1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Szczęśliwe wspomnienia - szczęśliwe życie

Szczęśliwe wspomnienia - szczęśliwe życie

123rf.com
123rf.com
Naukowcy zbadali dlaczego osobowość ma tak silny wpływ na odczuwanie szczęścia. Wyniki sugerują, że osoby z pewnymi cechami osobowości są szczęśliwsi niż inni. Decyduje o tym sposób myślenia o przeszłości.

Zbadano poziom zadowolenia z życia u ekstrawertyków i introwertyków.

Ekstrawertycy okazali się ludźmi bardzo zadowolonymi z życia za sprawą silnej tendencji do patrzenia optymistycznie na przeszłość. Ci towarzyscy i pełni energii życiowej ludzie wspominają tylko dobre chwile. Postrzegają przeszłość bardzo pozytywnie, wręcz nostalgicznie, dzięki czemu są mniej narażeni na myśli pełne żalu. Ludzie introwertyczni, zwłaszcza niestabilni emocjonalnie, mieli dokładnie przeciwne zdanie na temat przeszłości i byli znacznie mniej szczęśliwi. Mówili o niej z niepokojem i bólem.

- To dobra wiadomość, bo chociaż może być trudno zmienić swoją osobowość, możliwa jest zmiana poglądów na przeszłość i tym samym zwiększenie swojego szczęścia - powiedział dr Ryan Howell, profesor psychologii na San Francisco State University. - Delektując się szczęśliwymi wspomnieniami, poprawiamy sobie jakość życia w teraźniejszości.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Personality and Individual Differences

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze