1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

SexedPL otwiera Linię Pomocy i startuje z kampanią przeciw przemocy

Linię Pomocy oraz kampanię edukacyjną SexedPL promuje krótkometrażowy film „Last Date” z Julią Wieniawą i Tomaszem Włosokiem. (Fot. materiały prasowe)
Linię Pomocy oraz kampanię edukacyjną SexedPL promuje krótkometrażowy film „Last Date” z Julią Wieniawą i Tomaszem Włosokiem. (Fot. materiały prasowe)
Trwają obchody 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Z tej okazji Fundacja SexedPL uruchomiła specjalną Linię Pomocy dla osób uwikłanych w przemoc w intymnej relacji. Akcji towarzyszy kampania edukacyjna, którą promują trzy krótkie filmy. Pierwszy z nich – „Last Date” z Julią Wieniawą i Tomaszem Włosokiem – trafił już do sieci.

Według raportu Fundacji STER ok. 90 proc. kobiet spotkało się w swoim życiu z molestowaniem seksualnym, z czego co piąta kobieta doświadczyła gwałtu. W 85 proc. sprawcą gwałtu był były lub obecny partner, a do ponad 55 proc. z nich doszło w mieszkaniu. Dalsze dane są równie przerażające – prawie 92. proc. nie zgłosiło gwałtu lub molestowania na policję ze względu na wstyd i przekonanie, że system im nie pomoże, a ponad połowa nie powiedziała o tym nawet swoim bliskim. Tego typu sprawy często są umarzane, przez co osoby doświadczające przemocy muszą mierzyć się z osamotnieniem, poczuciem winy i wstydem.

Wyniki te nie napawają optymizmem. Z tego względu Fundacja SexedPL uruchomiła specjalną Linię Pomocy dla osób uwikłanych w przemoc w intymnej relacji, tj. dla doznających przemocy, stosujących przemoc oraz świadków przemocy. Pomoc uzyskać można bezpłatnie pod numerem telefonu 720 720 020 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 16:00–20:00) oraz za pośrednictwem livechatu dostępnego na stronie www.sexed.pl. Nadzór nad linią pełni psycholożka i seksuolożka Ania Ciucias. Anonimowego wsparcia udziela natomiast zespół wyszkolonych specjalistek i specjalistów: psychologów, psycholożek, seksuologów i seksuolożek, z doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy oraz w interwencji kryzysowej, który wesprze dzwoniących radą lub rozmową.

Linia Pomocy SexedPL jest dla osób, które: doświadczają lub doświadczyły przemocy; stosują przemoc i chcą poradzić sobie z tym problem; obserwują przemoc w swoim otoczeniu. Linia Pomocy SexedPL jest dla osób, które: doświadczają lub doświadczyły przemocy; stosują przemoc i chcą poradzić sobie z tym problem; obserwują przemoc w swoim otoczeniu.

Linia rozpoczęła swoją działalność 25 listopada 2021 roku, w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, który rozpoczął obchody 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Jej uruchomieniu towarzyszy kampania edukacyjna, którą promują trzy krótkometrażowe filmy przedstawiające różne formy przemocy w związku. Pierwszy z nich zatytułowany „Last Date” został wyreżyserowany przez Kubę Michalczuka i pokazuje przemoc poprzez niechciany dotyk. W filmie możemy zobaczyć Julię Wieniawę, Tomasza Włosoka, Kamila Nożyńskiego oraz Martę „Maszę” Wągrocką. Aktorzy są również ambasadorami kampanii. Premiera kolejnych spotów, tym razem w reżyserii Jagody Szelc („Miłość nie zawstydza”) i Tomasza Wasilewskiego („Przemoc w białych rękawiczkach”), zaplanowana jest na grudzień.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze