1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Życie w związku - 8 mitów

123rf.com
Istnieją setki mitów o związkach. Terri Orbuch, psycholog kliniczny z Michigan, autor książek na tematy relacyjne, na podstawie doświadczenia z gabinetu psychoterapeutycznego, wymienia 8 najpopularniejszych. Mogą cię zaskoczyć tak jak samo życie w związku.

1 MIT

Nad dobrym związkiem nie trzeba pracować

Takie przekonanie wynika z tego, że w naszej zachodniej kulturze nie przygotowuje się nas do życia w związku. Tymczasem każda relacja, a zwłaszcza ta intymna, jest jak ogród, który wymaga codziennej pielęgnacji. Jak rozpoznać, że związek wymaga większej uwagi? Gdy przychodzi uczucie zmęczenia byciem razem, kiedy więcej czasu poświęcamy na sprawy, które nie dotyczą wspólnego życia, gdy relacja nie przynosi nam radości. Gdy mówisz: „Jest normalnie”. Dobrym znakiem są pozytywne zmiany. Kiedy uda wam się rozwiązać jakiś relacyjny problem i on nie wraca, gdy wzrasta satysfakcja ze wspólnego życia, gdy czujecie bliskość – to oznacza, że życie w związku udaje się wam.

2 MIT

Jeśli partnerzy naprawdę się kochają, znają swoje uczucia i potrzeby

Oczekujemy, że partner czyta w naszych myślach i będzie wyprzedzał nasze pragnienia, spełniając nasze skryte tęsknoty. Jesteśmy dorośli, wybraliśmy życie w związku, a mamy oczekiwanie niczym dzieci. Zapominamy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za komunikowanie naszych uczuć i potrzeb. Miarą jakości relacji jest też to, w jaki sposób słuchamy się wzajemnie.

3 MIT

Jeśli miłość jest prawdziwa, pasja nigdy nie zgaśnie

Romantyczne powieści i kinowe melodramaty mówią o tym, że zakładamy, że jeśli naprawdę kogoś kochasz, gorące uczucia nigdy nie odejdą. Jednak pasja naturalnie zmniejsza się we wszystkich relacjach. Niknie w wirze codziennych czynności, jeśli nie zajmujemy się sobą z uwagą. Świadomość tego oraz energia poświęcona podtrzymywaniu uczuć zwykle daje dobre efekty. Skutecznie działa spojrzenie na życie jak na ciągłą przygodę, dobrze robi poczucie humory i wspólne radosne spędzanie czasu. Tak można pokonać szatańską rutynę. Warto też zdawać sobie sprawę, że namiętny seks jest produktem ubocznym trwałej emocjonalnej zażyłości.

4 MIT

Dziecko umocni związek

Badania wykazały, że poczucie szczęście w związku zmniejsza się wraz z każdym kolejnym  dzieckiem. Gdy pojawia się no na świecie para obejmuje role rodziców i to już jest naturalnym niejako utrudnieniem zaangażowania w związek. Przy nastawieniu, że dziecko rozwiąże relacyjne problemy, tak naprawdę decydujemy się na ich pogłębienie. Życie w związku może stać się koszmarem.

5 MIT

Zazdrość jest oznaką prawdziwej miłości

Zazdrość pokazuje, że jedna ze stron nie czuje się pewnie i bezpiecznie w związku. Zwykle kryje się za nią niskie poczucie własnej wartości. Uczucie te dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn ale ich reakcje są różne. Mężczyźni najczęściej albo się wycofują z relacji, albo są agresywni, zazdrosne kobiety zaś zwykle starają się poprawić relację łagodnym zachowaniem.

6 MIT

Kłótnie rujnują związek

Kłótnie a nawet awantury mogą być oczyszczające dla związku, jeśli podczas nich ludzie szczerze się komunikują. Jeśli wzajemnie się słuchają a w słowa nie są zabarwione pogardą, kłótnie ułatwiają poznawanie siebie nawzajem.

7 MIT

Partner musi się zmienić

Zamiast zastanowić się co zrobić, żeby być lepszym partnerem czy partnerką dla osoby, którą kochamy, zakładamy że to druga strona ma się zmienić. A często pozytywna zmiana jednej osoby sprawia, że partner na to odpowiada otwarciem. Orbuch zaznacza, że nie chodzi tu a takie sytuacje jak różnego rodzaju uzależnienia, nadużycia czy niewierność.

8 MIT

Psychoterapia małżeńska oznacza, że macie poważny problem

To może być prawda, bo większość par decyduje się na ten krok, kiedy kryzys jest już głęboki. Jednak zdarza się również, że problemy nie są tak skomplikowane jak się wydaje. Wystarczy mała zmiana w zachowaniu, perspektywie, uświadomienie sobie czegoś i sytuacja szybko ulega poprawie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze