1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Amber Heard i Johnny Depp – historia związku i proces o zniesławienie. Jaki wyrok sądu zapadł w ich sprawie?

Amber Heard i Johnny Depp – historia związku i proces o zniesławienie. Jaki wyrok sądu zapadł w ich sprawie?

Amber Heard i Johnny Depp (Fot. materiały prasowe)
Amber Heard i Johnny Depp (Fot. materiały prasowe)
Burzliwa relacja Johnny’ego Deppa i Amber Heard, ich głośny rozwód oraz proces o zniesławienie to główne tematy nowego serialu dokumentalnego HBO Max. Z okazji premiery produkcji przypominamy historię związku aktorów oraz wydarzenia, które doprowadziły do tzw. procesu dekady.

Johnny Depp i Amber Heard – krótka historia związku

Johnny Depp i Amber Heard poznali się w 2009 roku na planie filmu „Dziennik zakrapiany rumem” (2011). I choć Depp był wówczas związany z piosenkarką, aktorką i modelką Vanessą Paradis, a Heard – z malarką i fotografką Tasyą van Ree, między dwojgiem aktorów od razu zrodziło się uczucie. – Była zbyt piękna, żeby była prawdziwa: kochająca, mądra, miła, zabawna i wyrozumiała. Mieliśmy wiele wspólnego – wyznał gwiazdor kina w 2022 roku. Po zakończeniu pracy na planie aktorzy nie widzieli się przez dwa lata. Spotkali się ponownie dopiero podczas promocji filmu w 2011 roku. W tym samym roku Heard zakończyła 3-letni związek z van Ree, a rok później Depp ogłosił rozstanie z Paradis [byli razem 22 lata i doczekali się dwójki dzieci – przyp. red.].

Aktorzy zaczęli się spotykać, a pod koniec 2013 roku fotoreporterzy dostrzegli na dłoni Heard pierścionek zaręczynowy. Wtedy stało się jasne, że aktor oświadczył się młodszej o 23 lata partnerce. W lutym 2015 roku para zalegalizowała swój związek w Los Angeles, jednak małżeństwo nie trwało długo. Niecałe półtora roku po ślubie, a dokładnie w maju 2016 roku, Heard wezwała policję do domu Deppa w LA. Twierdziła, że padła ofiarą przemocy domowej i że aktor znęcał się nad nią fizycznie pod wpływem alkoholu i narkotyków. Dowodów nie odnaleziono, ale aktor otrzymał zakaz zbliżania się do partnerki, a jego reputacja została mocno nadszarpnięta.

Wkrótce aktorka złożyła pozew o rozwód z powodu „różnic niemożliwych do pogodzenia”. Oficjalnie para rozwiodła się w sierpniu 2016 roku, a Heard otrzymała dodatkowo 7 milionów dolarów na podstawie ugody między byłymi małżonkami, które obiecała przeznaczyć na cele charytatywne. Co więcej, para ustaliła, że po rozstaniu żadne z nich nie będzie ujawniać faktów dotyczących ich związku. Wydali nawet oświadczenie, w którym pisali: „Nasz związek był bardzo namiętny i czasami niestabilny, ale zawsze pełen miłości. Żadna ze stron nie wysuwała fałszywych oskarżeń o korzyści finansowe. Nigdy nie było zamiaru wyrządzenia krzywdy fizycznej ani emocjonalnej”.

Amber Heard i Johnny Depp (Fot. materiały prasowe) Amber Heard i Johnny Depp (Fot. materiały prasowe)

Johnny Depp i Amber Heard – pozew o zniesławienie

Choć byli małżonkowie obiecali publiczne milczenie na temat swojego związku, Heard nie wywiązała się z umowy i w grudniu 2018 roku na łamach dziennika „The Washington Post” opublikowała felieton na temat przemocy domowej. „Dwa lata temu stałam się osobą publiczną reprezentującą przemoc domową i poczułam pełną siłę gniewu naszej kultury wobec kobiet, które przestają milczeć. Miałam rzadką możliwość zobaczenia w czasie rzeczywistym, jak instytucje chronią mężczyzn oskarżonych o nadużycia” – pisała w tekście. Po publikacji rozpoczęła się medialna burza: Johnny’ego Deppa oskarżono o stosowanie przemocy domowej, a brytyjski dziennik „The Sun” nazwał nawet aktora „żonobijcą”. W efekcie gwiazdor zaczął tracić role w filmach, m.in. w kasowych produkcjach z serii „Piraci z Karaibów” i „Fantastyczne zwierzęta”. Postanowił jednak zawalczyć o odzyskanie dobrego imienia i złożył kilka pozwów o zniesławienie.

W pierwszej kolejności aktor pozwał byłą małżonkę o zniesławienie i zażądał 50 milionów dolarów odszkodowania. Heard z kolei złożyła wzajemny pozew przeciwko Deppowi, żądając 100 milionów dolarów. W procesie w Wirginii roszczenia Deppa dotyczyły tekstu Heard z grudnia 2018 roku, w którym oskarżyła ona byłego małżonka o przemoc fizyczną i psychiczną. Aktor twierdził, że wywiad zaszkodził jego reputacji i karierze oraz spowodował duże straty finansowe. Heard natomiast zarzucała byłemu małżonkowi, że jego prawnik zniesławił ją w oświadczeniach opublikowanych w „Daily Mail” w 2020 roku. Proces sądowy między byłymi małżonkami rozpoczął się 11 kwietnia 2022 roku i trwał do 1 czerwca 2022 roku. Co więcej, aktor pozwał o zniesławienie również News Group Newspapers Ltd za artykuł opublikowany w dzienniku „The Sun”. Proces w tej sprawie odbył się w Anglii.

Amber Heard i Johnny Depp (Fot. materiały prasowe) Amber Heard i Johnny Depp (Fot. materiały prasowe)

Johnny Depp i Amber Heard – proces o zniesławienie

Przez cały proces zespół prawny Deppa starał się obalić zarzuty Heard dotyczące nadużyć seksualnych i wykazać, że była ona podżegaczem, a nie ofiarą. Prawnicy Heard bronili zaś udzielonego przez nią wywiadu, twierdząc, że jest on oparty na faktach. Sprawę sądową śledziła ogromna liczba widzów na całym świecie. Proces osiągnął również spory odzew w mediach społecznościowych. Większość internautów była przychylna Deppowi i krytyczna wobec Heard. Co więcej, artykuły informacyjne o sprawie spowodowały, że odżyły debaty wokół tematów związanych z przemocą domową, ruchem #MeToo i prawami kobiet.

W osobnym procesie o zniesławienie, odbywającym się w Anglii, w którym Depp pozwał News Group Newspapers Ltd za artykuł opublikowany w dzienniku „The Sun”, sędzia orzekł przeciwko Deppowi, stwierdzając, że „większość rzekomych napaści na panią Heard przez pana Deppa została udowodniona w standardzie cywilnym”.

Johnny Depp i Amber Heard – wyrok

Ława przysięgłych orzekła, że strony wzajemnie się zniesławiły. Odniesienia Heard do „przemocy seksualnej” i „przemocy domowej” okazały się bowiem fałszywe i zniesławiły Deppa, dlatego przysięgli przyznali mu w sumie 15 milionów dolarów odszkodowania. Sędziowie orzekli również, że Adam Waldman, prawnik Deppa, zniesławił Heard, fałszywie twierdząc, że aktorka i jej przyjaciele „obrobili” dom Deppa. Z tego względu przyznano jej 2 miliony dolarów odszkodowania. Później jednak sędzia – zgodnie z prawnymi limitami obowiązującymi w stanie Wirginia – obniżył kwotę odszkodowań karnych zasądzonych przeciwko Heard do łącznej kwoty 10,35 miliona dolarów przyznanej Deppowi.

Johnny Depp i Amber Heard – serial dokumentalny

Proces o zniesławienie, który toczył się przed sądem, oraz złożoną kwestię przemocy domowej w małżeństwie Deppa i Heard bada nowy dwuodcinkowy serial dokumentalny HBO zatytułowany „Johnny Depp kontra Amber Heard”. Pierwszy odcinek przedstawia dowody, intymne archiwum osobiste i pogłębione wywiady z członkami obydwu zespołów prawniczych, natomiast w drugim poznajemy historię związku aktorów z perspektywy Amber Heard oraz zeznania przyjaciół pary ujawniające rzeczywistość, która była ukrywana przed opinią publiczną aż do zakończenia procesu. Serial dostępny jest na platformie HBO Max. Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun produkcji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze