1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Pielęgnacja skóry 40+. Co warto zmienić po 40. urodzinach?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Kiedy nadchodzi czas na specjalistyczne kosmetyki z anti-age? Po 40. urodzinach zdecydowanie warto już postawić na skoncentrowane, bogate formuły kremów, które pomogą w walce z oznakami starzenia. Ale kosmetyki to nie wszystko. Dowiedz się więcej o tym, jak najlepiej pielęgnować skórę po 40., aby wyglądać młodziej.

Jak zmienia się skóra po 40. urodzinach? Co wpływa na procesy starzenia?

Starzenie skóry rozpoczyna się na długo przed naszymi 40. urodzinami, kiedy nie w głowie nam jeszcze przejmowanie się zmarszczkami i utratą jędrności. Naukowcy uważają, że te procesy rozpoczynają się już około 25.-30. roku życia. Są nieuchronne, ale możemy je spowolnić, dobierając odpowiednie kosmetyki. Najpierw warto jednak dowiedzieć się, z czym tak naprawdę musimy się zmierzyć. Około 40. roku życia w skórze następuje szereg zmian:
  • warstwa chroniącego skórę filmu hydrolipidowego staje się cieńsza, co skutkuje pojawieniem się szarego odcienia i wrażenia zmęczenia;
  • można zauważyć niedobór substancji odpowiedzialnych za dostarczanie wody i napięcie skóry. Należy do nich m.in. kwas hialuronowy, którego zadaniem jest wiązanie wody i zatrzymywanie jej w głębokich warstwach skóry. Jego utrata skutkuje niedostatecznym nawilżeniem;
  • pogrubia się warstwa rogowa skóry, co pogłębia wrażenie, że jest ona szara, żółtawa i traci blask;
  • spada synteza włókien kolagenowych, potrzebnych dla zachowania jędrności i elastyczności oraz zachowania owalu twarzy. Powstawanie włókien jest też zaburzone, ponieważ nowe są nie tylko twardsze i sztywniejsze, ale też nierównomiernie rozłożone;
  • pod wpływem niszczenia włókien kolagenu i elastyny oraz ruchów mimicznych powstają zmarszczki, które z biegiem czasu pogłębiają się i utrwalają. Najczęściej można je zauważyć wokół ust i oczu, ponieważ właśnie tam skóra jest najcieńsza, najbardziej wrażliwa oraz podatna na wysuszenie.

Jak zmienić swój styl życia, aby wyglądać młodo po czterdziestce?

Niestety nie mamy wpływu na starzenie endogenne, czyli takie, które związane jest z wewnętrznymi zmianami w naszym organizmie. Postępuje ono pod wpływem przemian hormonalnych i genowych. Mamy jednak możliwość wpływania na czynniki zewnętrzne, które doprowadzają do przedwczesnego starzenia. Właściwą pielęgnację powinno się wesprzeć zmianami w stylu życia, ponieważ nasze niezdrowe nawyki odbijają się na skórze. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
  • palenie papierosów – znacząco przyspiesza występowanie oznak starzenia, skóra palaczy jest bardziej szara i mniej jędrna, a także pojawia się na niej więcej zmarszczek. Nie wszystkie zmiany wywołane paleniem da się całkowicie odwrócić, dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest po prostu całkowite rzucenie palenia;
  • nadmierne spożywanie alkoholu – alkohol powoduje odwodnienie organizmu, w tym również skóry, co prowadzi do pogłębienia się zmarszczek. Żeby wyglądać młodziej, lepiej nie zaglądać do kieliszka;
  • brak aktywności fizycznej – ruch sprzyja dotlenieniu dzięki poprawie krążenia. Aktywność niweluje też stres, który może mieć negatywny wpływ na wygląd cery;
  • niezdrowa i uboga w witaminy dieta – jeśli prowadzimy niezdrowy tryb życia i jemy wysokoprzetworzone jedzenie (tzw. puste kalorie), to nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości witamin i innych mikroelementów. Prędzej czy później odbije się to na wyglądzie naszej skóry;
  • nadmierny stres i niedobór snu – odbiorą cerze blask oraz pozostawią znaki w postaci zmarszczek, cieni i worków pod oczami.
Każdego dnia jesteśmy też narażeni na fotostarzenie pod wpływem słońca. Odpowiada za to głównie promieniowanie UVA, zwiększające ilość wolnych rodników. Na jego działanie jesteśmy wystawieni nie tylko podczas opalania na świeżym powietrzu, ale także w solarium. Czy powinniśmy więc rezygnować z przebywania na słońcu i po 40. roku życia zakrywać ciało na wzór Japonek, które najbardziej cenią sobie jasną karnację? Niekoniecznie, ale warto rozsądnie korzystać ze słońca i ograniczać jego dawkę do krótkich, regularnych kąpieli słonecznych, które są nam przecież potrzebne do syntezy witaminy D.

Jak pielęgnować skórę twarzy po 40. roku życia?

Biorąc pod uwagę czynniki prowadzące do starzenia się skóry, powinniśmy prawidłowo dobrać pielęgnację i wypracować codzienną rutynę. Najważniejsza jest systematyczność oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków, które pomogą w walce z przesuszeniem, odwodnieniem, przebarwieniami, zmęczeniem i utratą jędrności. Niezależnie od typu cery, naszym głównym zadaniem będzie poprawa nawilżenia. Nawodniona skóra odzyska zdrowy blask i koloryt, będzie wyglądała zdrowo i promiennie.

Kolejnym zadaniem będzie dostarczenie jej odpowiedniej dawki witamin, aminokwasów, fitoestrogenów i innych cennych składników, które pobudzą produkcję elastyny i kolagenu, ochronią przed działaniem uszkadzających DNA wolnych rodników, odżywią i dodadzą blasku zmęczonej skórze. dojrzałej ma być dla niej jak zdrowy pokarm. Dlatego warto sięgać po kosmetyki o specjalistycznych składach, dedykowane specjalnie skórze po 40. i skomponowane z myślą o jej potrzebach.

Szczególnego traktowania wymaga również cienka, wrażliwa i podatna na wysuszenie skóra wokół oczu. Rano i wieczorem powinniśmy wklepać niewielką ilość kremu w okolice pod oczami oraz powieki. Róbmy to w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego i wykonujmy delikatny, rozluźniający masaż.

Oczywiście wszystkie kosmetyki powinny być nakładane na oczyszczoną cerę. Jeśli zanieczyszczenia nie zostaną usunięte, substancje aktywne nie będą mogły przeniknąć w głąb skóry. Pamiętaj też, po umyciu twarzy należy stosować tonik, który przywraca naturalne pH skóry po kontakcie z pianką, żelem czy mleczkiem i wspomaga zdrowe funkcjonowanie komórek i przyjmowanie przez nie substancji odżywczych

Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji skóry po 40.?

Przed nami trudne, ale możliwe do wykonania zadanie nawilżenia, odżywienia i ujędrnienia skóry. Musimy uzbroić się w skuteczną broń przeciwko wolnym rodnikom, dlatego po 40. roku życia zdecydujmy się na bogatsze formuły oraz specjalistyczne kremy dobrane do potrzeb dojrzałej cery.

Bardziej sprawdzą się skoncentrowane sera niż lekkie kremy. Najlepiej nakładać je na oczyszczoną i przemytą tonikiem, jeszcze wilgotną skórę, aby spotęgować efekt nawilżenia. W ten sposób stworzymy powłokę ochronną, która zabezpieczy naskórek przed utratą wody. Raz lub dwa razy w tygodniu można też nałożyć większą warstwę kremu i pozostawić ją na noc w postaci maseczki.

Jeśli na dzień nie lubimy zbyt tłustych kremów, dobierzmy lżejszą formułę, a bogatszy kosmetyk zastosujmy wieczorem. Przez noc będzie miał czas na regenerację zmęczonej po całym stresującym dniu skóry.

W składzie kosmetyków unikajmy dodatku olejów mineralnych (pochodnych wazeliny i parafiny), które tylko nie wnikają w głąb skóry i mogą powodować reakcje alergiczne. Cenne będą za to antyoksydanty, fitoestrogeny i roślinne składniki aktywne, które dostarczą bogactwa witamin, minerałów i składników opóźniających procesy starzenia.

Warunki te spełniają kosmetyki z linii dermo face 40+ stimular polskiej marki tołpa®. Nie zawierają one substancji mogących mieć szkodliwy wpływ na skórę, takich jak parabeny, silikony czy olej parafinowy. Zamiast tego charakteryzują się fizjologicznym pH i spowalniają procesy starzenia (m.in. wygładzają zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych). Rozświetlają twarz i widocznie napinają skórę. Wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, a przy okazji chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi, na które narażona jest większość z nas: smogiem, spalinami, kurzem czy szkodliwym powietrzem – latem pochodzącym z klimatyzacji, a zimą przesuszonym przez ogrzewanie.

Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że żaden składnik nie znalazł się w nich przypadkowo. Przykładowo, w ujędrniającym znajdziemy m.in.:

  • o działaniu m.in. antyoksydacyjnym i regenerującym,
  • polisacharydy z senesu wąskolistnego, które są roślinną alternatywą dla kwasu hialuronowego,
  • matrycę 3D, która sekwencyjnie uwalnia przeciwzmarszczkowe pentasacharydy z czerwonych alg,
  • ujędrniające i napinające proteiny z nasion ceratonii i pszenicy,
  • nawilżającą glicerynę, która działa również jako promotor przenikania, czyli ułatwia transport innych substancji w głąb skóry
W kremie na noc z tej samej serii dodatkowo znajduje się masło babassu i olej awokado. To pierwsze zmiękcza, nawilża. Pokrywa skórę naturalną warstwą ochronną. W przeciwieństwie do np. oleju kokosowego nie zostawia na skórze śliskiego filmu. Drugi ze składników regeneruje strukturę skóry, nawilża i natłuszcza. Również szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Kosmetyk jest bogaty w substancje nawilżające i odżywcze, ale nie trzeba długo czekać aż się wchłonie.

Warto dobrać także specjalne preparaty do cienkiej i podatnej na wysuszanie skóry na powiekach i pod oczami. Fantastycznie sprawdzi się tu ujędrniający , który nie tylko witalizuje i ujędrnia tę delikatną okolicę oczu, ale i zmniejsza cienie pod oczami, nadając spojrzeniu blasku i zmniejszając wrażenie zmęczenia.

W kosmetykach tołpa dermo face 40+ stimular możemy znaleźć również inne cenne składniki, na przykład:

  • senes wąskolistny – jest roślinną alternatywą dla ujędrniającego, wypełniającego zmarszczki kwasu hialuronowego;
  • czerwone algi – zawierają przeciwzmarszczkowe pentasacharydy i aktywują syntezę kolagenu oraz hamują degradację jego włókien. Dodatkowo też nawilżają i wygładzają;
  • nasiona ceratonii i pszenicy – dzięki proteinom pomagają utrzymać efekt napiętej skóry;
  • mineralne pigmenty rozświetlające – dodatek, który zadba o promienną cerę;
  • betainę z buraka cukrowego – nawilżający i przeciwzmarszczkowy aminokwas;
  • nawilżającą glicerynę.
Krem 40+ powinien również chronić przed fotostarzeniem, dlatego dobrze, aby zawierał filtry przeciwsłoneczne.  nie tylko rozświetla twarz dzięki mineralnym pigmentom i zapewnia skórze 24-godzinne nawilżenie, ale i zawiera ochronny filtr SPF 15.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze