1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 4 „niewinne” uzależnienia

4 „niewinne” uzależnienia

123rf
123rf
Papierosy, alkohol, narkotyki - najczęściej kojarzą się nam z uzależnieniami. Tymczasem i inne, pozornie „niewinne”, długotrwałe nawyki mogą nas doprowadzić do poważnego w skutkach uzależnienia.

American Society of Addiction Medicine opracowało szerszą niż dotąd definicję uzależnienia. Poniżej znajduje się krótka lista rzeczy, które wielu z nas pije, je czy regularnie praktykuje, a mogą one doprowadzić do uzależnienia.

1. Kofeina

Kofeina jest stymulantem, który naturalnie występuje w kawie, herbacie i roślinie yerba mate. Jest także dodawana do wielu produktów konsumpcyjnych, w tym: napojów gazowanych, „energetycznych”, słodyczy. Regularne zażywanie kofeiny (nawet pół filiżanki kawy dziennie) może rozwinąć się w uzależnienie. Objawy po odstawieniu kofeiny to: bóle głowy, drażliwość, nudności i zmęczenie. W przeważającej części skutki uzależnienia są łagodne, choć zdarza się tak przyśpieszone tętno, że konieczna jest pomoc lekarza.

2. Fast foodowe przekąski

Obrazowanie mózgu pokazuje, że przetworzony cukier i tłuste pokarmy uaktywniają te same obszary, co zażywanie heroiny, opium i morfiny. Innymi słowy, cukier i tłuszcz zwłaszcza połączone z mąką pszenną i solą mogą spowodować uzależnienie. Od sałaty nie uzależnimy się, natomiast od ciastek, chipsów, batoników, lodów, hamburgerów – tak.

3. Seks

Oglądanie i masturbowanie się przy pornografii, wizyty w klubach ze striptizem, ciągłe przygodne kontakty seksualne w sytuacji, gdy nie możemy sobie tego odmówić, to już uzależnienie od seksu. Występuje, gdy człowiek traci kontrolę nad swoimi seksualnymi zachowaniami. Nowe badania pokazują, że 54 procent uzależnionych od seksu, rozpoczęło swoją niebezpieczną przygodę z seksem przed 18 rokiem życia.

4. Opalanie

Uzależnienie od opalania jest bardzo realne. Badania udowadniają, że ludzie, którzy często korzystają z solarium, mają zmiany w mózgu podobne jak po zażywaniu narkotyków. Oprócz problemów zdrowotnych uzależnienie od opalania (czyli tanoreksja) powoduje takie skutki psychiczne, jak społeczne wycofanie.

Jak się pozbyć zgubnego nawyku? - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze