest zalecane.
9.Olejków eterycznych nierozcieńczonych nie wolno nakładać bezpośrednio na skórę lecz zawsze należy je zmieszać z olejem bazowym.
10.Nie stosuj tego samego olejku przez dłuższy okres czasu.
11. Aby zabiegi aromaterapii były skuteczne musisz wierzyć w jej działanie.

Formy wykorzystania aromaterapii

Odprężająca kąpiel– do wanny ciepłej wody dodajemy od 5 do 10 kropel olejku i zanurzamy się na maksimum kwadrans.

Relaksujący masaż– wykonywany w gabinetach kosmetycznych ale też może być samodzielnie wykonany w domu. W tym celu należy przygotować mieszankę oleju bazowego i kilku kropel olejku eterycznego, którą to wmasowujemy w ciało.

Kompres-stosuje się na wybraną część ciała np. na plecy, kark,ramiona czy skronie. Ręcznik nasącza się 5 kroplami olejku zmieszanymi z połową szklanki ciepłej wody i trzyma na skórze do dwóch godzin.

Inhalacja-do naczynia z gorąca woda wkraplamy kilka kropel olejku i wdychamy do piętnastu minut.

Pot-pourri – to nasączona wonnymi olejkami eterycznymi mieszanina płatków kwiatów, liści i suszonych owoców. Gdy zapach zaniknie ponownie można skropić ją olejkiem eterycznym.