1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Jak wychować pierwsze dziecko?

123rf.com
123rf.com
Jak mądrze wychować pierwsze dziecko, by nie wyrosło na egoistę i maminsynka? Oto kilka wskazówek, jak ustrzec się błędów wychowawczych.

Wychowanie pierwszego dziecka zwykle wiąże się z dużym stresem, bo młodzi rodzice nie mają jeszcze potrzebnej wiedzy i doświadczenia w wychowaniu dzieci. Dlatego też pierwsze dziecko staje się poligonem doświadczalnym. Dopóki nie pojawi się kolejne dziecko, nasze pierworodne wychowywane jest jak jedynak - z jednej strony podlega wszelkim zakazom i nakazom, które niedoświadczeni rodzice uważają za słuszne, a z drugiej jest rozpieszczany. Kłopot pojawia się, gdy na świat przychodzi kolejne dziecko lub dzieci. Nasz "jedynak" przestaje być oczkiem w głowie całej rodziny, a co więcej, potem zostaje poproszony o opiekę nad młodszym rodzeństwem, które odebrało mu koronę. Jak zatem mądrze wychować pierwsze dziecko?

  • nie oczekuj od swojego dziecka perfekcji. Chwal go zawsze za sukcesy i osiągnięcia, ale nigdy nie krytykuj, gdy mu coś nie wyjdzie.
  • gdy dziecko okazuje złość i smutek, że całą twoją uwagę zabiera młodszy brat czy dziewczynka, wytłumacz mu, dlaczego tak jest. Może w formie bajki, która opowiada o rodzinie, w której była najpierw mama i tata, potem pierwsze dziecko, a teraz doszło rodzeństwo i dzięki temu jest więcej osób do kochania.
  • za każdym razem gdy poprosisz starsze dziecko by ci w czymś pomogło, na przykład, popilnowało młodszego brata czy siostry, podziękuj mu uważnie. Jednocześnie nie staraj się zbyt często namawiać je do pomagania, chyba że samo będzie to proponowało.
  • gdy twoje dzieci się kłócą, nie używaj argumentów w stronę starszego: "Jesteś starszy, powinieneś to wiedzieć; powinieneś ustąpić młodszemu; jaki dajesz przykład?". Twoje dziecko nic nie musi wiedzieć, bo jest dzieckiem, a nie dorosłym i dopiero uczy się pewnych zachowań. Ale takie argumenty nie są lekcją wychowawczą, sprawią, że twoje dziecko poczuje się niekochane.
  • chociaż zajmuje cię teraz nowo narodzone dziecko, poświęcaj starszemu sporo czasu, rozmawiaj z nim, pytaj jak się ma, czy coś je trapi. Pokaż mu, że nadal jesteś wyczulona na jego potrzeby.
  • Małe dzieci boją się, że nadejście rodzeństwa oznacza utratę np., zabawek czy własnego pokoju. Pokaż mu, że tak się nie stanie, a jeśli rodzeństwo będzie musiało dzielić ze sobą pokój, wytłumacz mu na jakich zasadach. Może wybrać sobie swoją część, można zrobić w pokoju strefę należącą tylko do niego. Twoje dziecko musi wiedzieć, że nadal jest tak samo ważne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze