1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Maye Musk – matka miliardera, dietetyczka i pierwsza siwowłosa supermodelka

Maye Musk – matka miliardera, dietetyczka i pierwsza siwowłosa supermodelka

Maye Musk na MET Gali 2022 (Fot. Getty Images)
Maye Musk na MET Gali 2022 (Fot. Getty Images)
Krótka, siwa fryzura i czerwone usta to jej znak rozpoznawczy. I choć większość z nas kojarzy ją jako mamę Elona Muska, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Maye Musk była sławna, zanim świat usłyszał o jej synu.

Od prawie 60 lat pracuje jako modelka, pojawia się na wybiegach najsłynniejszych projektantów, okładkach prestiżowych magazynów i kampaniach reklamowych luksusowych marek. Ma też dwa tytuły magistra – dietetyki i nauk żywieniowych, a za sobą lata pracy w zawodzie. Samotnie wychowywała trójkę dzieci, w tym znanego na całym świecie Elona Muska, miliardera stojącego za sukcesem PayPala, Tesli i SpaceX i prawdopodobnie najsłynniejszego wynalazcy-przedsiębiorcy swojego pokolenia. Maye Musk podkreśla jednak, że nie tylko Elon jest genialny, ale jej wszystkie dzieci takie są, a najważniejsze, co chciała im przekazać, to szacunek do ciężkiej pracy i podążanie za tym, co się kocha. Sama jest tego najlepszym przykładem, bo w wieku 74 lat nie zwalnia tempa i całą sobą pokazuje kobietom, że w wieku 60+ można wyglądać i czuć się dobrze.

Śmigłowcem dookoła świata

Urodziła się w 1948 roku w Reginie, stolicy prowincji Saskatchewan w Kanadzie, jako bliźniaczka i jedno z pięciorga dzieci. Jej rodzice byli podróżnikami i latali śmigłowcem wraz ze swoimi dziećmi po całym świecie. Przez ponad dziesięć lat każdą zimę rodzina spędzała na wędrówkach po pustyni Kalahari w poszukiwaniu legendarnego zaginionego miasta. „Moi rodzice byli bardzo sławni, ale nigdy nie byli snobami” – mówiła Maye Musk. Gdy miała trzy lata, przenieśli do Pretorii w RPA i właśnie w tym kraju Maye spędziła resztę swojego dzieciństwa.

Jako modelka zaczęła pracować, mając 15 lat. W 1969 roku dotarła do finału konkursu Miss South Africa. W międzyczasie uzyskała tytuł magistra dietetyki na Uniwersytecie Orange Free State w Południowej Afryce. I tak zaczęła łączyć pracę w wyuczonym zawodzie z sesjami modowymi.

W 1970 poślubiła Errola Muska, południowoafrykańskiego inżyniera, którego poznała w liceum. Mają trójkę dzieci: Elona, Kimbala i Toscę. Ich małżeństwo przetrwało dziewięć lat. Errol bił Maye i znęcał się nad nią psychicznie. „Powiedział mi, że jeśli się z nim rozwiodę, to potnie mi twarz brzytwą, a dzieciom przestrzeli kolana. Wtedy będę miała trzy kaleki na utrzymaniu i nie będę już mogła pracować jako modelka. To było przerażające. Nie rozwiodłam się z nim wcześniej, bo się go bałam” – pisała Maye w swojej autobiografii „Kobieta z planem na życie. O pięknie, przygodach i sukcesach”. Jednak znalazła w sobie siłę i wniosła o rozwód. Tak w wieku 31 lat została samodzielną matką trójki dzieci.

Kanapki z masłem orzechowym

W 1989 roku wraz z dziećmi przeprowadziła się do Toronto. Zamieszkali w małym, pustym mieszkaniu. „Pierwszą rzeczą, jaką zrobiliśmy w Toronto po mojej wypłacie, było położenie na podłodze niedrogiego dywanu, ponieważ nie mieliśmy krzeseł ani niczego. Drugą rzeczą był komputer dla Elona” – wspominała Maye. Był to dla nich bardzo trudny czas. „Moje dzieci jadły na obiad kanapki z masłem orzechowym. Kupienie raz w tygodniu kurczaka, ziemniaków i warzyw wiązało się z dreszczykiem emocji” – mówiła w jednym z wywiadów.

Jednocześnie, by utrzymać rodzinę, pracowała na pięciu etatach – jako pracownik naukowy na Uniwersytecie w Toronto, by jej dzieci mogły tam bezpłatnie chodzić do szkoły, uczyła modelowania i udzielała dietetycznych porad. Cały czas pracowała też jako modelka i studiowała, by uzyskać kolejny tytuł magistra, tym razem z nauk żywieniowych.

Już wtedy doskonale rozumiała, czym jest tworzenie własnego wizerunku. Kiedy nie pracowała, reklamowała samą siebie. Rozsyłała biuletyny, ulotki, kontaktowała się ze stacjami telewizyjnymi i radiowymi. Na początku większość odmawiała lub po prostu ją ignorowała. Z czasem zaczęło się to zmieniać, a jej wytrwałość się opłaciła.

Musk została prezeską Consulting Dietitians of Canada i powiększyła tę organizację z 90 do 1000 członków w ciągu jednego roku. Jej własna praktyka dietetyczna rozszerzyła się do 25 klientów dziennie, zatrudniła trzy osoby. Kiedy dostawała reklamy telewizyjne lub pracę jako modelka na wybiegach, jej pracownicy spotykali się z klientami.

Drewniany dom i samochód

Intensywny tryb życia uniemożliwiał jej poświęcanie tyle czasu dzieciom, ile by chciała. Nauczyła ich za to odpowiedzialności za samych siebie. „Wychowywałam moje dzieci tak, jak wychowywali nas moi rodzice, kiedy byliśmy młodzi: by były niezależne, życzliwe, uczciwe, taktowne i uprzejme. Nauczyłam ich znaczenia ciężkiej pracy i robienia dobrych rzeczy. Nie traktowałam ich jak dzieci ani ich nie karciłam. Nigdy nie mówiłam im, co mają studiować. Nie sprawdzałam ich prac domowych. Sami musieli się nauczyć odpowiedzialności” – napisała w swojej autobiografii.

Elon w wieku 18 lat przeprowadził się do Kingston, godzinę drogi na wschód od Toronto, aby studiować na Queen's University. Kimbal podążył za nim rok później. Tosca wyjechała do szkoły filmowej na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w 1994 roku. W wieku 46 lat Maye została sama w Toronto, cieszyła się pustym gniazdem i miała dużo czasu na budowanie swojego biznesu.

Kiedy Elon i Kimbal ukończyli szkołę, przeprowadzili się do Doliny Krzemowej w Kalifornii, aby założyć firmę Zip2, zajmującą się przeszukiwaniem danych firm oraz mapowaniem ich, dzięki czemu użytkownicy mogli uzyskać bezpośrednie wskazówki dojazdu do nich. Musk co 6 tygodni latała wtedy ze wschodniej Kanady na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, by odwiedzić synów. Podarowała im też wszystkie swoje oszczędności na rozkręcenie biznesu. Latem 1996 roku Maye przeprowadziła się do San Francisco, aby być bliżej rodziny i pomagać synom w prowadzeniu firmy. Założyła tam swoją poradnię dietetyczną i wciąż pracowała dorywczo jako modelka. Wspominała, że na 50. urodziny Kimbal i Elon wręczyli jej drewniany dom i samochód i powiedzieli, że pewnego dnia kupią jej prawdziwe. W 1999 roku spółka Zip2 została sprzedana za 307 milionów dolarów. Synowie dotrzymali słowa i kupili mamie dom.

Teraz Elon Musk jest miliarderem i przedsiębiorcą, którego zna i podziwia cały świat. Kimbal jest restauratorem i założycielem „The Kitchen”, kolektywu 5 restauracji, które zaopatrują się bezpośrednio od lokalnych rolników. Prowadzi również organizację non-profit „Big Green”, która uczy dzieci budować ogrody przy szkołach w całych Stanach Zjednoczonych. Tosca produkuje i reżyseruje filmy. Jest też założycielką Passionflix – skoncentrowanej na kobietach platformy streamingowej, która skupia się na przenoszeniu na ekran powieści romantycznych.

Najstarsza cover girl

Z San Francisco Maye przeprowadziła się do Nowego Jorku, by rozwijać się w modelingu. Później przez 13 lat mieszkała na Manhattanie. Po skończeniu 60 lat jej kariera nabrała szalonego tempa. Furtką do tego okazała się jej determinacja i decyzja, która w tamtych latach była co najmniej kontrowersyjna. „Mając pięćdziesiąt dziewięć lat, pozwoliłam, by moje włosy pokryły się siwizną. Dwa lata później byłam na okładce »New York Magazine«” – napisała Maye w swojej autobiografii.

To był przełom w jej karierze. Stała się bowiem jedną z nielicznych siwowłosych supermodelek na świecie. Dostawała setki propozycji współprac od projektantów, reklamodawców i modowych magazynów. Jej twarz zdobiły billboardy na Times Square i Madison Square Gardens, wystąpiła w kampaniach dla Virgin America, Clinique i Revlon oraz teledysku Beyoncé do piosenki „Haunted”. Mając 67 lat, po raz pierwszy wzięła udział w pokazie podczas nowojorskiego Fashion Week z kobietami, które były ode niej trzy razy młodsze. Wystąpiła na okładkach największych modowych magazynów. Na tej najsłynniejszej dla „New York Magazine” odtworzyła słynne zdjęcie Demi Moore, która wówczas była w zaawansowanej ciąży. Maye w ciąży nie była, ale zdjęcie wywołało ważną dyskusję o późnym macierzyństwie. Założyła też konto na Instagramie, dzięki czemu podpisała kontrakt z agencją IMG Models. Tak zainteresowała się nią marka kosmetyków CoverGirl, której została twarzą w wieku 69 lat.

Media społecznościowe okazały się zresztą miejscem, w którym czuje się dobrze. Na Instagramie ma ponad 500 tys. obserwujących. Jest też aktywna na Tik Toku. Pokazuje tam zakulisowe materiały z kampanii reklamowych i sesji zdjęciowych, wyjścia na największe gale oraz dokumentuje swoje podróże.

@mayemuskofficial It’s my birthday! 🎂🥳 Song by @ANNEMARIE #ItsGreatToBe74 ♬ original sound - maye

Maye prowadzi też prezentacje na temat przedsiębiorczości, starzenia się, równości płci, samotnego rodzicielstwa, pokonywania wyzwań i zdrowia. Ciągle jest też jej bliska dietetyka. Teraz postawiła sobie za cel uświadamianie dzieciom i rodzicom, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Podkreśla, że sekretem długowieczności i piękna jest styl życia – zdrowe odżywianie, ruch i pozytywne nastawienie oraz dzielenie się z innymi uśmiechem. „Jeśli cieszysz się życiem, stajesz się piękniejszy, ponieważ jesteś szczęśliwszy” – mawia Maye Musk.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze