1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Wychowanie
 4. >
 5. Mama w ciąży: będziesz miał rodzeństwo

Mama w ciąży: będziesz miał rodzeństwo

123rf.com
Gdy tylko upewnisz się, że jesteś w ciąży, jak najszybciej powiedz to swojemu dziecku. Ono ma prawo wiedzieć, dla niego to jeszcze większa zmiana niż dla ciebie. Jak mu o tym powiedzieć?

Zwyczajnie, czyli tak samo, jak mówisz mu, co dziś będziecie mieli na obiad.

Po pierwsze: nie rób problemu

Twoje dziecko po twoim zachowaniu i po tym, czy jesteś zdenerwowana czy nie, zorientuje się, czy ta informacja jest dla niego pozytywna czy negatywna. Dlatego pamiętaj, by, mówiąc dziecku, że będzie miało rodzeństwo, uśmiechnąć się, pogratulować mu. Niech ten pierwszy przekaz od razu będzie pozytywny.

Jeśli powiesz, że musisz mu coś ważnego powiedzieć, zrobisz mroczną minę i przyjmiesz oficjalny ton, wdrukujesz dziecku, że dzieje się coś smutnego, niepojętego i ma się przygotować na najgorsze.

Odwróć role. Całkiem swobodnie podczas szykowania się do spania czy nakrywania stołu, zapytaj dziecko, czy wie, skąd się biorą dzieci. Spokojnie wysłuchaj, cokolwiek ma ci ma powiedzenia i daj mu się podzielić swoją wiedzą lub wyobrażeniami. Zorientujesz się, co dzieje się w głowie twojego dziecka. Nie zdziw się i nie wpadaj w panikę, gdy czterolatek użyje słowa „penis” czy „seks”. Nasze dzieci najczęściej wiedzą znacznie więcej, niż nam się wydaje.

Wszystko jedno, co już wie twoje dziecko – czy ma pełen ogląd sytuacji, czy też nadal wierzy w bociany – teraz, gdy jesteś w ciąży, to najlepszy moment, żeby mu opowiedzieć „skąd się biorą dzieci”. Nie martw się, że będziesz musiała opowiadać ze szczegółami o stosunku seksualnym ani nie wstydź się tego tematu (mów zwyczajnie, używając prostych słów, a jak trzeba to i terminów anatomicznych), ani nie nadawaj mu jakiejś specjalnej rangi. Dla małego dziecka strona techniczna seksu jest równie interesująca, jak budowa statku czy to, skąd się bierze śnieg. Nie denerwuj się, nie czerwień, nie plącz.

Jeśli uświadomienie własnego dziecka przerasta cię

Masz dwa wyjścia: poproś kogoś o pomoc. Ojciec twojego dziecka, babcia, twoja przyjaciółka, przedszkolanka, nauczycielka – na pewno masz w otoczeniu kogoś, dla kogo nie jest to problem. Drugie wyjście: kup książkę z obszaru edukacji seksualnej człowieka, dopasowaną do wieku twojego dziecka. Przeczytaj ją kilka razy w samotności, a potem przeczytaj ją na głos dziecku.

Najgorzej z nastolatkiem

Wbrew pozorom najtrudniej powiedzieć swojemu czternasto- czy szesnastoletniemu dziecku, że będzie miało rodzeństwo. Po pierwsze, człowiek w tym wieku wypiera myśl, że jego rodzice uprawiają seks, a ty brutalnie wyprowadzisz je z błędu, po drugie – jest to wiek największej zależności od opinii grupy rówieśniczej, a jak się domyślasz, niekoniecznie twoja ciąża zachwyci nastolatki, które w sposób charakterystyczny dla tego wieku uważają, że tylko im należą się wszelkie przywileje życia. W skrajnym przypadku nastolatek może ci zrobić awanturę, oskarżyć, dlaczego nie używasz antykoncepcji i „co wy sobie w ogóle wyobrażacie!”. Będzie to sygnałem, że najwyższy czas przypomnieć dziecku, kto w waszej rodzinie trzyma stery. Nie tłumaczcie się, nie awanturujcie – dajcie czas, żeby się do tej myśli przyzwyczaiło.

To ja wam nie wystarczam?!

Gdy dziecko dowiaduje się, że jesteś w ciąży, może cię zapytać, czy ono wam już nie wystarcza. To naturalna reakcja. Nie zdenerwuj się, dziecko ma prawo czuć się zagrożone. Powiedz, że chcesz mieć drugie dziecko, bo w domu będzie weselej. Im większa rodzinka, tym fajniej, a ono też na tym skorzysta, bo będzie miało bratnią duszę na całe życie.

Żadnego wdrukowania

Nie mów dziecku, że:
 • rozumiesz, że będzie zazdrosne. Po co mu z góry podpowiadać, jak ma się wobec rodzeństwa zachowywać? Poza tym nie każde starsze rodzeństwo jest zazdrosne
 • je zawsze będziesz kochać bardziej
 • nic się nie zmieni – bo zmieni się dla niego cały świat. Zwłaszcza gdy jest jedynakiem
 • to wpadka, wcale nie chcieliście tego dziecka – nie musisz się usprawiedliwiać

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze