1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Domówka u Krawczyka: Jamie Oliver

123rf.com
123rf.com
Legendarni mistrzowie kuchni nie tylko wyczarowują cuda na talerzu (i zarabiają miliony!), ale też zmieniają nasze podejście do gotowania. Czego możesz się nauczyć od Jamiego Olivera?|Legendarni mistrzowie kuchni nie tylko wyczarowują cuda na talerzu (i zarabiają miliony!), ale też zmieniają nasze podejście do gotowania. Czego możesz się nauczyć od Jamiego Olivera?|Legendarni mistrzowie kuchni nie tylko wyczarowują cuda na talerzu (i zarabiają miliony!), ale też zmieniają nasze podejście do gotowania. Czego możesz się nauczyć od Jamiego Olivera?|Legendarni mistrzowie kuchni nie tylko wyczarowują cuda na talerzu (i zarabiają miliony!), ale też zmieniają nasze podejście do gotowania. Czego możesz się nauczyć od Jamiego Olivera?|Legendarni mistrzowie kuchni nie tylko wyczarowują cuda na talerzu (i zarabiają miliony!), ale też zmieniają nasze podejście do gotowania. Czego możesz się nauczyć od Jamiego Olivera?

Legendarni mistrzowie kuchni nie tylko wyczarowują cuda na talerzu (i zarabiają miliony!), ale też zmieniają nasze podejście do gotowania. Czego możesz się nauczyć od Jamiego Olivera? Złośliwi mogliby powiedzieć, że jest produktem marketingowej machiny, bo popularność przyniósł mu „Naked Chef” – nieco pretensjonalny program kulinarny emitowany w brytyjskiej telewizji. 22-letni wtedy Oliver w zawrotnym tempie siekał, smażył i miksował, aż furczało, a tańcząca niczym w filmach von Triera kamera próbowała za nim nadążyć. Oliver w tym czasie wyrzucał z siebie jak z karabinu niekończący się potok słów, zachwycając się tym, co właśnie robi. Mimo męczącej formuły programu, wrodzony urok podwórkowego łobuziaka, permanentny entuzjazm, charyzma i imponująca sprawność w posługiwaniu się, jakby od niechcenia, kuchennymi utensyliami, sprawiły, że „kupiły” go miliony Brytyjczyków, a potem miliony widzów na całym świecie. Owszem, podpisywał kontrakty reklamowe, pokazywał się na rautach i na okładkach kolorowych pisemek, ale jednak w przeciwieństwie do innych meteorów srebrnego ekranu potrafił utrzymać w całym tym sztucznie stworzonym środowisku autentyczność, swój charakter, niezależność i stał się z czasem jedną z ikon światowej kuchni i – co by nie mówić – zrewolucjonizował podejście swoich rodaków (i nie tylko) do jedzenia. Nigdy, w przeciwieństwie do Adrii czy Blumenthala, nie zamieniał się w kuchennego alchemika. Jego przepisy są proste, domowe, nie wymagają dużej wprawy w gotowaniu ani specjalistycznego sprzętu czy luksusowych składników. Gotuje zawsze tak, jakby robił to dla gromady znajomych: ma być świeżo, smacznie i dużo.

Jamie nie ograniczył się do pisania książek kucharskich i kręcenia kolejnych programów w telewizji. Najpierw wziął na warsztat Fast foody, ogłaszając krucjatę przeciw dodawaniu do hamburgerów mechanicznie oddzielonego mięsa, później zajął się szkołami, gdzie na potęgę stawiano automaty z batonikami, a w stołówkach serwowano dzieciom fatalnej jakości śmieciowe jedzenie. W swoje akcje angażował nie tylko całe społeczeństwo, media i autorytety, ale nawet władze państwowe. Jego batalia o to, żeby ludzie lepiej jedli, nie jest „akademicka” – przepisy Jamiego każdy może odtworzyć w domowej kuchni i dzięki temu żywić się taniej, smaczniej i zdrowiej, zamiast odgrzewać pizzę w mikrofali albo zamawiać kebab. Nie trzeba sprzętu ani specjalnego talentu, tylko trochę chęci, zaangażowania i serca. Bo gotowanie z sercem zawsze wychodzi. Możesz przekonać się o tym sama, serwując słodkie nogi kacze ze śliwkami i anyżem, według jego pomysłu. Ksiązki Jamiego Olivera: Kulinarne wyprawy Jamiego, Każdy może gotować,30 minut w kuchni - WYDAWNICTWO INSIGNIS

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze