1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Pożegnanie ze smoczkiem

123rf.com
123rf.com
Myśl o pożegnaniu ze smoczkiem stresuje nie jednego rodzica. Jak odstawić kochanego smoczusia skoro jak nic innego na świecie pomaga uspokoić rozpłakanego malucha, ułatwia zasypianie i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Według większości pediatrów najlepiej odzwyczaić od smoczka szkraba przed jego drugimi urodzinami. Po pierwsze w tym wieku potrzeba ssania nie jest już tak silna. Co więcej półtoraroczne, dwuletnie dziecko jest już w stanie zrozumieć że smoczek zepsuł się lub gdzieś zagubił.

Ssanie smoczka a wady zgryzu

U dzieci do drugiego roku życia ssanie smoczka nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń. Co więcej lepiej gdy maluch używa smoczka niż ssie kciuka. Dzięki smoczkowi szkrab uspokaja się i łatwiej zasypia. Należy tylko pamiętać o tym, że czym częściej maluch ssie tym bardziej przyzwyczaja się do tego. Dlatego dobrze jest dawać smoka tylko w określonych sytuacjach np. do zasypiania.

Sytuacja komplikuje się u starszych dzieci. Bowiem długotrwałe ssanie może powodować:

  • wady zgryzu;
  • problemy ze ssaniem piersi;
  • kłopoty z jedzeniem z butelki;
  • opóźnienia w nauce mówienia;
  • problemy emocjonalne.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka

Choć jest wiele metod na odzwyczajanie dziecka od smoczka to niestety nie zawsze przynoszą szybkie efekty. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi dlaczego nie może dostać ukochanego 'monia'. Być może zginął na placu zabaw, zabrało go jakieś zwierzątko, albo popsuł się.

Odzwyczajanie najlepiej zacząć podczas urlopu gdyż przez pierwsze noce szkrab może budzić się z płaczem. Co więcej w ciągu kilku dni może być płaczliwy, rozdrażniony. Po kilku dniach zrozumie, że smoczek naprawdę zniknął i już nie wróci.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu z portalu dla rodziców

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze