1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Nie musisz być buddystą, żeby doświadczać korzyści z medytacji

123rf.com
Na całym świecie rośnie zainteresowanie medytacją i innymi kontemplacyjnymi praktykami, wywodzącymi się z buddyzmu. Urok medytacji polega na tym, że zmieniając nasze wnętrze sprawia, że na lepsze zmienia się całe życie. Jakie korzyści płyną z wyciszania umysłu?

Najnowsze wyniki badań opublikowanych w Journal of Emotions wskazują jakie zmiany emocjonalne mogą zaistnieć w wyniku medytowania. Naukowcy przebadali 82 kobiety medytujące przez 8 tygodni. Program łączył różne tradycje świeckich medytacji i praktyk kontemplacyjnych.

U kobiet odnotowano zmniejszenie natężenia negatywnych emocji, takich jak wrogość, smutek, lęk. Badane osoby mówiły o tym, że przestały je nękać natrętne myśli i dokuczać stany depresyjne. Miały zwiększoną witalność życiową i lepiej działał u nich współczulny układ nerwowy, odpowiedzialny za nasze reakcje na stres. Uczestniczki programu badawczego po 8 tygodniach medytacji wykazały się wyższym poziomem współczucia i zdolności rozpoznawania mimiki emocji u innych.

Badanie udowadnia, że jeśli chodzi o pozytywny wpływ na psychikę, skuteczne są różne techniki medytacyjne. Osoby o zacięciu mistycznym, mogą praktykować bardziej transcendentalną medytację, inni relaksacyjną jogę czy prostą medytację uważności. Każda z tych praktyk ma swoje korzyści zwłaszcza w czasach, kiedy tempo życia jest tak bardzo stresujące.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze