12 kroków do spełnienia marzeń. Krok 2: podziel swój cel na etapy!

fot.123rf

Z cyklu „Jak zjeść słonia w całości”: podejdź do celu, jak do zadania i podziel go na etapy.
Zobacz Krok 1: dobrze opracuj cel!

Wyobraźmy sobie, że gdyby lew upolował słonia i chciał go pożreć w całości, wówczas pękłby z obżarstwa. Aby jednak zjeść całego, musiałby podzielić zdobycz na kawałki i skonsumować ją w jakimś odcinku czasu, na dodatek w towarzystwie całego stada. Dokładnie tak samo jest z marzeniem, które chcemy spełnić. Często podjęcie się jego natychmiastowej realizacji może nas przerazić, a tym samym zniechęcić. To czego pragniemy, może się również zwyczajnie okazać niemożliwe do wykonania. Wymagałoby bowiem porzucenia wszelkich, codziennych obowiązków i maksymalnej koncentracji wyłącznie na tym pragnieniu. Powiedzmy sobie szczerze: niewiele osób może sobie pozwolić na takie komfort. Dlatego bardzo ważne jest, aby obrane przez nas zadanie rozpisać na etapy, a te na bardziej szczegółowe punkty. Pierwszym wyzwaniem z utworzonej przez nas listy powinno być coś prostego do zrealizowania. Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsze zwycięstwa motywują do dalszej pracy i sprawiają, że nam się chce.

Weźmy na przykład marzenie, które najczęściej wybierają klientki ChouChou – własny DOM. Brzmi wspaniale, lecz jest niezwykle trudne do realizacji. Ktoś może powiedzieć: Marzę o własnym domu, ale to tylko marzenie, ponieważ nie stać mnie na jego budowę. I odkłada je na najwyższą, nieosiągalną półkę. A to właśnie przecież idealny moment, by usiąść z kartką i ołówkiem i rozpisać w punktach co należy zrobić, aby zrealizować ten cel. W tym przypadku to pierwszy etap, który aż się prosi, by nazwać go „poszukiwaniem funduszy”, a pierwszym punktem tego etapu jest ustalenie wszystkich możliwości jego sfinansowania. Może okazać się, że kiedy zaczniemy dłużej się zastanawiać, znajdziemy sposób, by zebrać pieniądze i przejść do kolejnego zadania np. „zakupu działki”, czy „wyboru projektu”.

Zrobienie dobrego, przemyślanego planu to drugi, ważny krok, który przygotowuje nas do kolejnych wyzwań. Podczas jego tworzenia z pewnością przyjdzie nam do głowy wiele pomysłów i rozwiązań, które normalnie by się nie pojawiły. Zawsze jednak powinniśmy sobie określić czas, w jakim zrealizujemy kolejny punkt, nie dłuższy jednak, niż trzy miesiące. Pamiętajmy, że nic tak nie mobilizuje do działania, jak zwycięstwo.