1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Zawstydzające sytuacje: jak poradzić sobie ze wstydem?

123rf.com
123rf.com
To ci się zdarzyło wiele razy: wilgotna dłoń, gdy musisz kogoś przywitać, plamy pod pachami podczas ważnej prezentacji, głupia odpowiedź na zadane pytanie. Zawstydzające sytuacje. Co wtedy robisz?

Nie uchronisz się przed niedoskonałościami twojego ciała, przed zdradzającymi zdenerwowanie reakcjami, nie zawsze też zdarzy ci się powiedzieć coś mądrego. Głupi komentarz, nieudany dowcip, wylanie komuś kawy na ubranie, potrącenie, potknięcie to fizyczne i słowne - codziennie mamy szansę zawstydzić się naszym zachowaniem. Oto kilka wskazówek, jak nie zestresować się sobą na dobre i jak nie wstydzić się za siebie.

1. pogódź się z myślą, że jesteś po prostu człowiekiem
i - jak każdemu - zdarzają ci się lepsze i gorsze dni. Nie jesteś tego w stanie uniknąć ani przewidzieć.

2. spójrz na to, co cię w tobie zawstydza z pewnej perspektywy
. Czy inni też uważają, że za swoje zachowanie powinieneś spalić się ze wstydu? Czy podanie wilgotnej dłoni naprawdę jest takie upokarzające? A z drugiej strony: czy masz powód, żeby stresować się w sytuacji, która obiektywnie jest normalna? Ludzie potrafią wpaść w prawdziwą pląsawicę lub zacząć się jąkać, gdy mają kupić prezerwatywy, ale czy obiektywnie - mają powodu do wstydu, że dbają o swoje zdrowie?

3. nie rozpamiętuj przeszłości. Jeśli już zdarzyło ci się powiedzieć coś głupiego podczas spotkana z szefem albo na randce, wylałaś herbatę na dokumenty koleżanki, a podczas zebrania zamiast prezentacji odpaliłaś filmik z wakacji - już tego nie cofniesz. Dlatego nie rozpamiętuj wstydliwych momentów w nieskończoność, tylko obniżą twoje samopoczucie i poczucie własnej wartości.
Zamiast tego zakoduj sobie, żeby następnym razem nie popełnić podobnego błędu. Ale tego konkretnego, jednego błędu, nie próbuj nagle być panią doskonałą.

4. gdy już coś się stało - po prostu za to przeproś. Jeśli wydarzył ci się coś śmiesznego - nie bój się z siebie śmiać. Ale nie tłumacz za każdym razem swojego zachowania, bo w końcu ludzie, słysząc po raz setny kolejną historyjkę na wytłumaczenie, dlaczego się spóźniłaś, w końcu przestaną ci wierzyć.Tłumacz się wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga i na to zasługuje. Np.przeproś za nieprzygotowanie podczas zebrania
lub słuchanie przyjaciółki w roztargnieniu kiedy wiesz, że nie spałaś całą noc bo masz chore dziecko. To jest powód, który należy uszanować.

5. zwróć uwagę, gdy ktoś ci mówi, że za bardzo się wszystkim przejmujesz, za bardzo na siebie narzekasz i za bardzo siebie o wszystko obwiniasz.
Może powód twojego zachowania i wstydu tkwi gdzie indziej, wynika z innej frustracji, z przemęczenia, z niezadowolenia z życia, z chęci zmiany otoczenia?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze