1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Pilnie potrzebują wsparcia! Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci

Pilnie potrzebują wsparcia! Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci

Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie. (Fot. Getty Images)
Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie. (Fot. Getty Images)
Po raz drugi z rzędu dane dotyczące prób samobójczych dzieci i młodzieży mówią o przerażającym wzroście – w 2023 roku odnotowano 2139 przypadków!

Aktywiści Fundacji GrowSPACE, Dominik Kuc, Paulina Filipowicz i Mateusz Trzaska, pozyskali dane o próbach samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia z Komend Wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej. Wynika z nich, że liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży w 2023 roku wyniosła 2139. Liczba prób samobójczych, które niestety zakończyły się śmiercią, wynosi sumarycznie aż 146 przypadków. W 8 województwach zanotowano wzrost wobec 2022 roku. Jest to już drugi rok z rzędu, gdy ten dramatyczny wskaźnik utrzymuje się powyżej dwóch tysięcy osób.

– Te dane pokazują, ile jeszcze mamy do zrobienia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wiemy, że średni czas oczekiwania na konsultację w ramach NFZ do psychiatry dziecięcego lub psychiatrki dziecięcej wyniósł 238 dni. Musimy pilnie działać, aby zwiększyć dostępność opieki – mówi Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace.

Dostępność opieki to jedno, ale eksperci zgodnie przyznają, że odpowiedzialni jesteśmy absolutnie wszyscy – dzieci i młodzież żyją bowiem w bardzo trudnej rzeczywistości, potrzebują mądrego wsparcia każdego dnia.

– To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za świat, jaki oddajemy młodym ludziom. Po pierwsze, warto podkreślić, że na zachowania suicydalne ma wpływ wiele czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują. Wśród przyczyn zachowań samobójczych dzieci i młodzieży najczęściej wymienia się trudną sytuację rodzinną (rozwód rodziców, nasilone konflikty rodzinne, upośledzenie relacji rodzic–dziecko), społeczną izolację, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe czy sytuacje kryzysowe. Pamiętajmy, że współcześnie młodzi ludzie to pokolenie obarczone doświadczeniami izolacji. Jako ważny czynnik kryzysów suicydalnych psychologowie wskazują też brak poczucia bezpieczeństwa: wojna za granicami kraju, rosnący niepokój społeczny, kryzysy światowe. Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie – tłumaczy Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka GrowSPACE.

W ostatnim czasie Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje 3 miliardy złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE to dobry krok, jednak trzeba mieć na uwadze, na co dokładnie te fundusze powinny być wydatkowane. Do rekomendacji wydanych przez organizację należą:

  • Dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi.
  • Wsparcie „Referencyjności/Poziomu 0” – profilaktyki i psychoedukacji.
  • Zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez Ministerstwo Zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach.
  • Nacisk na kształcenie specjalistów i specjalistek – psychiatria dzieci i młodzieży jako deficytowa, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych, edukacja innych zawodów medycznych w kwestii wspierania pacjentów psychiatrycznych.
  • Rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych, np. asystentów i asystentek zdrowienia.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze