1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Archetypy kobiecości – bogini Demeter

Archetypy kobiecości – bogini Demeter

123rf.com
W kobiecie ukrywają się boginie. Która dominuje w tobie? Dziś o Demeter.

Demeter - matka z serca

Macierzyństwo to sens jej istnienia. Jej społeczna rola – rozdawać ciepło. Ogólnie lubiana, bo w  obecności Demeter ludzie czują się dobrze.

Według Greków bogini płodności i uosobienie macierzyństwa. Kiedy Hades porwał jej córkę, wpadła w taki gniew, że przeraziła samego Zeusa. Po prostu matka.

Czy jesteś Demeter? Tak, jeśli:

 • lubisz gotować i karmić ludzi,
 • spełniasz się w opiece nad dziećmi,
 • chętnie radzisz, spieszysz z pomocą
 • to ty chodzisz na wywiadówki i wozisz dzieci na dodatkowe zajęcia. Przejmujesz się bardzo ich ocenami, wyborem szkoły.
Demeter to kobieta, która kojarzy się ze świętami, to do niej będą zjeżdżać dorosłe dzieci, krewni i przyjaciele. Młoda Demeter promienieje na widok dziecka. Jest nieszczęśliwa, jeśli nie może mieć całej gromadki. Dobrze jej w opiekuńczych rolach – nauczycielki, lekarza, terapeuty.

Co grozi Demeter? Często po urodzeniu dziecka traci apetyt na seks, zamyka się na tę ważną sferę życia. Przepracowanie. Skłonność do przyjęcia roli zamęczonej matki. Jej życie straci sens, gdy dzieci odejdą z domu.

Program dla Demeter:

1. Przyjaźń z Artemidą. Demeter trochę pogardza łuczniczką, ale przydałaby się jej ambicja, wojowniczość, wiara w siebie i odwaga.

2. Porada od Afrodyty, bo Demeter zapomina o swojej kobiecości. Jeśli przypomni sobie o niej dopiero, gdy dzieci odejdą z domu, może być za późno.

3. Napomnienie od Ateny – być matką nie znaczy przestać być sobą!

Czytaj także: Hestia - opiekunka rodziny , Persefona – bogini w świecie fantazji

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze