1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak działa strach?

123rf.com
„Strach jest złodziejem marzeń” - jest takie powiedzenie i zawiera w sobie sporo prawdy. Chociażby dlatego warto wiedzieć, jak działa strach i jak żyć, żeby nas nie paraliżował.

Strach jest złodziejem, bo kiedy się boimy, nie mamy kontaktu z pozytywnymi emocjami i pozostajemy we władzy tych negatywnych. Co strach może nam ukraść?

ZAUFANIE

Kiedy rządzi nami lęk, trudno czuć się pewnie. Strach wyklucza zaufanie do siebie i świata. Trudno myśleć, że wszystko dobrze się ułoży i że można z powodzeniem stawiać czoła wyzwaniom.

FIZYCZNA MOC

Strach, zwłaszcza często przeżywany, pozbawia sił witalnych. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni i wyczerpani. Nie chce nam się wtedy próbować czegoś nowego.

WIARA

Jeśli nie ma w nas wiary i nadziei, a tak jest kiedy się boimy, zaczynamy we wszystko wątpić. W siebie, swoje umiejętności, innych ludzi. Na nikim i na niczym nie potrafimy już polegać. Gdy czujemy się tacy samotni i bezsilni, brak nam wiary w dobrą przyszłość.

MOTYWACJA

Strach wyklucza siłę do motywowania się. Gdy się lękamy, psychicznie siedzimy jakby skuleni w kącie. Taki stan daleki jest od poczucia własnej mocy, dzięki której możemy osiągać własne cele.

Jak sobie w najprostszy sposób radzić ze strachem?

1. Pamiętaj, że strach jest naturalną emocją. Jesteś człowiekiem z różnymi emocjami. Przyjmij, że masz w sobie to uczucie.

2. Napisz, co dzieje się z tobą dzieje, kiedy się boisz. Co wtedy czujesz w ciele, co myślisz, jak się zachowujesz. Zauważ, co wpływa na intensywność twojego strachu. Pomyśl, co możesz zrobić, żeby to zmienić.

3. Zadzwoń do kogoś. Człowiek został stworzony jako istota społeczna. Źle mu w izolacji. Odezwij się do kogoś, kto wpływa na ciebie kojąco.

4. Uświadom sobie, że twoje życie nie musi być kontrolowane przez strach. Powtarzaj sobie w myślach, że strach minie i że wierzysz, że możesz działać mimo strachu.

5. Wierz w siebie. Oprzyj się pokusie, aby wątpić w siebie i w swoje umiejętności.

6. Przyjmij, że strach jest pożyteczny, kiedy nas przed czymś ostrzega. Wszystko zależy od tego, co zrobisz z tą informacją.

7. Kiedy dopada cię strach, oddychaj powoli i głęboko. Módl się albo medytuj.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze