1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Inspirują i wzmacniają. Książki, które powinna przeczytać każda kobieta 

Inspirują i wzmacniają. Książki, które powinna przeczytać każda kobieta 

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Wiele z nas poszukuje odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. W drodze do poznania siebie pomocne bywają książki-poradniki napisane przed uznanych ekspertów.

„Droga do siebie. O poczuciu wartości.” Ewa Woydyłło

„Droga do siebie. O poczuciu wartości.” Ewa Woydyłło (Fot. materiały prasowe) „Droga do siebie. O poczuciu wartości.” Ewa Woydyłło (Fot. materiały prasowe)

Z niskim poczuciem wartości zmaga się wielu ludzi, ale częściej kobiety. Przytłoczone trudnymi doświadczeniami, codziennością i patriarchalną kulturą nie mogą doświadczyć samoakceptacji, sprawczości i wiary we własne możliwości. Bywa, że prowadzi to do przyjęcia roli ofiary czy obwiniania całego świata za swoje niepowodzenia.
Ewa Woydyłło zaprasza do uważnej, czułej, a jednocześnie konkretnej i energetyzującej podróży w głąb siebie w poszukiwaniu poczucia wartości. Droga, którą proponuje, zaczyna się od dokładnego przyjrzenia się temu, co myślimy, mówimy i robimy. Pozwala to wychwycić szkodliwe schematy, które budują kompleks niższości i blokują wzrastanie. Demontaż tych mechanizmów i zastąpienie ich nowymi, konstruktywnymi, pozwala zyskać wewnętrzną siłę, pewność i spokój.

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie.” Natalia de Barbaro

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie.” Natalia de Barbaro (Fot. materiały prasowe) „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie.” Natalia de Barbaro (Fot. materiały prasowe)

Książka Natalii de Barbaro to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości. Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

„Być razem.” Jesper Juul

„Być razem.” Jesper Juul (Fot. materiały prasowe) „Być razem.” Jesper Juul (Fot. materiały prasowe)

Pozycja skierowana do kobiet – matek. Tym razem Jesper Juul zwraca się nie do rodziców, ale do partnerów, dzieląc się swoimi refleksjami na temat bliskości, porozumienia i życia w związku. W rozmowie z siedmioma parami porusza całe spektrum typowych zagadnień, takich jak codzienne konflikty, presja wzajemnych oczekiwań, nierówny podział odpowiedzialności czy niezgodność w podejściu do dzieci.
To poradnik dla kobiet, które pragną świadomie budować swój związek i pracować nad relacjami w rodzinie. Jesper Juul, przekonuje, że najlepsze, co możemy robić dla swoich dzieci, to nieustannie dbać o więź z partnerem.

„Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno.” Sylvia Harke

„Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno.” Sylvia Harke (Fot. materiały prasowe) „Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno.” Sylvia Harke (Fot. materiały prasowe)

Niezwykle empatyczny poradnik dla kobiet, w którym spotykają się dwie kultowe książki: „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes i „Wysoko wrażliwi” dr Elaine Aron.
Wysoka wrażliwość sprawia, że my, kobiety, postrzegamy świat w wyjątkowy sposób, ale jednocześnie z tego powodu czujemy się bardzo wyobcowane i samotne. Potrzebujemy szczególnego wsparcia, by dostrzec i pokochać swoją niepowtarzalność. Ta książka powstała, aby przywrócić nam równowagę, powstrzymać gonitwę myśli i zdjąć z naszych barków ciężar poczucia winy oraz wstydu. Sylvia Harke uczy wysoko wrażliwe kobiety miłości do samej siebie; pragnie im przekazać, że znajdą odpowiedzi na swoje pytania, będą kochane, odkryją własną ścieżkę, i przede wszystkim – że są doskonałe takie, jakie są!
Dzięki temu poradnikowi zrozumiesz, że nie jesteś sama, i dowiesz się, jak po kobiecemu radzić sobie z wysoką wrażliwością. Dostrzeżesz w sobie pokłady empatii i kreatywności. Nauczysz się słuchać swojej intuicji. Pomogą ci w tym inspirujące historie innych wrażliwych kobiet, medytacje z przewodnikiem, rozszyfrowanie kodów zawartych w bajkach i starożytnej kobiecej wiedzy.

„Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom.” Amy Cuddy

„Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom.” Amy Cuddy (Fot. materiały prasowe) „Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom.” Amy Cuddy (Fot. materiały prasowe)

33 miliony ludzi obejrzało występ Amy Cuddy na kanale TED na YouTubie. Autorka jest cenioną psycholożką i wykładowczynią Harvardu. W 2012 roku „Time” zaliczył ją do grona Game Changers – wpływowych postaci, które „zmieniają zasady”.
O jej książce „New York Times” napisał tak: „W przeciwieństwie do wielu książek o samodoskonaleniu Wstań! jest zarazem konkretna i inspirująca, prosta i ambitna – a przede wszystkim naprawdę mocna”.
Amy Cuddy pokazuje, jak dzięki prostym trickom możesz zbudować w sobie poczucie pewności siebie. Poparta naukowymi dowodami rewolucyjna teoria autorki mówi, że pewność siebie można wytrenować!


„Służące” Kathryn Stockett

„Służące” Kathryn Stockett (Fot. materiały prasowe) „Służące” Kathryn Stockett (Fot. materiały prasowe)

Kathryn Stockett stworzyła trzy wspaniałe kobiece bohaterki. Odwaga i determinacja, z jaką podjęły się swojego zadania, zapoczątkowały nieodwracalną zmianę w ich własnym życiu oraz w życiu mieszkańców miasta.
Choć akcja książki toczy się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na amerykańskim Południu, a temat segregacji rasowej wydaje się tu niezwykle istotny, jest to też zarazem ponadczasowa i uniwersalna opowieść o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść.
Książka budzi wiele emocji – od łez do śmiechu, a lekturze towarzyszy wyzwalające uczucie, że jeśli tylko odrzucimy strach, zmiana na lepsze zawsze okazuje się możliwa.

„Odkryj swoje wewnętrzne dziecko.” Stefanie Stahl

„Odkryj swoje wewnętrzne dziecko.” Stefanie Stahl (Fot. materiały prasowe) „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko.” Stefanie Stahl (Fot. materiały prasowe)

Autorka poradnika pokazuje jak porozumieć się ze swoim wewnętrznym dzieckiem i osiągnąć równowagę oraz spokój.
Ta książka to dobry punkt wyjścia do autoterapii. W przystępny sposób pokazuje jak poznać i zrozumieć siebie oraz jak nauczyć się zauważać własne potrzeby i – co ważne – odpowiadać na nie. Stahl pomaga zajrzeć w siebie i „rozprawić się” z tym, co kładzie się cieniem na naszym życiu. Jeśli czujesz, że masz za sobą „trudne dzieciństwo”, sięgnij po tę pozycję.

„Wszechświat cię wspiera.” Gabrielle Bernstein

„Wszechświat cię wspiera.” Gabrielle Bernstein (Fot. materiały prasowe) „Wszechświat cię wspiera.” Gabrielle Bernstein (Fot. materiały prasowe)

Pozbądź się manii kontrolowania i odkryj pełnię szczęścia, przestań bezowocnie gonić marzenia i odnajdź pewność siebie, porzuć blokady i podejdź ufnie do świata. Po prostu – naucz się żyć.
To książka, która lęk zamienia w wiarę. Czy to nie jest to, czego dziś tak bardzo potrzebujemy?
Każda opowieść, ćwiczenie, medytacja i lekcja tu zawarte pozwalają pozbyć się wewnętrznych blokad i sięgnąć po to, co najważniejsze: szczęście, bezpieczeństwo oraz jasny kierunek i cel w życiu.

„Kobiety które kochają za bardzo.” Robin Norwood

„Kobiety które kochają za bardzo.” Robin Norwood (Fot. materiały prasowe) „Kobiety które kochają za bardzo.” Robin Norwood (Fot. materiały prasowe)

Ta książka, a raczej jej lektura jest jak broń. Nigdy nie wiemy czy jest w nas skłonność do wchodzenia w toksyczne relacje, dlatego warto przeczytać ją w ramach profilaktyki!
Albo – kiedy niezdrowy związek mamy za sobą lub jesteśmy w nim Robin Norwood pomoże nam odpowiednio – nie wpaść w kolejny podobny lub wydostać się z aktualnego. Autorka wsparła już tysiące poranionych kobiet na całym świecie. Książka pokazuje i podpowiada, jak rozpoznać destrukcyjne związki, których korzenie tkwią zwykle w dzieciństwie. Uczy, jak wygrać w walce z uzależnieniem od rujnującego uczucia, ocalić własną osobowość, odzyskać godność i poczucie własnej wartości i stworzyć nowy dojrzały i satysfakcjonujący związek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze