1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne dla mamy i dziecka?

Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne dla mamy i dziecka?

23393010 - fashion portrait of pregnant woman on the sea
23393010 - fashion portrait of pregnant woman on the sea
Ciąża to okres, w którym przyszła mama ma dla siebie więcej czasu i chce spędzić go dbając o zdrowie i przyszłość jeszcze nienarodzonego dziecka. Jeśli błogosławiony stan przypada na miesiące słoneczne, przyszłe mamy chętnie korzystają z uroków słonecznych dni, często spacerując, by poprawić sobie nastrój, zrelaksować się i oczywiście zadbać o odpowiedni poziom witaminy D, która zapewnia przyswajanie jonów wapnia i korzystnie wpływa na rozwój układu kostnego. Jednak nawet w ciąży nie ma usprawiedliwienia dla nierozsądnego korzystania ze słońca.

Ryzyko przebarwień

W kontakcie ze słońcem wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu ostudy – ciemnych plam na skórze wokół warg, na policzkach, nosie i powiekach. – Przebarwienia powstają na skutek zwiększenia wrażliwości melanocytów na promienie UV pod wpływem zwiększonego poziomu estrogenów – tłumaczy dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog i pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac . Czasami przebarwienia ustępują po porodzie, gdy poziom estrogenów spada. - Zdarza się jednak, że poród nie rozwiązuje problemu i wiele moich pacjentek leczonych z powodu przebarwień nie miało tyle szczęścia – dodaje i zaleca umiar.

Zobacz także kremy do opalania

Spada poziom kwasu foliowego

Kwas foliowy (witamina B9, folacyna, folan) to witamina niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy w ciąży jest szczególnie ważny podczas początkowych etapów rozwoju dziecka, ponieważ wówczas kształtuje się mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego może spowodować wady cewy nerwowej, tymczasem ostatnie badania prowadzone nad wpływem różnych czynników na stężenie kwasu foliowego dowodzą, że pod wpływem słońca dochodzi do jego spadku w organizmie przyszłej mamy, a więc również zwiększenia ryzyka uszkodzenia układu nerwowego. To dlatego kobietom planującym zajść w ciążę zaleca się suplementację kwasu foliowego, którego dzienna dawka wynosi 0,4 mg. W pierwszym trymestrze ciąży może być zwiększona do 1 mg, by efektywnie uchronić płód przed rozszczepem kręgosłupa, bezmózgowiem oraz przepukliną oponowo – rdzeniową.

Nie wolno się przegrzewać!

- W czasie ciąży temperatura ciała kobiety wzrasta średnio o około 0,5 ‘C - to stan fizjologiczny – uspokaja dr Pawlikowski.  Pod wpływem słońca wody płodowe i pokarm nie zmienią swojej struktury (składu), organizm wyrówna temperaturę ciała, ale może dojść do uszkodzenia płodu. W opinii lekarza przebywanie na słońcu lub w zbyt ciepłym otoczeniu może dodatkowo podwyższyć temperaturę ciała, co stanowi zagrożenie dla płodu. - W przebiegu przegrzania może dojść do uszkodzenia mózgu, jeśli ciąża jest na etapie pierwszego trymestru oraz przedwczesnego porodu, jeśli jest na etapie trzeciego trymestru – ostrzega.

Zalecane ułożenie ciała

W trzecim trymestrze ciąży waga płodu jest już na tyle duża, że leżenie płasko na plecach powoduje ucisk narządów wewnętrznych oraz żyły głównej dolnej przez płód. Może to prowadzić do zawrotów głowy oraz kołatania serca i duszności. Zdaniem specjalisty najlepszą pozycją do odpoczynku na słońcu w tym okresie będzie więc pozycja siedząca. Unikniesz dzięki temu omdlenia.

Oczywiście, biorąc pod uwagę proste zalecenia i rozsądne podejście do korzystania ze słońca w czasie ciąży można bezpiecznie cieszyć się jego urokami.

Pamiętaj o:

  • Noszeniu kapelusza z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych, by uniknąć ostudy.
  • Stosowaniu kremów przeciwsłonecznych z SPF 50.
  • Nałożeniu kremu z filtrem na 30 minut przed wyjściem na słońce.
  • Unikaniu słońca w godzinach okołopołudniowych (10-16).
  • Ostrożności nawet przebywając w cieniu, nie przegrzewaj się!
  • Korzystaniu z chłodnych kąpieli podczas upalnych dni.
  • Zakrywaniu całego ciała w bardzo słoneczne i upalne dni lekkimi ubraniami sięgającymi do kostek.
  • Piciu wody w większych ilościach gdy przebywasz na słońcu.
  • Schładzaniu nóg, poprawi to krążenie i zmniejszy obrzęki częste w czasie ciąży.
  • Rozsądne korzystanie ze słońca uchroni Cię ponadto przed fotouszkodzeniem skóry, przedwczesnym starzeniem oraz zwiększeniem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.
Konsultacja merytoryczna dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra, Klinka Medevac,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze