1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Masaż Shantala dla niemowląt

Dotyk jest dla małego dziecka bardzo ważny. Specjalnie opracowany masaż dla niemowląt przynosi korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Masaż ten pochodzi z Indii, a wielką popularnością cieszy się w krajach Ameryki Północnej. W Europie jest stosunkowo mało znany.

Tymczasem ten prosty do wykonania masaż już od trzeciego miesiąca życia dziecka jest znakomitym sposobem na budowanie wzajemnej więzi i bliskości. Wykonywany trzy lub cztery razy w tygodniu poprawia stan skóry dziecka, dotlenia i poprawia krążenie, zapobiega zastojom limfy i zmniejsza napięcie w mięśniach.

Masaż Shantala poprawia także trawienie i stymuluje układ odpornościowy. Ułatwia zasypianie. Wpływa również na psychikę dziecka, uspokaja je, wycisza, podnosi świadomość własnego ciała, nasila poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim buduje bliskość z rodzicem.

Zabieg przynosi ponadto również korzyści osobie wykonującej go, uczy  rozumieć sygnały wysyłane przez dziecko i łagodzi depresję poporodowej. Rozwija umiejętność właściwej opieki, uspokaja i buduje relacje z maluchem. Jest znakomitym sposobem, by tata przekonał się, że on też potrafi zajmować się dzieckiem.

Jak wygląda masaż?

Samoucy wykonujący masaż nigdy nie będą robić tego tak dobrze, jak osoby po specjalistycznych kursach. Jednak każdy rodzic może poprzez wykonać masaż, delikatnie głaszcząc okrężnymi ruchami poszczególne partie ciała dziecka, i nie wyrządzi mu krzywdy. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Używana do masażu oliwka musi zostać rozgrzana w dłoniach. Zabieg może być wykonywany rano lub wieczorem, jednak dziecko nie może być wówczas bezpośrednio po jedzeniu. Nie można też masować chorego malca.

Dziecko należy ułożyć na miękkim kocyku, a po rozgrzaniu oliwki przystąpić do masażu. Delikatne okrężne ruchy głaskania powtarza się około pięciu razy zawsze w kierunku do serca. Prawidłowa kolejność to plecy od karku aż po pupę malucha, następnie brzuszek, rączki od ramion po dłonie, nóżki i stopy, a na samym końcu czółko i skronie. Klatkę piersiową masujemy od mostka poprzez żebra na boki. Brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara dłoń za dłonią, zataczając kręgi. Plecy najpierw masujemy, przesuwając dłońmi wzdłuż kręgosłupa, a następnie w poprzek. Ważne jest, by przy masażu mówić do dziecka i tłumaczyć, co się robi.

Taki masaż jest idealnym sposobem na okazanie dziecku miłości i nawiązanie z nim bliższej relacji. Jest również antidotum na kolki i problemy z zasypianiem. Pomaga również, gdy dziecko dużo płacze  bez powodu. Przekonuje rodziców, że potrafią zajmować się swoim maleństwem i uczy okazywania mu uczuć.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze