1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Rady dla nadwrażliwych

Rady dla nadwrażliwych

123rf.com
123rf.com
Wrażliwcom nie żyje się łatwo. Oni więcej czują, świat odbierają zmysłami, które łatwo ulegają nadmiernemu pobudzeniu. Jak je uspokajać?

Osoby o dużej wrażliwości, określane czasem jako nadwrażliwi, żyją tak, jakby byli non -stop atakowani przez zbyt silne energie. To najczęściej ludzie o osobowości artystycznej, którzy stłumione emocje innych pochłaniają niczym gąbka. Gdy ktoś w ich otoczeniu emanuje wypartą agresją bądź smutkiem, oni po takim spotkaniu czują się źle, dyskomfortowo. Może objawiać się to symptomami w ciele bądź emocjonalnie. Zwykle takie osoby mają nadwrażliwe zmysły. Więcej czują, więc lepiej słyszą, odbierają silniejsze bodźce wzrokowe, mają wyczulony węch, smak. Jak mogą sobie z tym radzić? Ted Zeff, psycholog kliniczny i autor poradnika dla nadwrażliwych ma dla nich następujące wskazówki:

Słuch

1. Otaczaj się ciszą i spokojną muzyką. Rano, po przebudzeniu, nie włączaj żadnych sprzętów, rozkoszuj się ciszą. Jeśli jedziesz do pracy samochodem włącz łagodną kojącą muzykę, możesz jej słuchać także w przerwach w pracy (noś ze sobą słuchawki). 2. Sięgaj często po utwory muzyki klasycznej. 3. Wieczorem słuchaj płyt z muzyką relaksacyjną, dla uspokojenia stosuj metody wizualizacji. 4. Kiedy chcesz się odizolować od niepokojących dźwięków, stosuj zatyczki do uszu. 5. Jak najczęściej przebywaj na łonie natury i wsłuchuj się w śpiew ptaków.

Wzrok

1. Nieważne, czy jesteś w pracy czy domu, poświęć kilka minut, aby zamknąć oczy i skupić się na swoim oddechu. 2. Patrz przez okno w niebo lub na zieleń. 3. Otaczaj się dużymi zdjęciami lub plakatami krajobrazów. Możesz sprawić sobie takie fototapety (z morzem, jeziorami, drzewami). 4. W domu i w pracy miej w pobliżu rośliny. 5. Każdego dnia chociaż trochę przebywaj w pobliżu natury (spacer w parku, po lesie). 6. Mieszkanie urządź w stonowanych kolorach (biały, stonowany zielony i niebieski). 7. Zastosuj łagodne oświetlenie. 8. Na oknach powieś zasłony, które ochronią cię przed ostrym światłem. 9. Noś okulary przeciwsłoneczne. 10. Zasypiaj z maską na oczach.

Węch

1. Używaj olejków eterycznych, takich jak lawenda czy róża. 2. Stosuj kadzidełka z drzewa sandałowego. 3. W sypialni i w garderobie używaj woreczków wypełnionych suszoną lawendą.

Smak

1. Zwróć uwagę na to, jakie smaki ci szkodzą, najprawdopodobniej będą to ostre potrawy. Unikaj ich. 2. Uświadom sobie, jak reagujesz na temperaturę jedzenia. Gdy jest zimno, jedz ciepłe danie, latem schładzaj się owocami i napojami. 3. Pij ziołowe herbatki uspokajające, na przykład z rumianku czy melisy. 4. Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu.

Dotyk

1. Regularnie poddawaj się masażom. Metodę i osobę masażysty dobierz bardzo starannie. Dobry wybór zaowocuje dobrym samopoczuciem po masażu. 2. Kąp się w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku lawendowego. 3. Siedź na wygodnym krześle zarówno w domu, jak i w pracy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze