1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Siatka bagua – mapa marzeń według feng shui. Czym jest i jak ją stosować?

Siatka bagua pomaga w realizowaniu marzeń. (Fot. iStock)
Odkrywając siatkę bagua, najpierw pomyśl, czego naprawdę chcesz, o czym marzysz, co jest ci potrzebne do szczęścia i o czym nie możesz przestać myśleć.

Wyciągnij karton, pastele i parę kolorowych gazet – powycinaj z nich symbole tego, o czym marzysz. Ważne jest nie tylko to, co przedstawisz za pomocą obrazków, ale i w jakim miejscu na mapie marzeń feng shui je nakleisz. – Najbardziej popularnym sposobem jest tworzenie mapy marzeń na planie siatki bagua, która wywodzi się z feng shui. Siatka dzieli kwadrat na 9 pól. Każde z nich reprezentuje określone wartości. Zadaniem tworzącego mapę marzeń jest zapełnienie tych przestrzeni treścią, czyli np. zdjęciami, które obrazują to, o czym myśli, czego pragnie – instruuje Beata Markowska, trenerka rozwoju osobistego. Teraz pora wypełnić wszystkie pola siatki bagua, na które za pomocą symboli przeniesiesz swoje zamówienie do losu (a raczej do samej siebie).

1. Bogactwo, pieniądze, prosperity
2. Sława, mądrość, reputacja
3. Miłość, partnerstwo, związki
4. Rodzice, przełożeni, autorytety
5. Jedność, zdrowie, samopoczucie
6. Dzieci, twórczość, hobby
7. Wiedza, nauka, medytacja
8. Droga, kariera, praca
9. Przyjaciele, kliencie, podróże

Zacznij od kwadratu feng shui leżącego pośrodku kartki – Jedność. Ten centralny punkt to ty, zatem wklej swoje zdjęcie, takie, z którego emanuje pozytywna energia, radość, witalność. Pamiętaj, taką siebie zamawiasz. Kolejność wypełniania symbolami następnych kwadratów siatki bagua jest już dowolna.

Bogactwo – co ci się pozytywnie kojarzy z tym słowem? Możesz tu wkleić albo konkretne atrybuty, o jakich marzysz (np. nowy samochód, mieszkanie, laptop), albo coś, co wyraża dostatek, obfitość – złoty pył, naręcza winogron i co tylko zechcesz. Symbolem bogactwa zgodnie z mapą marzeń według feng shui jest też wodospad.

Sława (ale także mądrość, uznanie) – możesz wkleić tu symbole mądrości albo sławy w postaci nagród, podium, reflektorów albo zdjęcia związane z dziedziną, w której chciałabyś to uznanie osiągnąć (sztuka, nauka, literatura). Możesz umieścić na siatce bagua podobiznę osoby, która jest dla ciebie ucieleśnieniem spełnienia, przebojowości, sukcesu życiowego.

Miłość – możesz wkleić na mapę marzeń wspólne zdjęcie z partnerem, a jeśli dopiero marzysz o związku – to, co kojarzy ci się z harmonijną, satysfakcjonującą relacją – ważne, by te symbole wyrażały dwoistość, połączenie, scalenie dwóch elementów. Może to być też fotografia dowolnej pary – taka, która twoim zdanie odzwierciedla szczęście w związku.

Rodzice – w tym kwadracie feng shui jest miejsce dla osób dla ciebie ważnych – mogą się tu też pojawić ci, których uznajesz za swoich mentorów, przewodników życiowych. Chodzi o twoje duchowe i emocjonalne korzenie, to, co chciałabyś, aby stanowiło twoje życiowe fundamenty. Jeśli pragniesz mieć duchowe wsparcie i opiekę ważnych dla ciebie osób, wklej ich zdjęcia lub symbole, które przedstawiają trwałość, stałość, opokę. Zatem dosłownie – niech to będzie skała, góry – albo symbol z feng shui – żółw.

Dzieci – ale także twórczość, pasja, kreacja (również prokreacja). To tu rodzi się to, co nowe, co ma zaistnieć, co ma się ziścić. Ale to również część nas, która ma się dobrze bawić, być beztroska, szczęśliwa, podążać za swoją pasją. Możesz zatem wkleić zdjęcia bawiących się dzieci (swoich albo jeśli dopiero planujesz potomstwo – symbole płodności). Jeśli stawiasz na twórczość – atrybuty tego, co kojarzy ci się z kreatywnością, rozwojem wewnętrznym.

Wiedza – tu wklejaj symbole rozwoju, dokształcania, mądrości. Te oczywiste (jak książki, pisma naukowe, broszury), ale także te, które są istotne dla ciebie – bo może najwięcej uczysz się od własnych dzieci? Albo od kogoś z twojej rodziny? Albo Dalajlamy? Może jest osoba, która jest symbolem tego, co chciałabyś osiągnąć – wówczas wklej jej zdjęcie na mapę marzeń jako swojego patrona.

Kariera – droga zawodowa, praca. To pole siatki bagua powinno cię zachęcić do tego, żeby zadać sobie pytania o cele zawodowe. Co chciałabyś osiągnąć w pracy w ciągu pół roku, roku? Czy czujesz satysfakcję z tego, co robisz? Może chcesz coś zmienić? Dobrze jest wkleić tu prostą drogę, która cię zaprowadzi tam, dokąd chcesz. Jeśli pragniesz spektakularnych osiągnięć, możesz umieścić tu atrybuty kojarzące się z awansem, pięciem się w górę itp.

Przyjaciele – pomocni ludzie, partnerzy w biznesie, ale też bliscy. To miejsce, by tworzyć przestrzeń dla wspierających, sprzyjających osób, które spotykasz lub chciałabyś spotkać na swojej drodze. Możesz wkleić zdjęcia przyjaciół, ale też przodków, opiekuńczych aniołów. Także symbole tego, skąd czerpiesz energię do działania (np. związane z konkretną religią). Ten kwadrat odpowiada za podróże (również duchowe) – możesz umieścić na mapie marzeń feng shui fotografię miejsca, które chciałabyś odwiedzić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze