1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA
 4. >
 5. Już jest grudniowy „Sens”

Już jest grudniowy „Sens”

Grudniowe wydanie „Sensu” już w sprzedaży. „Zawsze może być lepiej!” – przekonujemy z pomocą specjalistów w Temacie Numeru poświęconym psychologii pozytywnej, nauce optymizmu i nadziei na sukces.

„Zająłem się badaniem szczęścia, ponieważ sam czułem się nieszczęśliwy. Nie jestem pewien, czy spełniałem kryteria kliniczne dla diagnozy lęku lub depresji, ale niewątpliwie często doświadczałem stresu i smutku. Doprowadziło mnie to do zainteresowania się psychologią pozytywną” – pisze dr Tal Ben-Shahar, autor książki „Jak cieszyć się życiem”. Jego wykłady z psychologii pozytywnej na Harvardzie gromadziły rekordową liczbę słuchaczy. „Trzydzieści lat później, kiedy ludzie pytają̨: »Czy teraz wreszcie jesteś́ szczęśliwy?«, odpowiadam: »Nie wiem«. Mam natomiast pewność́, że jestem szczęśliwszy” – kontynuuje badacz i wykładowca w tekście otwierającym Temat Numeru.

Do postrzegania swojego samopoczucia jako kontinuum na osi od pesymizmu do optymizmu zachęca również kolejna ekspertka – dr psychologii Agnieszka Czerw z USWPS, dla której optymizm to postawa, której możemy się uczyć. Nie ma ona nic wspólnego z postrzeganiem świata przez różowe okulary i wypieraniem trudności, a łączy się z gotowością podejmowania wysiłków, które pojawienie się tego oczekiwanego rezultatu mogą uprawdopodobnić.

W pozostałych tekstach Tematu Numeru namawiamy do odzyskania poczucia sprawczości w pracy oraz budowania relacji z dzieckiem w duchu Pozytywnej Dyscypliny.

Drugi comiesięczny blok tematyczny, czyli Temat Specjalny, poświęcamy tym razem psychologii zwierząt. Poważni naukowcy przyznają wreszcie to, co jest oczywiste dla każdego posiadacza czworonoga czy innego zwierzęcego towarzysza: pies psu ani mysz myszy nierówna. Świat fauny różni się nie tylko na poziomie gatunków, ale i poszczególnych osobników. Tak jak ludzie, można by powiedzieć, a jednak – jak podkreśla prof. Adam Zwolak z UAM w Poznaniu – ochrona natury nie powinna być́ oparta na odnoszeniu do ludzi, a na uznaniu, że każdy osobnik i gatunek ma swoją własną, wewnętrzną̨ wartość́.

„Sensowi” przyświeca idea wspierania Czytelników w rozwoju i w budowaniu relacji, w tym numerze proponujemy zatem m.in.:

 • kolejny odcinek cyklu o „wewnętrznych postaciach”; w grudniowym wydaniu terapeuta pracy z procesem Mateusz Ostrowski podpowiada, jak dotrzeć do zasobów wewnętrznej mądrości;
 • wywiad z psychoterapeutką systemową Iwoną Kozłowską-Piwowarczyk, która wyjaśnia, na czym polega ten nurt oraz jak wygląda prowadzona w nim terapia;
 • wskazówki, jak zbudować zdrowy dystans, którego potrzebujemy także w relacjach z najbliższymi;
 • stałe rubryki: „Moc kobiet” – psycholożka Katarzyna Miller przedstawia swoją definicję intuicji i sposoby, jak ją rozpoznać; „Damsko-męskie” – psychoterapeuta Jacek Masłowski opowiada o końcu związku z męskiej perspektywy czy „Uwaga: depresja” – tym razem o ryzyku nawrotów choroby.

Ponadto w grudniowym wydaniu m.in.

 • filmoterapeutyczna rozmowa filmolożki Grażyny Torbickiej i psycholożki Martyny Harland o dostępnym na platformie Netflix filmie „Blondynka”;
 • rozmowa z Katarzyną Borkowską, autorką książki „Wiara skazanych”;
 • wywiad z polsko-włoską aktorką Moniką Mariotti o jej wyprawach do buriackiego szamana, dzięki któremu buduje więź ze swoimi przodkami;
 • polecania książek, filmów i warsztatów rozwojowych.

Z życzeniami powodzenia w stawaniu się bardziej szczęśliwymi każdego dnia

redakcja „Sensu”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze