1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Typologia niewierności

Typologia niewierności

123rf
O zdradę łatwo, zwłaszcza obecnie, kiedy znajomości przez internet są możliwe dzięki kilku kliknięciom, kiedy każdy z partnerów większość czasu poświęca sobie, własnej pracy i pasjom. Jak rozpoznać niewierność w związku?

Francuska socjolożka Charlotte Le Van w książce „Quatre profils d’infidèles” na podstawie badań przedstawiła typologię niewiernych. Zdradzających mężów podzieliła na cztery kategorie, co pomaga w rozpoznaniu zdrady.

1. Niewierność wynikająca z niezadowolenia z życia intymnego

Mężczyźni, którzy zdradzili, mówią o frustracji, płynącej z jakości życia małżeńskiego. Opisują oni swoje przeżycia braku satysfakcji z seksu. Ta sfera była dla nich mało satysfakcjonująca, bo ograniczona albo nieodpowiedniej jakości. Wskazywali na nudę i brak pożądania w łóżku jako powód zdrady. W drugiej kolejności mówili o chłodzie uczuciowym, który towarzyszy braku akcji w sypialni.

Dlatego, jeśli wasze życie seksualne nie układa się dobrze, bądź czuja, radzi Charlotte Le Van. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, wasz związek zagrożony jest zdradą. Seks jest papierkiem lakmusowym waszych uczuć.

2. Niewierność instrumentalna

Są i tacy mężczyźni, którzy zdradzają z żądzy zemsty, chęci ukarania partnerki, obwinienia jej, potrzeby wpłynięcia na układ sił w relacji. U źródła takiej intencji są sadystyczne zachowania, czy nawet zaburzenia psychiki wynikającego z lęku przed uczuciami.

Tutaj potrzebna jest świadomość, czy nie tkwisz w toksycznym związku, a twój partner nie ma na przykład osobowości narcystycznej, skłonności paranoicznych, nie jest manipulantem.

3. Niewierność wynikająca z głodu doświadczeń

W tej grupie również znajdują się mężczyźni, którzy boją się bliskości i co za tym idzie - jednej relacji. Ich słaby kontakt z uczuciami daje im iluzję, że jeśli będą wierni, coś stracą. Potrzebują bodźców, impulsów, adrenaliny, żeby więcej czuć. To może świadczyć na przykład o seksoholizmie.

4. Niewierność jako część życia małżeńskiego

Mężowie, którzy zdradzają i których niewierność wychodzi na jaw, nieświadomie traktują taki proceder jako część życia małżeńskiego. Oni wcale nie chcą odejść, im jest tak dobrze. Niestety, nie chcą również się zmienić. Zdrada zazwyczaj świadczy, że relacja potrzebuje zmiany. Jednak ten rodzaj mężczyzn odznacza się niedojrzałością emocjonalną. Zorientuj się, czy nie żyjesz z Piotrusiem Panem, który potrzebuje dorosnąć.

Jak rozpoznać niewiernego męża?

Są klasyczne symptomy niewierności: regularne późne powroty do domu, nieosiągalność telefoniczna, krytyka, brak zainteresowania partnerką i wspólnymi, chłód emocjonalny albo odwrotnie - nagłe zbliżenie, jednak nie towarzyszą mu głębokie uczucia tylko pozorne gesty. W rozpoznaniu niewierności pomaga jasna świadomość tego, z kim żyjemy. Kiedy wiemy, kim jest ten mężczyzna, bo jesteśmy blisko i na bieżąco z jego życiem, niewierność wyczujemy intuicyjnie za pomocą odczuć. Będzie to znak, że nasza relacja wypełniła się w kształcie, w którym dotychczas funkcjonowała. Czas na zmianę, cokolwiek ona oznacza.

Zdrowy związek - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze