1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Samoakceptacja - prosta droga do niej (cz. 2)

Samoakceptacja - prosta droga do niej (cz. 2)

123rf
Czy wiesz, że nie akceptujesz siebie, jeśli winisz się za niezrealizowane marzenia, trzymasz się przeszłości i nie jesteś dobra dla siebie. Jak siebie zaakceptować?

1. Rozlicz się z niezrealizowanych marzeń

Jeśli żałujesz, że nie nauczyłeś się japońskiego, nie mieszkasz w willi z basenem albo nie byłaś jeszcze na Kamczatce, przestań żałować. Te niezrealizowane marzenia istnieją po to, żebyś nie mogła akceptować. Bo masz przekonanie, że na akceptację musisz czymś zasłużyć. Znasz tylko angielski w stopniu średnim, mieszkasz na 52 metrach kwadratowych, twoja najdalsza podróż to Kreta i z tym wszystkim jesteś ok. Nic nie musisz, jedynie być.

2. Bądź dobra dla ludzi

Życzliwość dla innych jest dobroczynnością dla nas samych. Gdy okazujemy dobroć, lepiej się czujemy a to już krok do tego, by lubić siebie.

3. Uświadom sobie, że akceptacja nie jest rezygnacją

Puszczanie niezrealizowanych marzeń, pogodzenie się z przeszłością, tolerancja własnych braków nie oznacza, że rezygnujesz z tego, żeby twoje życie było bardziej satysfakcjonujące. To krok w kierunku pozytywnych zmian. W ten sposób uwalniasz energię, którą zużywałaś, żeby tkwić w braku akceptacji. Pomyśl – teraz jesteś wolna, możesz tą energię wykorzystać do tego, co chcesz.

4. Porozmawiaj ze swoją Wyższą Jaźnią

To ta część ciebie, z którą przez brak akceptacji nie miałaś kontaktu. To po prostu ty prawdziwa. Jeśli nie zagłusza cię już wewnętrzny krytyk oraz chęć podobania się innym i udawania kogoś innego, niż jesteś, usłyszysz siebie. Wystarczy usiąść w spokoju, wziąć kilka głębokich oddechów, nie mieć już pomysłów na siebie i nastawić się na odbiór.

5. Bądź dobra dla siebie

Jeśli poczujesz, że jesteś wrażliwa i krucha, a stanie się to, gdy skontaktujesz się ze swoimi uczuciami, nie zrobisz już nic, co cię skrzywdzi. Będziesz siebie chronić, wybierając dla siebie odpowiednich ludzi, zajęcia, aktywności, jedzenie, itd.

6. Poczuj jedność z wszechświatem

Na zewnątrz istnieje jedynie to, co w środku. Jeśli nosisz w sobie wiele smutku (nawet gdy nie jesteś go do końca świadoma), będzie on kreować sytuacje, które będą ten smutek potęgować. Gdy siebie nie lubisz, inni też cię nie lubią. Weź odpowiedzialność za to, co się przydarza, a przestaniesz być ofiarą okoliczności. Gdy poczujesz jedność z wszechświatem, będziesz bezpieczna.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze