1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Wpływ przemocy w rodzinie na aktywność mózgu dziecka - badania

Wpływ przemocy w rodzinie na aktywność mózgu dziecka - badania

123rf.com
123rf.com
Naukowcy odkryli, że zmiany w mózgu dzieci, wobec których stosowano przemoc fizyczną lub psychiczną są analogiczne do tych, które występują u żołnierzy, walczących na wojnie.

Po raz pierwszy zastosowano obrazowanie mózgu, aby zbadać wpływ przemocy w rodzinie na rozwój emocjonalny dzieci. - Okazało się, że narażenie dzieci na skutki gniewu dorosłych mogą stanowić podstawę neurobiologicznego czynnika ryzyka, zwiększając ich podatność n późniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym - powiedział Eamon McCrory z University College London. - Zwłaszcza lęk i depresja w wieku dorosłym są często wynikiem złego traktowania w dzieciństwie.

Najnowsze badania dowiodły, że obrazy mózgu dzieci, które były w domu narażone na przemoc, wykazują szczególną reakcję na zagniewaną i smutną twarz dorosłego. Ich mózgi mają zwiększoną aktywność zwłaszcza w rejonie ciała migdałowatego, zaangażowanego w wykrywanie zagrożeń i przewidywanie bólu. Badania skanowania mózgów żołnierzy, narażonych na sytuacje bojowe, wykazały ten sam wzór wzmożonej aktywacji w tym obszarze. Chociaż mózgi zarówno dzieci, jak i żołnierzy pod wpływem traumatycznych doświadczeń nie zostały uszkodzone (przeciwnie – ich mózgi lepiej adaptują się w środowisku niebezpiecznym), jednak ich funkcjonowanie wpływa na zwiększoną podatność na stres i wynikające z tego konsekwencje dla zdrowia psychicznego.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Current Biology

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze