1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Syndrom FORO, czyli strach przed wyczerpaniem. Na czym polega i jak mu zapobiegać?

Syndrom FORO, czyli strach przed wyczerpaniem. Na czym polega i jak mu zapobiegać?

FORO, Fear of Running Out, to strach przed wyczerpaniem. (Fot. Westend61/Getty Images)
FORO, Fear of Running Out, to strach przed wyczerpaniem. (Fot. Westend61/Getty Images)
Chcemy żyć pełnią życia, wykorzystać każdą okazję, jaką nam daje. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że taka postawa może prowadzić do presji, a ta z kolei do lęku o to, czy damy radę sprawnie wykonywać wszystkie działania, które sobie narzucamy. W ten sposób FORO, czyli strach przed wyczerpaniem, zbiera żniwo we współczesnym świecie.

FORO – co to?

Co to jest FORO? To skrót od angielskich słów Fear of Running Out, dosłownie oznaczających strach przed wyczerpaniem. Może on dotyczyć zasobów energetycznych, ale też relacyjnych czy materialnych. W naszym rozpędzonym do granic możliwości świecie, w którym wciąż chcemy więcej i więcej, FORO zdaje się dotykać bardzo wiele z nas.

Skąd bierze się FORO?

FORO ma swoje źródło w tempie współczesnego świata i wszechobecnej presji, którą również sami na siebie nakładamy. Sytuację pogłębiają media społecznościowe i nierealne standardy życia, które są w nich promowane. Chcemy odnosić sukcesy w pracy i dobrze zarabiać, jednocześnie spełniać się w życiu rodzinnym, rozwijać wewnętrznie, podróżować i realizować pasje. Doba ma 24 godziny, a my pragniemy wyciskać ją jak cytrynę. W którymś momencie zaczynamy jednak czuć, że coś jest nie tak. Gorzej śpimy, mamy problemy z koncentracją, zaczyna psuć nam się zdrowie. Sukcesy nie są tak spektakularne jak wysiłki, które wkładamy w ich utrzymanie. Nie przyznajemy się jednak do tego, bo presja – ta zewnętrzna, ale i ta, którą sami sobie nakładamy – jest naprawdę potężna. Narasta w nas coraz większe poczucie niepokoju, czy podołamy, czy nie padniemy po drodze na zawał albo psychiczne załamanie. To właśnie FORO – lęk przed wyczerpaniem. Czasem FORO dotyczy też obawy przed wyczerpaniem zasobów materialnych, zwłaszcza pieniędzy. Zamiast mieć kontrolę nad wydatkami i szukać pracy z dobrym wynagrodzeniem, popadamy w skąpstwo i czujemy paniczny lęk przed wydaniem każdej złotówki.

FORO – objawy

FORO jest zaburzeniem lękowym, więc towarzyszące mu objawy przypominają lęk. Możemy cierpieć na bezsenność i natłok myśli, bóle głowy i żołądka, problemy z trawieniem. Jedną z niekonstruktywnych metod radzenia sobie z FORO jest jeszcze większe uciekanie w pracę, kompulsywne zakupy czy życie towarzyskie. Wszystko po to, by nie czuć coraz bardziej paraliżującej obawy przed wyczerpaniem. Innymi słowy – by ją zagłuszyć.

Jeśli FORO dotyczy lęku przed wyczerpaniem zasobów materialnych, możemy chcieć nadmiernie je gromadzić lub nieustannie kontrolować, np. co kilka godzin sprowadzając stan swojego konta. W takiej sytuacji FORO może też objawiać się obawą przed wyrzucaniem czegokolwiek i patologicznym zbieractwem.

Gdy FORO jest już zaawansowane, możemy odczuwać lęk przed spotkaniami z innymi ludźmi. Dlaczego? Bo kontakty międzyludzkie również wyczerpują nasze zasoby, które w przypadku FORO usilnie staramy się chronić. Możemy np. nie uczestniczyć w dyskusjach z obawy przed wydrenowaniem. Na spotkaniach w pracy siedzimy cicho, byle tylko nie angażować się w jałowe debaty i nie marnować energii na forsowanie swojego zdania. Niestety, efekt może być odwrotny od zamierzonego – nic tak nie drenuje nas z zasobów, jak udawanie kogoś, kim nie jesteśmy.

Objawy FORO mogą się również ujawnić poprzez nasze podejście do aktywności fizycznej. Ludzie, którzy cierpią na FORO, unikają ćwiczeń z obawy, że pozostawią ich one bez sił. Oczywiście jest dokładnie odwrotnie, gdyż wysiłek fizyczny generuje energię i tak naprawdę dodaje mocy. Pomaga połączyć się z ciałem i lepiej odczytywać jego potrzeby. Tym samym wyczerpanie przestaje nam grozić, bo wiemy, kiedy coś zakończyć, by nie paść ze zmęczenia.

Inne objawy FORO to nieustanne planowanie życiowych zadań, a także brak spontaniczności – wszystko musi być przemyślane w najmniejszym szczególe, by jak najefektywniej wykorzystać czas. Osoba z FORO nie umie odpoczywać i nawet w chwilach przeznaczonych na relaks odczuwa silną presję, by coś robić. Może mieć trudności z delegowaniem obowiązków, bo tylko ona jest w stanie udźwignąć ciążące na niej zadania. Typowe jest także uzależnienie od mediów społecznościowych. Przyglądając się sukcesom innych, osoba z FORO czuje, że wciąż osiągnęła za mało.

FORO – jak sobie radzić?

Zdiagnozowałaś u siebie FORO? Spokojnie, można się z nim uporać. Świadomość to pierwszy krok do zmiany, kolejnym niech będzie akceptacja. W dzisiejszych rozpędzonych czasach naprawdę nietrudno o FORO. Zamiast się obwiniać, że je masz, po prostu się nim zaopiekuj. Świetnym remedium na zaburzenia lękowe jest praktyka uważności. Mindfulness czy medytacja sprzyjają byciu w chwili obecnej, bez lęku o przyszłość. Relaksują, wyciszają, budują odporność psychiczną. Kolejnym sposobem na uporanie się z FORO jest określenie priorytetów. Nie musisz realizować wszystkiego! Z pełną świadomością zrezygnuj z części obowiązków, a zamiast nich wprowadź czas na odpoczynek. To często najprostsza recepta na FORO – gdy twoje ciało i umysł odpoczywają, obawa przed wyczerpaniem magicznie znika.

Jeśli z kolei FORO dotyczy u ciebie obawy przed wyczerpaniem zasobów materialnych, zastanów się, czy ten lęk jest uzasadniony. Skonfrontuj go z faktami – może się okazać, że przyszłość rysuje się dużo bardziej pozytywnie, niż to sobie wyobrażałaś. Naucz się też mówić „nie” i ustanawiaj jasne granice. Zaakceptuj, że nie jesteś w stanie uczestniczyć we wszystkich aktywnościach i że rezygnacja z niektórych może być konieczna dla utrzymania równowagi. Na koniec zostawiliśmy media społecznościowe, które często bywają główną przyczyną FORO. Nieustanne porównywanie się z innymi, obserwowanie, jak kolejna influencerka z powodzeniem łączy obowiązki zawodowe z życiowymi, a przy tym podróżuje, ćwiczy jogę i zdrowo się odżywia, podczas gdy ty kolejny raz z braku czasu zjadłaś w przerwie od pracy kanapkę – może być frustrujące. Jeśli zaś świadomie odizolujesz się od takich treści, istnieją szanse, że zniknie nie tylko frustracja, ale i sama presja, która nieuchronnie prowadzi do FORO – lęku przed wyczerpaniem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze