1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Czerń – najbardziej zaskakujący kolorystyczny trend sezonu wiosna–lato 2023

Czerń – najbardziej zaskakujący kolorystyczny trend sezonu wiosna–lato 2023

Pokaz Diora na sezon wiosna–lato 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Pokaz Diora na sezon wiosna–lato 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Intensywne róże, nasycone zielenie i żółcie… Od kilku sezonów na wybiegach i ulicach wielkich miast panował kolor. Wyraziste barwy zdominowały nawet biurową garderobę i wieczorowy dress code. Nosili je wszyscy, niezależnie od wieku czy preferowanego stylu. Przyglądając się ostatnim wiosenno-letnim propozycjom projektantów i stylizacjom mieszkanek Paryża czy Mediolanu, już wiemy, że do mody wraca czerń. To ona pojawiała się na wybiegu najczęściej.

Pokazy na sezon wiosna–lato 2023, od lewej: Brandon Maxwell, Carolina Herrera, Adam Lippes (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Pokazy na sezon wiosna–lato 2023, od lewej: Brandon Maxwell, Carolina Herrera, Adam Lippes (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

„Letnia czerń” – tak o jednym z najmodniejszych kolorów tego sezonu mówi branża mody. I znów nosimy ją od rana do wieczora. Brandon Maxwell proponuje klasykę na co dzień – wełniany kardigan w zestawie z długą skórzaną spódnicą. Na wieczór Sarah Burton, dyrektorka kreatywna Alexandra McQueena, lansuje stylizacje z body i skórzaną baskinką w roli głównej, a Carolina Herrera sukienki z falbanami inspirowane modą lat 80. Z kolei zwiewne ażurowe topy, koszule i spódnice w wakacyjnym klimacie znajdziemy u Adama Lippesa i A.W.A.K.E. A to tylko niektóre z wybiegowych propozycji w kolorze czarnym.

Pokazy na sezon wiosna–lato 2023, od lewej: Adam Lippes, A.W.A.K.E, Alexander McQueen (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Pokazy na sezon wiosna–lato 2023, od lewej: Adam Lippes, A.W.A.K.E, Alexander McQueen (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Skąd wzrost zainteresowania kolorem czarnym? Po miesiącach spędzonych w domu z powodu pandemii mówiono, że dobrze nam zrobi dawka optymizmu w postaci na przykład tętniącej wyrazistymi barwami garderoby. Nie wszyscy jednak w intensywnych kolorach muszą czuć się dobrze. Czerń jest klasyczna i uniwersalna, przez co łatwa w stylizacji. Należy też pamiętać, że kiedy jedni pragną odrobiny optymizmu, inni potrzebują w estetyczny sposób wyrazić swoją melancholię, tęsknotę czy swój smutek. A czerń nadaje się do tego idealnie. Kolor czarny symbolizuje także siłę, moc i jest wyrazem buntu.

Kadr z serialu „Wednesday” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Wednesday” (Fot. materiały prasowe)

Od kiedy pod koniec listopada 2022 roku na platformie streamingowej Netflix pojawił się serial „Wednesday”, opowiadający o losach makabrycznie bystrej i sarkastycznej członkini klanu Addamsów, w Internecie wyraźnie wzrosło zainteresowanie mroczną estetyką. Nawiązania do gotyckiego stylu pojawiły się w tym sezonie m.in. w kolekcji Diora i Versace.

Pokazy na sezon wiosna–lato 2023, od lewej: Dior, Versace, Simone Rocha (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Pokazy na sezon wiosna–lato 2023, od lewej: Dior, Versace, Simone Rocha (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Podczas ostatnich tygodni mody w Nowym Jorku, Mediolanie i Paryżu czerń zdominowała uliczne stylizacje. I już wiadomo, że czarny będzie jednym z najważniejszych kolorów sezonu jesień–zima 2023 roku.

Streetstyle Paryż (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Streetstyle Paryż (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Streetstyle Paryż, Nowy Jork (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Streetstyle Paryż, Nowy Jork (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Streetstyle Nowy Jork, Paryż, Mediolan (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Streetstyle Nowy Jork, Paryż, Mediolan (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze