1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ugryź się w język - sposób na lepszą komunikację

fot. 123rf
Ludzie mają to do siebie, że dużo mówią. Zwłaszcza ekstrawertycy, a tych jest więcej niż introwertyków. Kiedy milczenie pomaga w komunikowaniu się?

Czy zastanawiasz się, co powodują twoje słowa? Jakie konsekwencje - dobre czy złe? Kiedy mówisz, jesteś szczęśliwsza czy bardziej smutna? Jest w tobie spokój czy chaos? Wojna czy pokój? Jesteś gadułą? Może mówisz, kiedy cię nie słuchają, a ty nawet tego nie zauważasz? Może zadajesz pytania, na które nikt nie chce szczerze odpowiedzieć? Może zawsze masz odpowiedź na każde pytanie? Interpretację, krytykę, ocenę? Może jesteś po prostu zbyt otwarta? Może zbyt negocjacyjna, bo boisz się nieporozumień, ciszy, ludzkiej obojętności? Może przyda ci się trochę milczenia? Umiejętność wyczucia tego momentu, kiedy lepiej ugryźć się w język, niż mówić?

W życiu, kiedy otoczeni jesteśmy potokiem słów, ważna jest umiejętność pozostawania na dłużej ze swoimi najgłębszymi myślami. Kontemplacja, dyskrecja, cisza, zaufanie. Każde nasze wypowiedziane słowo wysyła w eter energię, która do nas powraca. Słowami możemy wywołać coś, czego nie chcemy, bo nie jesteśmy świadomi mocy tego, co wypowiadamy. Dlatego weź odpowiedzialność za to, co mówisz. Plotkujesz? Oceniasz? Powierzasz wielu osobom swoje sekrety? Rozdajesz siebie zbyt tanio?

Utrzymanie kontroli nad językiem, kiedy jest się ekstrawertykiem, wcale nie jest łatwe. Komunikacja to dla tych ludzi łatwość i radość, a nawet sens bycia. Ekstrawertyk wierzy, że mowa otwiera ludzkie serca i umysły. I jest to prawda, lecz warto zwracać uwagę na proporcje. Słowo może pomóc, a może być przyczyną bólu. Często wzrusza mniej słów, a więcej gestów, dotyku, czułych spojrzeń. Dobrze czuć, kiedy mówić, a kiedy milczeć. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest wzięcie głębszego oddechu przed tym, zanim zaczniesz mówić. A także analiza sytuacji, kiedy wypowiedziane słowa zaszkodziły tobie lub innej osobie. Sprawdź, jak czujesz się z własnym milczeniem, własną tajemnicą. Jeśli za dużo mówisz, wypowiadaj mniej słów, a wtedy zrobisz przestrzeń, by usłyszeć myśli drugiego człowieka. Może wydarzy się niespodzianka, coś niewypowiedzianego jeszcze przez ciebie?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze