Karen Lee, doradca finansowy, w swojej książce „It’s Just Money, So Why Does It Cause So Many Problems?” podpowiada, jak wyjść z kłopotów finansowych.
1. Pieniądze a przeszłość
Jakie masz wspomnienia z dzieciństwa dotyczące pieniędzy. Z czym ci się one kojarzą? Z wysiłkiem, winą, brakiem? Czy z radością, płynnością, przyjemnościami? Przypomnij sobie w jakiej atmosferze finansowej wzrastałaś? Co przejęłaś na ten temat od rodziców, a co ci nie służy?
2. Przyznaj, że problem istnieje
Jeśli masz problemy z pieniędzmi, powiedz sobie że je masz. To nic strasznego, po prostu fakt, do którego się przyznaj przed sobą.
3. Powiedz o tym komuś, komu ufasz
Zwierz się ze swoich lęków finansowych osobie, do której masz zaufanie. Bez racjonalizowania, obwiniania siebie czy kogoś. Powiedz, co w związku ze swoim kłopotem finansowym czujesz. Wstydzisz się, boisz, masz poczucie winy? Mów szczerze. Wspólnie zastanówcie się w jakim schemacie żyjesz - nie umiesz dobrze się cenić i mało zarabiasz, wydajesz kompulsyjnie pieniądze, ciągle się o nie lękasz?
4. Sporządź plan i zacznij działać
Chodzi o to, żebyś po rozpoznaniu szkodliwego schematu, wprowadziła w swoje życie zmianę. Jeśli pieniądze przeciekają ci przez palce, zacznij planować wydatki. Jeśli nie umiesz się wyluzować w sklepie, wreszcie zaszalej. Nastaw się, że to droga. Zgubne nawyki mają to do siebie, że wracają, ale od ciebie zależy na jak długo. Nie poddawaj się.
5. Uwierz w siebie
To podstawa, zwłaszcza w chwilach zwątpienia. To, co robisz, służy twojemu dobru, więc wytrwasz. Uwierz w siebie!
6. Wizualizuj dobrobyt
Na planie materialnym działaj krok po kroku, ale twojej wyobraźni nie ograniczaj. Czuj się tak, jakbyś miała już pieniądze. To przyśpiesza proces bogacenia się.