1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Nauka o praktyce uważności

Nauka o praktyce uważności

123rf.com
123rf.com
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Journal of Psychiatric Practice” dowodzą, że praktyka uważności przynosi wiele wymiernych korzyści fizycznych oraz psychicznych.

Dr William R. Marchand z George E. Wahlen Veterans Affairs Medical Center przeprowadził gruntowne badania wpływu praktyki uważności na organizm człowieka . - Kluczowym składnikiem tego rodzaju terapii jest medytacja – mówi Marchand. - Okazuje się, że jest ona skuteczny w leczeniu bólu i zaburzeń psychicznych, kiedy zostaje połączona z bardziej konwencjonalnymi terapiami. Ta praktyka to jednak nie tylko medytacja. Uważność rozumiem jako ćwiczenie umiejętności skupiania uwagi na chwili obecnej. Tego rodzaju systematyczne ćwiczenia uczą nas postawy ciekawości, otwartości i akceptacji. Kiedy w pełni przeżywamy chwilę obecną, nie próbujemy niczego zmieniać i wtedy całkowicie się odprężamy.

Badacze przyjrzeli się trzem najpopularniejszym metodom praktyki uważności:

1. Medytacja Zen - buddyjska praktyka duchowa, która w dużym stopniu opiera się na medytacji skoncentrowanej na obserwacji oddechu. 2. Redukcja stresu za pomocą uważności (MBSR) – metoda opracowana przez Jona Kabata – Zinna, która wykorzystuje znaną z tradycji buddyjskiej uważność na symptomy w ciele jako strategię radzenia sobie ze stresem. 3. Uważność poznawcza (MBCT) – metoda polegająca na rozpoznawaniu i uwalnianiu negatywnych myśli, skuteczna zwłaszcza przy zapobieganiu nawrotom depresji.

Badacze udowodnili, że MBSR i MBCT mogą pomóc złagodzić ogólny stres, objawy depresji oraz lęku. W wyniku tych praktyk poprawia się ogólny stan zdrowia psychicznego a także fizycznego. Pacjenci cierpiący na poważne schorzenia zauważają u siebie poprawę zdrowia. Medytacja Zen jest bardzo użyteczna przy leczeniu bólu. - Mamy dowody, że praktyka uważności powinna być włączana do leczenia konwencjonalnego w przypadkach klinicznych – mówi dr William R. Marchand. - Zauważyliśmy, że jeśli pacjenci podchodzą do tych ćwiczeń z wiarą i entuzjazmem, przynoszą one zaskakująco dobre wyniki. źródło: Lippincott Williams & Wilkins

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze