1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Być jak Alexis – bohaterka „Dynastii” i jej styl, który przeszedł do historii mody

Być jak Alexis – bohaterka „Dynastii” i jej styl, który przeszedł do historii mody

Joan Collins jako Alexis Carrington w serialu „Dynastia” (Fot. East News)
Joan Collins jako Alexis Carrington w serialu „Dynastia” (Fot. East News)
Trudno wyobrazić sobie gwiazdę serialu, która miała większy wpływ na kreowanie najważniejszych trendów w historii mody XX wieku.

Bohaterki naszej sierpniowej okładki nie trzeba nikomu przestawiać. Joan Collins w latach 80. stworzyła jedną z najciekawszych i najbardziej intrygujących postaci szklanego ekranu. W kultowej operze mydlanej „Dynastia” zagrała Alexis Carrington, władczą i szukającą zemsty byłą żonę Blake’a Carringtona. To, co wyróżniało Alexis, to nie tylko siła, charyzma i imponująca pewność siebie, lecz także styl, który przeszedł do historii mody.

W jednym z wywiadów Collins wspomina, że nad garderobą swojej bohaterki pracowała wspólnie z projektantem kostiumów Nolanem Millerem. Razem przeglądali magazyny modowe, inspiracją były też stylizacje księżnej Diany. Praca potrafiła przebiegać w szalonym tempie. Zdarzało się, że kolejne kreacje musiały być gotowe z dnia na dzień. Nigdy natomiast nie ograniczały ich fundusze. Jak przyznał kiedyś Miller, tygodniowy budżet na tworzenie kostiumów do „Dynastii” wynosił 35 tysięcy dolarów. Do 9 sezonów Miller zaprojektował w sumie ok. 3 tysięcy kreacji, nie chciał, by bohaterowie pojawiali się na ekranie dwa razy w tym samym kostiumie.

W garderobie Alexis znajdziemy najważniejsze trendy lat 80.: perfekcyjnie skrojone kostiumy spod znaku popularnego wtedy stylu power dressing, marynarki z szerokimi ramionami (tu świetnie sprawdzały się poduszki), drapowane jedwabne sukienki na dzień, metaliczne kreacje na wielkie wyjścia, do tego dużo falban, bufiastych rękawów i koniecznie efektowne nakrycia głowy na różne okazje. By podkreślić swoją zawodową pozycję, w biurze nosiła często męskie garnitury, na wieczorne bankiety wybierała zaś kobiece i bardzo efektowne fasony. Była elegancka bez względu na okoliczności. Podczas pobytu w szpitalu miała na sobie niebieski satynowy szlafrok z długimi rękawami z piór, do tego zawsze nienaganna fryzura i makijaż. Przegląd najciekawszych stylizacji Alexis znajdziemy na instagramowym profilu whatalexiswore, którego autorką jest Anya Georgijevic.

Chociaż od zakończenia emisji serialu minęło ponad 30 lat, styl Alexis nieustannie fascynuje projektantów. Szczególnie dobrze widać to w nadchodzącym sezonie jesień–zima 2022. Kreacje inspirowane garderobą kultowej bohaterki „Dynastii” znajdziemy między innymi na wybiegu u Chanel, Balmain, Lanvin, Alberty Ferretti, Bibhu Mohapatra.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze