1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Dlaczego warto przytulać się po seksie

Dlaczego warto przytulać się po seksie

123rf.com
To, w jaki sposób zachowujecie się zaraz po seksie, ma ogromny wpływ na powodzenie Waszego związku. Całowanie i przytulanie się po miłosnym uniesieniu sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej usatysfakcjonowani i szczęśliwi.

Samo myślenie o orgazmie i spełnieniu seksualnym nie wystarczy. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Toronto – ludzie, którzy spędzili więcej czasu na okazywaniu sobie czułości po seksie (przytulanie, całowanie, pieszczoty itp.) są bardziej zadowoleni ze swego życia seksualnego i związku. Według doktor Amy Muise z Uniwersytetu w Toronto: „Przytulanie jest pewnego rodzaju nagrodą po seksualnym zbliżeniu, a skoro sprawia, że czujemy się dobrze, chcemy to kontynuować, tym samym zbliżając się do siebie jeszcze bardziej. Pary powinny mieć świadomość, że czas po stosunku może być szczególnie ważny dla tworzenia więzi z partnerem”.

Dlaczego to takie ważne

Przytulanie jest bardzo ważne zarówno z emocjonalnego jak i z biologicznego punktu widzenia, gdyż powoduje, że w naszym organizmie produkowana jest oksytocyna zwana hormonem miłości. Jest ona odpowiedzialna za to, że między ludźmi wytwarza się więź emocjonalna. Przytulanie się wywołuje też poczucie głębokiej intymności pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy właśnie uprawiali seks.

Partnerzy, którzy zaraz po, prowadzą miłe, pełne czułości i ciepła rozmowy, przybliżają się do siebie jeszcze bardziej. Jest to niezwykle przyjemne doznanie – relaks w ramionach ukochanej osoby, z którą przed chwilą przeżywało się miłosne uniesienia. Niemniej, trzeba pamiętać, że wrażenia te dostępne są jedynie dla ludzi będących ze sobą w związku. Poszukiwacze jednorazowych przygód nie doświadczają ów wyjątkowego rodzaju intymności i czułości wyrażającej przywiązanie.

Taki rodzaj bliskości jest szczególnie ważny dla par, które mają dzieci. Z reguły rodzice nie mają zbyt wiele czasu dla siebie nawzajem, dlatego im więcej poświęcą sobie uwagi w łóżku, tym lepiej. To świetna okazja na pobycie ze sobą, dzielenie intymnych chwil w spokoju.

Kobiecy punkt widzenia

Dlaczego okazywanie sobie czułości po seksie jest tak ważne dla kobiet? Przytulanie oznacza dla nich inny wymiar bliskości, który jest szczególnie ważny dla pań. Orgazm jest dla kobiet satysfakcjonujący, lecz by poczuć prawdziwe spełnienie, potrzebują też odrobiny romantyzmu. Poza tym, dla kobiety czułości oznaczają, że związek nie ogranicza się jedynie do fizycznej bliskości. W ten sposób partner okazuje swoje przywiązanie i zainteresowanie ukochaną.

Kobiety są zdolne do odczuwania więcej niż jednego orgazmu, dlatego często potrzebują po prostu chwili przerwy, by móc odczuć rozkosz ponownie. Podczas takiej przerwy, dzięki przytulaniu – mogą przygotować się zarówno fizycznie jak i emocjonalnie do dalszego zbliżenia i kolejnego szczytowania.

Sen zaraz po

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan dowiodły, że jeśli jeden z partnerów zapada w sen zaraz po zbliżeniu, druga osoba odczuwa jeszcze większą ochotę na przytulanie i czułości. Daniel Kruger, która przeprowadzała badanie, stwierdziła:„Im częściej partner jest skłonny do zasypiania po stosunku, tym silniejsze dążenie drugiego partnera do tworzenia więzi”. Podczas badań pary zapytano o to, co najczęściej robią po miłosnym zbliżeniu. Większość osób, które nie mają w zwyczaju zasypiać, odpowiedziała, że najchętniej prowadzi przyjemne rozmowy lub oddaje się czułościom, np. całowaniu, przytulaniu. Naukowcy stwierdzili także, że partner, którego potrzeba bliskości nie została zaspokojona, może mieć ochotę na więcej następnego ranka. Zaśnięcie może również oznaczać podświadomą próbę uniknięcia rozmowy, która zbliża do drugiej osoby. Jest to typowe szczególnie dla mężczyzn, którzy z reguły nie przepadają za rozmowami na temat emocji i uczuć. Poza tym w organizmie mężczyzn w wyniku miłosnego zbliżenia wytwarza się hormon – prolaktyna, który powoduje senność i zmęczenie, dlatego są oni skłonni częściej zapadać w sen zaraz po seksie.

Więcej na temat związków i seksualności można przeczytać na stronie .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze