1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Co oznaczają sny erotyczne? Jak je rozumieć?

Co oznaczają sny erotyczne? Jak je rozumieć?

Co oznacza sen o seksie? Jak go rozumieć? Lepiej nie traktować go dosłownie, tylko jako okazję do poznawania swojej psychiki. (Fot. iStock)
Co oznacza sen o seksie? Jak go rozumieć? Lepiej nie traktować go dosłownie, tylko jako okazję do poznawania swojej psychiki. (Fot. iStock)
Sny erotyczne bywają ekscytujące i upajające. Zazwyczaj przyjemne – mocno przykuwają naszą uwagę i pozostają w pamięci na długo po przebudzeniu. Czasem pozostawiają nas z uczuciem zawstydzenia. A jednak ich głębsze znaczenie wcale nie musi wiązać się z seksem. Co oznacza sen erotyczny? Sennik podpowiada, jak interpretować takie fantazje senne.

Co oznacza sen o seksie?

Sny erotyczne mają wszyscy. Jedni lubią o nich opowiadać wszem wobec, inni czują się po przebudzeniu w pewien sposób zawstydzeni. Wspólne mamy to, że każdy jest bardzo przywiązany do tego, z kim uprawiał „tej nocy” seks, w jakich okolicznościach do niego doszło i jakie emocje mu towarzyszyły. Ale jak zwykle w snach – sny erotyczne to tylko forma narracji, w którą opakowane jest przesłanie od nieświadomości. Tym trudniej je odczytać, że seks jest sferą intymną, obarczoną wieloma przekonaniami, ograniczeniami i kulturowymi tabu. Zatem co oznacza sen o seksie i jak go rozumieć?

Sen o seksie, czyli ukryte pragnienia

Żeby odkryć, co oznacza sen o seksie, musimy wiedzieć, co najbardziej zwraca naszą uwagę. Często skupia się ona na partnerze czy partnerce – czasami śni nam się seks ze znajomymi albo nawet celebrytami, innym razem są to nieznane postaci. Dlatego warto zastanowić się, z czym nam się kojarzy dana osoba, jakie wartości reprezentuje. Może się okazać, że pod postacią kochanka ze snu spotykamy jakość, której akurat brakuje w naszym życiu. Tak jak w tej historii:

– W moim śnie kochałam się z Arnoldem Schwarzeneggerem. Był wielki i umięśniony, no i zachowywał się dość brutalnie… Podobało mi się, a to dziwne, bo przecież w rzeczywistości wcale nie przepadam za ostrym seksem – zaczęła swoją opowieść Marta, podczas spotkania z terapeutą.

Gdy skończyła, ten zaproponował, żeby – zanim zaczną pracować ze snem – opowiedziała mu, z czym najbardziej zmaga się właśnie w życiu. – Czuję się jakoś dziwnie w kontaktach z ludźmi, nie potrafię stanąć za swoim zdaniem. Siedzę jak trusia, a potem się wkurzam, że inni stawiają na swoim – odpowiedziała. – Czy myślisz, że przydałoby ci się trochę więcej siły przebicia? – Takiej, jaką ma Arnold? Pewnie tak… Ciekawe, jak by to było mieć takie mięśnie? – zaśmiała się Marta. – To spróbuj się ponapinać jak Mister Universum – rzucił propozycję terapeuta.

Marta spróbowała i po chwili faktycznie poczuła się, jakby była napakowana mięśniami i testosteronem. – No, teraz to mi nikt nie podskoczy – powiedziała.

Postacie ze snów erotycznych – te, które nie są w nich nami – to nieuświadomione i niedostępne części naszej psychiki. Jak to odkryć? Najprościej pobawić się w bycie kimś takim i poczuć, jakie doświadczenie to nam przynosi. W przypadku Marty i jej snu o seksie była to siła i sięganie po to, czego się chce, a senny kochanek okazał się tylko symboliczną furtką do określonego stanu ciała i umysłu, którego potrzebowała.

Sen o seksie – erotyczne potrzeby

Seks może więc być tylko otoczką przykuwającą naszą uwagę, ale bywa i odwrotnie: sny pozornie niezwiązane z seksem mogą wyrażać erotyczne potrzeby. Jak w tym przykładzie:

– Miałem bardzo dziwny sen. Prowadziłem wielką wyrzutnię rakietową i nie mogłem wjechać do garażu. Manewrowałem w prawo, w lewo, ale się nie udawało. Masz pojęcie, co to może znaczyć? – spytał Marcin kumpla przy kolejnym piwie. – Weź, co ja Freud jakiś jestem?! – odparował Piotrek. – Lepiej powiedz, co z tą Martyną z drugiego roku. – Fatalnie, kombinuję, robię podchody, w prawo, w lewo, już mi się zdawało, że będziemy razem, a tu dalej nic. – Ty, to chyba wiadomo, o czym był ten sen…

Freudowskie symbole, czyli falliczne ołówki, włócznie, ale też rzeczy, z których coś wypływa, jak krany czy czajniki, mogą reprezentować w snach męskie narządy rozrodcze. Z kolei wszelkie przedmioty, do których można coś włożyć, nalać, wejść – jak pudełka, filiżanki czy jaskinie – symbolizują nieraz organy kobiece. Oczywiście nie każdy taki przedmiot w śnie erotycznym sennik interpretuje według jednego klucza, ale na pewno warto się mu przyjrzeć pod tym kątem. Jeśli ma to sens dla nas samych i wiąże się z jakimiś wydarzeniami z życia dotyczącymi seksualności – może się to okazać dobrym tropem, który podsunie nam jakąś cenną wskazówkę ze snu o seksie.

Sny erotyczne – wewnętrzne spotkanie

Na sen o seksie można też patrzeć jak na spotkanie z Wewnętrznym Mężczyzną lub Wewnętrzną Kobietą czy 0 jak to nazywał Jung: Animą bądź Animusem. Wtedy seksualne połączenie staje się symbolem spotkania dwóch części naszego wnętrza. A kochanek czy kochanka ze snu erotycznego pokazują archetypowe części naszej psychiki. Wtedy – dzięki pracy z takim erotycznym snem – można poznać i zintegrować te nieświadome aspekty, a przez to pracować nad wewnętrzną harmonią.

Z kolei sny erotyczne o konkretnych osobach mogą przynosić informacje o relacji z tymi ludźmi, nawet jeśli nie łączy nas z nimi intymny związek. Chociażby sen o seksie z własnym terapeutą czy terapeutką. Najłatwiej byłoby interpretować je pod kątem skrywanych chęci na takie zbliżenie, ale dużo bardziej owocne może być szukanie w nich informacji o przebiegu procesu terapeutycznego. A co oznacza sen o seksie z byłym partnerem czy partnerką? Wcale nie musi wiązać się z pragnieniem powrotu relacji, a jedynie, że między partnerami coś jeszcze nie zostało wyjaśnione, dopowiedziane, przeżyte… Ważne jest nie tyle, kto jest głównym bohaterem, ale co dzieje się w tym erotycznym śnie: jaką dynamikę relacji, jaki problem pokazuje?

Zdarza się też sen o seksie, który mocno odbiega od naszej codzienności, jak zmiana orientacji, zmiana płci czy zaskakujące zmiany w ciele. Język snów potrafi być naprawdę surrealistyczny, więc lepiej nie traktować tych nocnych opowieści dosłownie, tylko jako okazję do poznawania zakamarków psychiki i wydobywania ukrytej w snach erotycznych treści na światło dzienne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze