Silent dating – ciche randki

ciche randki
123rf.com

Idea cichych randek jest podobna do szybkich randek (speed dating), tyle że nie musicie się do siebie odzywać. Możecie za to przez pięć minut popatrzeć sobie w oczy, pouśmiechać się, napisać coś na kartce. Potem, jeśli wpadniecie sobie w oko, jest czas na rozmowę. Silent dating podbiło Amerykę i nieśmiało wkracza do Polski.
Na silent dating spotyka się kilkanaście osób, tyle samo mężczyzn i kobiet. Każdy ma dla siebie 5 minut. Ci, którzy są sobą zainteresowani mają możliwość kontynuować znajomość. Wielu może się jednak zastanawiać, co robić na randce, nawet tej szybkiej, kiedy nie można powiedzieć do siebie słowa, a na przeciwko siedzi obca osoba. Okazuje się, że pole do popisu jest bardzo duże.

Nowa, miłosna ekspresja

Organizatorzy pierwszych cichych randek w Polsce radzą: „Możesz się jej spokojnie przyjrzeć. W autobusie to byłoby już „gapienie się”, tutaj to w pewnym sensie konieczność. (…) Możesz napisać na serwetce swój ulubiony wiersz, albo narysować ulubiony obrazek Raczkowskiego. Możesz „pogadać”, pisząc na kartce. Możesz pokazać swoje zdjęcia z wakacji na telefonie. Możesz przewracać oczami, pokazując, co myślisz o tym całym speed datingu. Możesz udowodnić swoją kreatywność, wymyślając własny system komunikacji. Potraktuj to jako wyzwanie” – czytamy na stornie Wawelowe.pl

– Moim zdaniem jakieś 90% słów, które wypowiadamy, jest absolutnie niepotrzebna. Zwłaszcza na speed datingach większa część tych rozmów to small-talki. Ale też w pracy, w knajpie, nawet z przyjaciółmi ględzimy czasem o pogodzie i oczku w pończosze. Na silent datingu można zobaczyć, że da się inaczej. Że mamy mnóstwo innych zmysłów i sposobów ekspresji. Nie musimy silić się na żadną wypowiedź, co daje poczucie wyjątkowego odprężenia. Nie wiem, czy – jeśli chodzi o komunikację międzyludzką – dzieje się coś wyjątkowego. To trochę za mało czasu, żeby nauczyć się komunikować w nowy sposób, są tylko jakieś próby, podchody. Ale często jest tak, że ktoś nam „pachnie” albo „nie pachnie”. Aby to ocenić, milcząca randka wystarczy – mówi mówi Elżbieta Soszyńska z portalu Wawelowe.pl.

Dla kogo silent dating?

Ciche randki to niepowtarzalna szansa na nawiązanie kontaktów przez osoby niesłyszące, niedosłyszące lub głuchonieme. Bo w tym przypadku wszyscy są tym samym świecie bez głosu. Ale to oczywiście nie jest żaden warunek. Podstawowym kryterium jest wolny stan randkowicza i limit wiekowy 19-35 lat.