1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czego człowiek może nauczyć się od psa?

Czego człowiek może nauczyć się od psa?

123rf
Nie bez przyczyny psa uważa się za przyjaciela człowieka. Pies żyje blisko nas za sprawą tego, co czuje. Czego możemy się od niego nauczyć oprócz tego, że ma odwagę pokazywać swoje emocje?

Richard Zwolinski jest terapeutą z 25 doświadczeniem praktykującym w Stanach Zjednoczonych i autorem książki „Therapy Revolution: Find Help, Get Better and Move On Without Wasting Tome or Money”. Jest też znanym ekspertem doradzającym w kwestii zdrowia psychicznego. Według niego tego, jak żyć, możemy nauczyć się, obserwując zwierzęta.

Świat natury pozbawiony sprzecznych emocji i konfliktów zewnętrznych zawiera w sobie czyste archetypy, czyli ogólne wzorce pochodzące z warstwy nieświadomości zbiorowej. Jest w nich prostota, której należy się szacunek. Dlaczego? Ponieważ płynie z niej nauka, jak nie komplikować sobie życia. Na przykład takie mrówki są wzorem organizacji. Koty? Spójnie niezależne, chodzą własnymi drogami, których można im zazdrościć. Chomiki? Determinująco zaradne, dzięki swoim zapasom nie zginą, gdy przyjdzie kryzys ekonomiczny. A psy? Zwolinski uważa, że możemy się od nich nauczyć lojalności i miłości. Psychoterapeuta, tłumacząc to, sięgnął do żydowskiego mistycyzmu – słowo „pies” w języku hebrajskim, czyli kelev, oznacza kochające serce.

Oto dziesięć prawd na temat bycia razem, których można się nauczyć, obserwując psa.

PIES...

1. Zawsze jest otwarty wobec swojego pana bez względu na to, jaki on był wczoraj.

2. Nigdy nie odrzuca szansy, żeby się bawić.

3. Docenia to, co człowiek da mu na kolację i nie narzeka.

4. Uwielbia się przytulać i przyjmować pieszczoty.

5. Nie obchodzi go, czy jego pan jest zaradny, ładny, utalentowany. Tak długo, jak jest razem z nim, jest wystarczająco dobry.

6. Każdego ranka wita dzień i swojego pana z optymizmem. Jego radość jest zaraźliwa.

7. Akceptuje nadwagę człowieka, którego kocha.

8. Nie pali, nie pije, nie jest seksoholikiem, aby nie czuć tego, co czuje.

9. Wybacza błędy.

10. Zawsze jest wierny i lojalny.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze