1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Miłość i pożądanie są w mózgu

123rf.com
123rf.com
Nauka jest bezwzględna w swoich tezach - miłości nie ma w sercu, jest w mózgu. Badania zakrojone na międzynarodową skalę wnoszą w ten fakt więcej światła.

- Do tej pory nikt jeszcze nie zbadał mózgu pod kątem poszukiwań w nim miłości i pożądania – powiedział dr Jim Pfaus, profesor psychologii na Uniwersytecie Concordia. - Przystępując do nich, nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Okazało się, że miłość i pożądanie aktywują inne, ale powiązane ze sobą obszary w mózgu.

Pfaus ze swoimi współpracownikami ze ze Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii przeanalizowali reakcje mózgu, kiedy badani oglądali zdjęcia erotyczne i te, które przedstawiają bliskie, ukochane osoby. Uaktywniło to tzw. wyspę położoną w korze mózgowej między płatem skroniowym a czołowym oraz prążkowie, część wewnątrz przodomózgowia. Ten drugi obszar reaguje na bodźce seksualne, a także jedzenie oraz wszystko, co sprawia przyjemność. Tutaj też „mieści” się nasza skłonność do uzależnień. Uczucia zaś rodzą się w pierwszym z opisanym obszarów, tutaj reagujemy, gdy czujemy miłość, radość, współczucie, przyjaźń. Kiedy ten obszar jest aktywny, pobudza następnie prążkowie. Jeśli tak się dzieje, miłość traktowana jest jak narkotyk, jesteśmy uzależnieni od pożądania seksualnego. Inaczej działa mózg, kiedy jesteśmy zakochani na początku relacji, gdy seks odgrywa wiodącą rolę, a inaczej gdy przeżywamy głębsze, dojrzalsze uczucia. Można ten proces obserwować w mózgu.

Źródło: Concordia University

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze