1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 naukowych powodów, dla których warto się przytulać

5 naukowych powodów, dla których warto się przytulać

123rf.com
123rf.com
Badania naukowców wielu dziedzin udowadniają, że przytulanie jest zdrowe. I to bardzo, bardzo.

Powód 1: Czujesz błogość Przytulanie uwalnia oksytocynę, która jest znana jako hormon dobrego samopoczucia. - To zwiększa ogólne poczucie szczęścia - mówi Elizabeth Lombardo, psycholog, fizjoterapeuta, autorka bestselleru „Twoja recepta na szczęście”.

- Przytulanie na skutek uwalniania oksytocyny do mózgu sprawia, że czujemy się otoczeni dobrobytem i szczęściem - potwierdza dr Renee Horowitz, ginekolog, który niedawno otworzył Center for Sexual Wellness w Farmington Hills w Michigan. - Przytulanie może również uwolnić endorfiny, tak jak po wysiłku fizycznym czy jedzeniu czekolady.

Powód 2: Czujesz się sexy Najbardziej oczywistą korzyścią z przytulania jest to, że zbliżamy się do swojego partnera fizycznie. Przytulanie w związku z tym może nas doprowadzić do seksu. - Kiedy się kochamy nasz organizm produkuje dopaminę, hormon seksualności i życiowej witalności. Seks jest zdrowy, bo sprawia że chce nam się żyć.

Powód 3: Redukuje stres i reguluje ciśnienie krwi Katarzyna A. Connors, trener i terapeuta, mówi że kontakt fizyczny z innymi może przyczynić się do zmniejszenia stresu. - Przytulanie, całowanie, dotykanie, wyzwalając oksytocynę, wywołuje reakcję chemiczną, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca i przyczynia się do zmniejszenia stresu i niepokoju.

Powód 4: Zwiększa zaangażowanie w relacjach Według dr Fran Walfish, lekarza i autorki książek, przytulanie jest zdrowe z powodu czynnika silnie emocjonalnego. Oksytocyna to neuropeptyd, który jest ściśle związany z porodem i karmieniem piersią. Działa tak, żeby matka „przywiązała” się uczuciowo do bezbronnego maleństwa. Tak samo jest z dorosłymi - dzięki przytulaniu relacje się pogłębiają, ludzie czują bliskość. Badania prowadzone przez Lane Strathearn, profesor pediatrii w Baylor College of Medicine, wskazują że kobiety które doświadczyły przemocy lub samotności nie są tak zaangażowanymi uczuciowo matkami, jak te które są przytulane przez mężczyzn. Powód 5: Pomaga się lepiej komunikować Według Davida Klow, terapeuty małżeńskiego i rodzinnego z Chicago, nieerotyczny, fizyczny dotyk pomaga w porozumiewaniu się. - Większość ludzi chce się czuć rozumianymi, a komunikacja jest środkiem, za pomocą którego przekazuje zrozumienie i empatię - mówi Klow.- Komunikacja niewerbalna może być bardzo skutecznym sposobem przekazania partnerowi uczuć. Przytulanie jest sposobem na powiedzenie: „Wiem, co czujesz”, „Poczuj, co czuję”. Słowa są tu niepotrzebne, mają mniejszą moc niż czuły dotyk.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze